Živě: V Minsku bez výsledku. Příměří zatím nebude

Přenos skončil
Sobotní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Tvrdé boje na východě Ukrajiny pokračují, schůzka v Minsku skončila bez výsledku.
Tvrdé boje na východě Ukrajiny pokračují, schůzka v Minsku skončila bez výsledku. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva – Patnáct kilometrů východně od Doněcku kontroloři OBSE zaznamenali konvoj sedmi obrněných transportérů bez identifikačních znaků, které směřovaly na západ směrem k frontě. Stejným směrem podle pozorovatelů OBSE mířily tři autobusy plné mužů v uniformách bez výložek, vyzbrojených samopaly.

Rusko vytrvale odmítá, že by vzbouřence v Donbasu jakkoli vyzbrojovalo.

Do Doněcka a Luhanska dnes přijel další, v pořadí už dvanáctý konvoj s ruskou humanitární pomocí. Více než 170 nákladních vozů podle ruského ministerstva pro mimořádné situace přivezlo přes 1500 tun nákladu, včetně potravin a léků.

Kyjev ruské počínání kritizuje, protože marně požaduje, aby zásilky do Donbasu kontroloval. Podezírá totiž Moskvu, že pod pláštíkem humanitární pomoci se mohou skrývat i dodávky pro povstalecké jednotky.

Sobotní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
19:50

V běloruském hlavním městě Minsku po více než čtyřech hodinách skončilo bez výsledku další kolo jednání znepřátelených stran o urovnání konfliktu na východě Ukrajiny. Zástupce Kyjeva, bývalý ukrajinský prezident Leonid Kučma, proruské separatisty obvinil z toho, že odmítají diskutovat o plánech na příměří.

Podle Kučmy, kterého citovala agentura Interfax, si dva přítomní zástupci povstalců kladli ultimáta a odmítli "diskutovat o opatřeních vedoucích k rychlému uzavření příměří a stažení těžkých zbraní". Zástupce Kyjeva rovněž zkritizoval dva hlavní vůdce separatistů, kteří podepsali loni v září dohody v Minsku, že se na dnešní schůzku "kontaktní skupiny" nedostavili.

Leonid Kučma v obležení novinářů před vchodem na generální prokuraturu.
Leonid Kučma v obležení novinářů před vchodem na generální prokuraturu. | Foto: Reuters
18:10

O narůstajícím násilí na východě Ukrajiny spolu dnes telefonicky hovořili německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident François Hollande a ruský prezident Vladimir Putin. Oznámil to ve svém prohlášení Kreml. Během konverzace prý zazněla naděje, že hlavním tématem probíhajících jednání v Minsku bude příměří.

15:50

Jednání takzvané kontaktní skupiny v Minsku, v níž jsou zástupci Ukrajiny, Ruska, OBSE i povstalců se účastní bývalý ukrajinský prezident Leonid Kučma, vyjednávači doněckých a luhanských separatistů Denis Pušilin a Vladislav Dějněgo, zvláštní představitelka OBSE Heidi Tagliaviniová a ruský velvyslanec na Ukrajině Michail Zurabov. Zahájení rozhovorů, které se několikrát odkládaly, potvrdil mluvčí běloruského ministerstva zahraničí.

V předvečer jednání povstalci pohrozili, že pokud u vyjednávacího stolu nedosáhnou dohody, rozšíří svou ofenzívu s cílem dosáhnout "úplného osvobození" Doněcké a Luhanské oblasti, které z velké části dosud kontroluje Kyjev.

Konflikt v Donbasu na východě Ukrajiny si od dubna vyžádal více než 5100 životů.

15:40

V běloruském hlavním městě Minsku začalo dnes další kolo jednání znepřátelených stran o urovnání konfliktu na východě Ukrajiny, se kterým Kyjev a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) spojují naděje na nové příměří. V opačném případě by mohly hrozit ještě tvrdší boje mezi proruskými separatisty a ukrajinskou armádou. Ta dnes připustila poměrně těžké ztráty a i problémy s udržením strategicky důležitého města Debalceve. Ve městě dnes zahynulo 12 civilistů, podle náčelníka místní policie vinou palby povstalců.

Nejméně 15 ukrajinských vojáků padlo a další tři desítky utrpěly zranění během uplynulých 24 hodin v bojích s proruskými separatisty, oznámil dnes ukrajinský ministr obrany.

Stepan Poltorak také připustil, že Debalceve, ležící mezi hlavními povstaleckými baštami Doněckem a Luhanskem a představující i důležitou železniční křižovatku na cestě z Ruska, "částečně" ovládli povstalci.

Rebelům se podle jednoho z povstaleckých velitelů Eduarda Basurina prý podařilo v Debalcevu obklíčit ukrajinské jednotky o síle asi 8000 mužů.

Některá ukrajinská média už přirovnávají situaci k srpnové porážce obklíčených ukrajinských sil u Ilovajska.

Armádní mluvčí Andrij Lysenko na následné tiskové konferenci varoval, že hrozí i povstalecký útok na další významné město, přístav Mariupol na březích Azovského moře, který leží na pozemní cestě z Ruska na anektovaný Krym.

15:00

Hrubý domácí produkt (HDP) Ruska se v letošním roce zmenší o tři procenta, uvedl dnes ruský ministr hospodářského rozvoje Alexej Uljukajev. Nová prognóza ministerstva vychází z ceny ropy na úrovni 50 dolarů za barel. Předchozí, prosincová předpověď počítala s poklesem ruské ekonomiky o 0,8 procenta.Ruské hospodářství stahují dolů západní sankce a ceny ropy. Hodnota rublu v loňském roce klesla o polovinu. Uljukajev nicméně připouští, že na problémy si Rusko zadělalo i samo tím, že neprovedlo strukturální ekonomické reformy

13:50

Do Doněcka a Luhanska, hlavních bašt proruských separatistů v regionu Donbas na východě Ukrajiny, dnes přijel další, v pořadí už dvanáctý konvoj s ruskou humanitární pomocí. Více než 170 nákladních vozů podle ruského ministerstva pro mimořádné situace přivezlo přes 1500 tun nákladu, včetně potravin a léků.

Celní odbavení se podle ruských médií odehrávalo za přítomnosti ukrajinských celníků a pohraničníků, kteří prý neměli žádné výhrady; byli však prý jen v roli "pozorovatelů". Od hranic pak kolony ruských kamionů poprvé provázeli pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

12:01

Mapka, na které je vidět, jaká situace panuje na východní Ukrajině: 

11:21

Před Šachtarskem se pohybuje moderní ruská vojenská technika, Pantsir-S1 zvládne odpálit rakety země-vzduchu a protiletadlové střely. 

 

10:25

Před týdnem Organizace spojených národů požádala Rusko, aby předložilo kompletní seznam humanitární pomoci, kterou od loňského srpna dodalo na východní Ukrajinu. Moskva do té doby vypravila do oblastí pod kontrolou proruských separatistů jedenáct konvojů.

Moskva dosud žádný přesný výčet nezveřejnila, prohlašuje ale, že na Donbas doručila 14 800 tun humanitárního nákladu. Předchozí konvoj z Ruska dorazil počátkem ledna a jeho součástí byly podle Kremlu vedle potravin i vánoční dárky pro děti.

10:11

Ruské konvoje jedoucí do Doněcku:

9:00

Na rusko-ukrajinské hranice dnes přijel další konvoj s ruskou humanitární pomocí pro obyvatele východoukrajinského regionu Donbas, ovládaného proruskými separatisty. Oznámila to dnes ruská média.

Více než 170 nákladních vozů veze podle ruského ministerstva pro mimořádné situace přes 1500 tun nákladu, včetně potravin a léků, které mají dopravit do Doněcka a Luhanska.

Ukrajinský armádní konvoj u města Debalceve. Na hranici s územím ovládaným separatisty.
Ukrajinský armádní konvoj u města Debalceve. Na hranici s územím ovládaným separatisty. | Foto: Reuters

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás i dnes sledujeme dění kolem krize na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 1. 2. 2015 0:02
 

Právě se děje

Další zprávy