Putin poděkoval za dalších šest let. Musíme být sjednocení, řekl příznivcům v Moskvě

Živě
Vladimir Putin oficiálně poděkoval za znovuzvolení ruským prezidentem. "Musíme zůstat sjednocení," řekl svým příznivcům v Moskvě. Podle ruské Ústřední volební komise je sečtena polovina hlasů, Putin získal více než 75 procent.
Znovuzvolený prezident Ruska Vladimir Putin předstoupil před své příznivce. Musíme být jednotní, přitáhněte k sobě voliče druhých kandidátů, vzkázal. | Video: Reuters
Živě
Aktualizovat reportáž
23:50

Vážení čtenáři, tímto končíme on-line přenos z ruských prezidentských voleb. Přejeme vám dobrou noc.

23:18 Ondřej Soukup, reportér Hospodářských novin

Náš reportér Ondřej Soukup během svých cest také zaznamenal, jak vypadá přechod mezi Ukrajinou a Krymem. "Přecházím území nikoho, kde jedinou společnost tvoří obří cedule varující, že lidé, kteří opustí silnici nebo budou něco vyhazovat do škarpy, mohou být trestně stíháni," píše ve svém článku.

22:24

Uvažuje Vladimir Putin ještě nad dalšími mandáty? Tuto otázku označil za "legrační".

"Jen si to spočítejte, copak tady budu sedět do sta let? Ne!" řekl pobaveně Putin. Svůj první prezidentský mandát nyní pětašedesátiletý prezident nastoupil v roce 2000.

22:14

Celá generace.

21:40

Vladimir Putin také prohlásil, že nebude dělat žádné změny v ruské ústavě. Právě současná ústava mu ale nyní neumožňuje vládnout i v dalším volebním období za šest let.

21:37

Po prvním Putinově projevu následuje ještě druhá řeč. V ní se ruský prezident věnuje i pokusu o vraždu bývalého ruského agenta Sergeje Skripala v Británii. Britští politici i NATO podezřívají z otravy právě Rusko. Skripal byl otráven látkou Novičok.

"Kdyby to byla vojenská nervová látka, zemřelo by více lidí," prohlásil nyní Putin. Rusko podle něj ani nemá takové zbraně.

21:22

Je sečtena už polovina hlasů. Podle Ústřední volební komise získal Vladimir Putin přes 75 procent.

21:14

Po proslovu Putina jeho příznivci křičí: "Rusko! Rusko!"

21:03

"Voliči uznali úspěchy z posledních několika let," prohlásil Putin s tím, že úspěch očekává i do budoucna. "Důležité je, abychom zůstali sjednocení."

21:01

Vladimir Putin už promluvil před svými příznivci v Moskvě. Poděkoval jim za jejich hlasy.

20:53

I takové cedule lze vidět na shromáždění na Manéžním náměstí v Moskvě.

20:45

Zisk jednotlivých kandidátů podle průzkumů.

20:41

Podle Ústřední volební komise je už sečteno 40 procent hlasů. Zisk Vladimira Putina stoupá, nyní má 74,2 procenta hlasů.

20:40

Ruské volby nejsou zbytečné, píše komentátor HN Petr Honzejk.

20:32

Ruská volební komise oficiálně označila Vladimira Putina za vítěze prezidentských voleb. Odkazuje se při tom na výsledky exit polls neboli okamžitých průzkumů po hlasování. Přesné počty sečtených hlasů zatím nesdělila.

 

20:30

Rusové oslavující zvolení Vladimira Putina do dalšího šestiletého funkčního období se shromáždili na moskevském Manéžním náměstí, nedaleko Rudého náměstí.

20:23

Sledujte také živý speciál DVTV k ruským volbám. Jak silná bude pozice Vladimira Putina? Byly volby demokratické? Jak se změní vztahy Česka a Ruska? A je Miloš Zeman hlavním spojencem Ruska na Západě?

19:55

Nyní ruská státní televize hlásí, že je už 30 procent sečteno. Vladimir Putin se drží na prvním místě se ziskem 73 procent hlasů.

19:49

Už 25 procent hlasů je sečteno. Podle agentury Interfax má Vladimir Putin nyní na svém kontě 72,5 procenta hlasů.

19:44

Přesvědčivé vítězství Vladimira Putina v prezidentských volbách přináší nadšený jásot řady jeho příznivců, ale taky první kritické hlasy. "Čím déle zůstává (Putin) u moci, tím složitěji bude jednou odcházet. Jak bude moci opustit tak složitý mocenský systém, který v zásadě na něm závisí?" ptá se v komentáři pro list Moscow Times analytik Andrej Kolesnikov z Centra Carnegie.

19:37

Putinovo vítězství v prezidentských volbách mu - při započtení výkonu funkce ruského premiéra - prodlužuje pobyt v Kremlu na téměř čtvrtstoletí, do roku 2024. V té době mu bude 71 let. Pouze sovětský diktátor Stalin vládl zemi déle.

Vladimir Putin slíbil Rusům těsně před volbami, že ve čtvrtém funkčním období posílí armádu a zvýší životní standard běžných obyvatel.

19:34

Podle zdrojů amerického Rádia Svoboda zadrželi ruští policisté v neděli večer v Moskvě čtyři aktivisty. Ti se snažili předat na tamní zastoupení Evropské unie prosbu, aby Brusel neuznal nedělní prezidentské volby v Rusku za legitimní.

19:26

V minulých volbách v roce 2012 Putin získal 63,6 procenta odevzdaných hlasů.

19:23

Ústřední volební komise oznámila, že žádná porušení volebních pravidel, která by mohla výsledek voleb ovlivnit, zaznamenána nebyla. Opozice a videa ale hovoří jinak.

19:19

Podle průzkumu agentury FOM získal Vladimir Putin dokonce 77 procent hlasů.

19:18

Ústřední volební komise oznámila, že po sečtení 21 procent volebních lístků má Putin na svém kontě 72 procent hlasů.

19:17

Na druhém místě se podle průzkumu umístil kandidát komunistů Pavel Grudinin s 11,2 procenta hlasů a na třetím nacionalista Vladimir Žirinovskij s 6,7 procenta hlasů. Na čtvrtém by měla být kandidátka liberální opozice Xenija Sobčaková s 2,5 procenta.

19:13

Ruský prezident Vladimir Putin podle průzkumu sociologické služby VCIOM provedeného u volebních místností získal v dnešních volbách 73,9 procenta hlasů. Oznámila to agentura TASS. Zvítězil tak podle očekávání už v prvním kole. Volební účast zatím zveřejněna nebyla.

19:12

Vladimir Kara-Murza, čelný představitel ruské opozice, vyjádřil svůj protest znehodnocením hlasovacího lístku, na který napsal jméno svého někdejšího přítele a kolegy Borise Němcova. Na Twitteru k fotografii popsaného lístku napsal: "Můj kandidát tu není, zabili ho."

Bývalý předseda vlády Němcov byl v únoru 2015 zastřelen na mostě poblíž Kremlu, vražda tehdy ruskou opozici šokovala.

19:07 Alexej Navalnyj.

Jeden z lídrů ruské opozice Alexej Navalnyj, kterého odmítla Ústřední volební komise zaregistrovat jako prezidentského kandidáta, napadl v neděli večer v živém online vysílání své televize Xeniji Sobčakovou. Ta se ruských prezidentských voleb zúčastnila jako nezávislá kandidátka a vystupovala jako ostrá kritička Vladimira Putina. "Chováš se jako pokrytec," řekl jí Navalnyj a obvinil ji, že dostala od Kremlu na svoji prezidentskou kampaň peníze, což Sobčaková ihned odmítla. Krize radikálnější protiputinovské opozice se prohlubuje.

18:35

Výsledky ještě nejsou vůbec známé. Už teď ale autobusy sváží lidi na oslavy k Putinovu vítězství.

18:17

V ruské metropoli Moskvě zavřeli už volební místnosti a začali sčítat. Takto vypadala volební účast po celé zemi v 13:00 našeho času.

18:13

Trocha humoru. Po sociálních sítích koluje obrázek s nápisem: "Vybrali jsme amerického prezidenta a teď vybíráme ruského prezidenta!"

18:05

Další video ukazující machinace s hlasy pochází z Čečenska.

17:58

Opozice sice poukazuje na stovky volebních podvodů, podle volební komise ale hlasování probíhá hladce.

"V této volební kampani jsme prokázali maximum úcty k voliči a přesvědčili jsme ho, že na jeho hlasu záleží," řekl novinářům místopředseda ústřední volební komise Nikolaj Bulajev. "Práce se vedla nejen na federální úrovni, mnohé udělaly i regiony," řekl a dodal, že u některých volebních místností čekali voliči ve frontách.

Zaznamenané problémy ve volebních okrscích platnost voleb nijak neohrožují, přestože volební komise už obdržela 1200 stížností na porušení hlasovacích procedur, prohlásil Bulajev. Polovina stížností je podle volební komise neoprávněná.

17:53

Dvě hodiny před uzavřením volebních místností účast dosáhla hranice 60 procent.

17:48

Proč Putin? A proč Putin ne? Přečtěte si ve fotogalerii, jak Rusové vysvětlovali, koho budou volit.

17:38 Alexej Navalnyj.

V sídle opozičníka Alexeje Navalného se objevila Xenija Sobčaková, jedna z kandidátů na prezidenta. Právě mluví v jeho živém vysílání.

17:35

Do jedné z volebních místností v Dagestánu na jihu země vtrhly asi čtyři desítky mužů, kteří odtáhli nezávislého pozorovatele ven. Než se stihl vrátit, naplnili volební urnu. Osmadvacetiletého pozorovatele navíc skupinka zbila - mimo dohled policistů.

17:29

Množí se zprávy o zbitých pozorovatelích ruských voleb v jižním Dagestánu. Jeden byl například napaden poté, co odmítl přestat natáčet lidi, jak volí. Útočníka pak vyvedla policie.

17:22

Tyto medaile dostali po odvolení lidé v Sevastopolu na Krymu. "Vepředu na medaili je datum z roku 2014, kdy se hlasovalo v referendu o anexi. Vzadu je 'S Ruskem navždy'," píše reportér Al Jazeery.

17:15

Shrnutí k volbám:

  • Voliči v Rusku odevzdávají své hlasovací lístky v prezidentských volbách, které téměř jistě vyhraje počtvrté Vladimir Putin.
  • Volební účast překročila 50 procent.
  • Napříč celou zemí byly nahlášeny stovky podvodů ve volebních místnostech.
  • Ruská Ústřední volební komise oznámila, že její webové stránky se staly cílem neúspěšného hackerského útoku.
  • Kyjev oznámil, že na Ukrajině budou moci v ruských prezidentských volbách volit pouze diplomaté.
17:08

Někteří voliči nešli hlasovat na protest proti regulérnosti voleb. Tento muž z Omsku si poradil jinak.

17:02 Ondřej Soukup, reportér Hospodářských novin

Další způsob, jak nalákat voliče, zaznamenal náš reportér Ondřej Soukup.

16:55

Na síti Telegram se objevilo video, kde do volební místnosti vtrhne dav a následuje nekontrolované hlasování… A pak zmatku využijí i členky komise.

16:49

"V polovině tohoto týdne složila Angela Merkelová počtvrté přísahu jako spolková kancléřka a na jeho konci v Rusku počtvrté zvolí Vladimira Putina prezidentem. V prvním případě nejčastěji zaznívá, že je to kancléřčino poslední volební období, ve druhém panuje shoda, že jen současný vládce Kremlu rozhodne, jak dlouho ještě setrvá ve svém úřadě. Rozdíl je zřejmý. O politickém osudu Merkelové rozhodují voliči, zatímco Putin rozhoduje sám o sobě," píše ve svém komentáři pro HN Adam Černý. Více ZDE.

16:42

V Jekatěrinburgu už mají odvoleno. "Volební místnosti se zavřely a venku na manifestaci, kterou bůh ví kdo organizuje, začala hrát taneční hudba," píše reportér NPR.

16:37

Přestože většina volebních místností v Moskvě hlásí vysokou volební účast, je podle reportéra Rádia Svobodná Evropa  vidět jistá voličská apatie.

"Není tu žádná reálná volba," říká dvacetiletý Jevgenij Kiva, který přišel do jedné z moskevských volebních místností. Ve skutečnosti ale nevolí, najala jej místní komise, aby v klaunském kostýmu tancoval s dětmi na písničky hrající z aparatury. "Dej světu svůj úsměv," zní z reproduktorů zpěv dvou mladých chlapců, zatímco se Kiva kroutí do rytmu.

16:32

Některé volební místnosti lákají na nejrůznější kulturní akce, trhy, soutěže nebo třeba na klauny. Zákonům to neodporuje, uvedla komise v reakci na četné stížnosti, že úřady a instituce touto formou občanům za účast ve volbách de facto platí.

16:26

Na některých místech přišli se zajímavým způsobem, jak zvýšit voličskou účast. Například v Novgorodě vypsali pro voliče soutěž o nejlepší selfie, vítěz dostane auto Niva. 

16:20 Alexej Navalnyj.

Předák ruské opozice Alexej Navalnyj, kterému úřady nedovolily kandidovat v dnešních volbách s odvoláním na odsouzení k podmíněnému trestu za údajnou krádež, upozorňuje na falšování voleb a překážky kladené pozorovatelům. Těch má po celé zemi, jak tvrdí, více než 33 000.

"Už se dá směle prohlásit: spletli se ti, kdo říkali, že na těchto volbách se bude méně falšovat, protože Putin i tak všechny porazí," napsal opozičník na svém webu.

16:15

Vladimir Putin. Už 18 let je symbolem novodobého Ruska a s hrstkou svých nejbližších spolupracovníků téměř neomezeným pánem této formálně demokratické země. Nabízíme rozsáhlou grafiku o pravděpodobném vítězi dnešních prezidentských voleb.

16:12

A odvoleno má i francouzský herec Gérard Depardieu. Hlas odevzdal na ruském velvyslanectví ve Francii. Depardieu má od roku 2013 také ruské občanství.

16:06

Ruský prezident a favorit voleb Vladimir Putin má už dávno odvoleno.

16:02

Účast v ruských prezidentských volbách překročila čtyři hodiny před uzavřením volebních místností hranici padesáti procent. Oznámila to ústřední volební komise. 

15:59 Ondřej Soukup, reportér Hospodářských novin

Moskevská média informovala o případech, kdy voliči od komise žádali písemné potvrzení o účasti ve volbách. Potvrzuje to zprávy o tom, že státní instituce a podniky nutily voliče hlasovat pod pohrůžkou sankcí. Na některých místech přivážejí k hlasovacím místnostem vojáky, studenty a zaměstnance státní sféry nákladní auta.

15:56

Několik volebních pozorovatelů podle moskevského rozhlasu pracovníci volebních komisí vykázali mimo hlasovací místnost s odůvodněním, že jejich doklady jsou zfalšované. V čečenské metropoli Grozném jinému pozorovateli pohrozili fyzickou likvidací.

15:50

Mezitím v jednom z okrsků moskevské oblasti. Členové volební komise vhazují jeden balík hlasů za druhým.

15:45

Prokremelská média zatím píší o volbách veskrze pozitivně. Na Uralu například mladý volič Ramis Dajanov při hlasování požádal svou partnerku o ruku, oznámil server Lifenews. "Volební komise se stala svědkem zrodu nové šťastné rodiny," napsal web.

15:42

A tak hlasování v Moskvě vypadá.

15:38

Účast ruských voličů je ve většině regionů vyšší, než při posledních volbách v roce 2012. Například v Moskvě činila kolem 15:00 tamního času (13:00 našeho času) zhruba 40 procent. Při minulých prezidentských volbách to bylo v tu samou dobu 34 procent.

15:34 Ondřej Soukup, reportér Hospodářských novin

Ruské volby sleduje i náš reportér Ondřej Soukup.

15:30 Alexej Navalnyj.

Vývoj voleb lze sledovat na webu opozičníka Alexeje Navalného. Ten nakonec kandidovat na prezidenta nemohl.

Internetová stránka obsahuje i mapu s nahlášenými volebními podvody.

15:26

Další natočený podvod, tentokrát v okrese Kemerovo. Členka komise z přihrádky vyndá připravený balík hlasů a vhodí ho do urny.

15:22

Na sociálních sítích se objevují i videa s natočenými podvody, například toto z Tjumenu. Členka volební komise vzala balík hlasů a nenápadně je odnesla do urny.

15:20

Webové stránky ruských státních a prokremelských médií se zaplňují zprávami o hladkém průběhu hlasování, zejména na anektovaném Krymském poloostrově. Ruská opozice ale tvrdí něco jiného a hlásí nespočet případů podvodů, kdy lidé nejčastěji vhodili do urny víc hlasů.

15:18

Výsledek voleb je podle všeobecného mínění předem jasný: jednoznačným favoritem je Vladimir Putin, který tak má před sebou už čtvrtý mandát. Jeho sedm soupeřů v předvolebních průzkumech následovalo za ruským vůdcem s propastným odstupem.

15:12

Ruské volby probíhají přes 11 časových pásem, od východní Čukotky a Kamčatky až po Kaliningrad.

15:08

Ukrajinské bezpečnostní složky i místní nacionalistické skupiny v neděli blokovaly vstupy do ruských konzulátů na Ukrajině. Kyjev tak brání Rusům žijícím na ukrajinském území volit novou hlavu ruského státu.

15:00

Dobrý den, vítejte u on-line přenosu, ve kterém budeme sledovat nedělní prezidentské volby v Rusku.

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 18. 3. 2018 23:51
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Porotu benátského festivalu povede režisér Parazita

Porotu letošního ročníku filmového festivalu v Benátkách povede korejský režisér Pong Čun-ho, který natočil oscarový snímek Parazit. "Jako předseda poroty, a hlavně jako neúnavný milovník filmu jsem připraven obdivovat a ocenit všechny skvělé snímky, která budou ve výběru," říká. Jedna z nejstarších a nejprestižnějších akcí ve světě kinematografie se uskuteční začátkem září.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Lazio získalo v římském derby skalp třetího AS

Fotbalisté AS Řím v italské lize podruhé za sebou zaváhali. Třetí tým tabulky po předchozí remíze prohrál 0:3 v derby s Laziem, které se posunulo na sedmé místo. Na svého dnešního soupeře už ztrácí jen tři body.

Dvěma góly ke třetímu vítězství Lazia za sebou přispěl Luis Alberto. Skóre otevřel už ve 14. minutě kanonýr Ciro Immobile, Alberto vedení po devíti minutách zdvojnásobil a domácí už zápas až do konce kontrolovali. Španělský záložník skóre v 67. minutě zpečetil druhou trefou.

Italská fotbalová liga - 18. kolo:

Lazio Řím - AS Řím 3:0 (23. a 67. Alberto, 14. Immobile).

Tabulka:

1. AC Milán 17 12 4 1 37:19 40
2. Inter Milán 17 11 4 2 43:23 37
3. AS Řím 18 10 4 4 37:29 34
4. Juventus Turín 16 9 6 1 35:16 33
5. Bergamo 16 9 4 3 40:22 31
6. Neapol 16 10 1 5 34:16 31
7. Lazio Řím 18 9 4 5 30:25 31
8. Sassuolo 17 8 5 4 30:26 29
9. Hellas Verona 17 7 6 4 22:16 27
10. Benevento 17 6 3 8 20:30 21
11. Sampdoria Janov 17 6 2 9 26:28 20
12. Fiorentina 17 4 6 7 18:23 18
13. Boloňa 17 4 5 8 23:31 17
14. Spezia 17 4 5 8 23:32 17
15. Udine 16 4 4 8 18:25 16
16. Cagliari 17 3 5 9 23:34 14
17. FC Janov 17 3 5 9 18:30 14
18. FC Turín 17 2 6 9 26:35 12
19. Parma 17 2 6 9 13:33 12
20. Crotone 17 2 3 12 17:40 9
Zdroj: ČTK
Další zprávy