Policie i nacionalisté blokují ruské konzuláty na Ukrajině, Francie odmítla uznat volby na Krymu

ČTK ČTK
18. 3. 2018 9:44
Kyjev tak brání Rusům žijícím na ukrajinském území volit novou hlavu ruského státu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Ukrajinské bezpečnostní složky i místní nacionalistické skupiny v neděli blokují vstupy do ruských konzulátů na Ukrajině, informovala ukrajinská média. Kyjev tak brání Rusům žijícím na ukrajinském území volit novou hlavu ruského státu. Jedná se o odvetu za to, že ruského prezidenta mohou volit i obyvatelé Krymského poloostrova, který Rusko v roce 2014 anektovalo. Moskva v neděli ukrajinský postup odsoudila.

Před budovou ruského velvyslanectví v Kyjevě platí zesílená bezpečnostní opatření. Policisté částečně uzavřeli i okolní ulice. U policejních zátarasů se shromáždila zhruba stovka ukrajinských aktivistů . Protestující drží vlajky různých nacionalistických uskupení včetně radikální organizace Pravý sektor nebo pravicové politické strany Svoboda.

Situaci v ukrajinské metropoli monitorují kromě příslušníků policie i pozorovatelé ze zvláštní mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). V okolí ruského velvyslanectví v Kyjevě zatím panuje klid.

Aktivisté z Pravého sektoru, strany Svoboda a dalších ukrajinských nacionalistických uskupení protestují i u ruského konzulátu ve východoukrajinském Charkově. Před budovou demonstranti vyvěsili transparenty s nápisy jako "Rusko = válka" a "Krvavé volby". Situace je podle policie zatím poklidná.

V Oděse na jihu země vstup do ulice, kde se nachází tamní generální konzulát Ruské federace, blokuje policie. Přístup tam mají pouze obyvatelé okolních domů.

Desítky protestujících se sešly také u budovy ruského konzulátu v západoukrajinském Lvově. Aktivisté přišli s transparenty, na nichž jsou hesla "Ani jeden hlas pro okupanty", "Vítejte v pekle" nebo "Krym je Ukrajina". I zde je demonstrace zatím poklidná.

Ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov v pátek oznámil, že policie bude do budov ruských konzulátů pouštět jen příslušníky diplomatické mise.

Postup Kyjeva v neděli odsoudilo ruské ministerstvo zahraničí i ústřední volební komise. Podle mluvčí ruské diplomacie Mariji Zacharovové je počínání ukrajinských úřadů nezákonné. Volební komise ukrajinské kroky označila za humanitární agresi.

Francie odmítla uznat platnost ruských voleb na Krymu

Francie neuzná platnost ruských prezidentských voleb organizovaných na anektovaném ukrajinském Krymu. Ve svém prohlášení to v neděli podle agentury AFP oznámilo francouzské ministerstvo zahraničí. Rusové v neděli volí novou hlavu státu a na Krymu se očekává zvlášť vysoká podpora favorita voleb Vladimira Putina.

"Čtyři roky po nelegální anexi Autonomní republiky Krym a (města) Sevastopolu, Francie plně podporuje plné obnovení suverenity a územní celistvosti Ukrajiny v rámci mezinárodně uznávaných hranic. Násilím vytyčené hranice jsou v rozporu s mezinárodním právem, včetně závazků Ruské federace," uvedlo francouzské ministerstvo zahraničí.

V sobotu platnost ruských voleb na Krymu odmítli uznat ministři zahraničí osmi evropských zemí. Důsledky okupace Krymu z jara 2014 podle prohlášení, jež podepsali zástupci tří pobaltských států, Polska, Ukrajiny, Rumunska, Dánska a Švédska, daleko překračují hranice regionu.

Na Krymu pořádá Moskva prezidentské volby poprvé, tamní komentátoři nevylučují ani devadesátiprocentní podporu ruského vůdce.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně v Rovníkové Guineji

Nejméně 20 mrtvých a zřejmě stovky zraněných si dnes vyžádala série výbuchů na vojenské základně v přístavním městě Bata, které je ekonomickou metropolí Rovníkové Guineje. Záběry ve státní televizi ukázaly poničené domy a mnoho zraněných, zejména dětí. Televize informuje nejméně o čtyřech explozích, vážně poškozené jsou i vzdálenější budovy ve městě, uvedly zahraniční tiskové agentury.

První informace naznačují, že exploze se ozvaly v muničním skladu vojenské základny ve čtvrti Nkoa Ntoma, kterou využívají hlavně speciální síly a četnictvo. Právě z této základny podle záběrů stoupal po výbuších černý dým.

"Město Bata se stalo obětí nehody způsobené nedbalostí jednotky odpovědné za hlídání skladišť dynamitu, výbušnin a munice ve vojenském táboře Nkoa Ntoma, která se vznítila od jisker od ohnišť na polích zemědělců. Vše nakonec vybuchlo," uvedl prezident Teodoro Obiang Nguema citovaný agenturou AFP. Prezident nařídil prošetření celé události a požádal mezinárodní společenství o pomoc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy