reklama
 
 

Policie i nacionalisté blokují ruské konzuláty na Ukrajině, Francie odmítla uznat volby na Krymu

18. 3. 2018 9:44
Kyjev tak brání Rusům žijícím na ukrajinském území volit novou hlavu ruského státu.

Kyjev/Moskva - Ukrajinské bezpečnostní složky i místní nacionalistické skupiny v neděli blokují vstupy do ruských konzulátů na Ukrajině, informovala ukrajinská média. Kyjev tak brání Rusům žijícím na ukrajinském území volit novou hlavu ruského státu. Jedná se o odvetu za to, že ruského prezidenta mohou volit i obyvatelé Krymského poloostrova, který Rusko v roce 2014 anektovalo. Moskva v neděli ukrajinský postup odsoudila.

Před budovou ruského velvyslanectví v Kyjevě platí zesílená bezpečnostní opatření. Policisté částečně uzavřeli i okolní ulice. U policejních zátarasů se shromáždila zhruba stovka ukrajinských aktivistů . Protestující drží vlajky různých nacionalistických uskupení včetně radikální organizace Pravý sektor nebo pravicové politické strany Svoboda.

Situaci v ukrajinské metropoli monitorují kromě příslušníků policie i pozorovatelé ze zvláštní mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). V okolí ruského velvyslanectví v Kyjevě zatím panuje klid.

Aktivisté z Pravého sektoru, strany Svoboda a dalších ukrajinských nacionalistických uskupení protestují i u ruského konzulátu ve východoukrajinském Charkově. Před budovou demonstranti vyvěsili transparenty s nápisy jako "Rusko = válka" a "Krvavé volby". Situace je podle policie zatím poklidná.

V Oděse na jihu země vstup do ulice, kde se nachází tamní generální konzulát Ruské federace, blokuje policie. Přístup tam mají pouze obyvatelé okolních domů.

Desítky protestujících se sešly také u budovy ruského konzulátu v západoukrajinském Lvově. Aktivisté přišli s transparenty, na nichž jsou hesla "Ani jeden hlas pro okupanty", "Vítejte v pekle" nebo "Krym je Ukrajina". I zde je demonstrace zatím poklidná.

Ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov v pátek oznámil, že policie bude do budov ruských konzulátů pouštět jen příslušníky diplomatické mise.

Postup Kyjeva v neděli odsoudilo ruské ministerstvo zahraničí i ústřední volební komise. Podle mluvčí ruské diplomacie Mariji Zacharovové je počínání ukrajinských úřadů nezákonné. Volební komise ukrajinské kroky označila za humanitární agresi.

Francie odmítla uznat platnost ruských voleb na Krymu

Francie neuzná platnost ruských prezidentských voleb organizovaných na anektovaném ukrajinském Krymu. Ve svém prohlášení to v neděli podle agentury AFP oznámilo francouzské ministerstvo zahraničí. Rusové v neděli volí novou hlavu státu a na Krymu se očekává zvlášť vysoká podpora favorita voleb Vladimira Putina.

"Čtyři roky po nelegální anexi Autonomní republiky Krym a (města) Sevastopolu, Francie plně podporuje plné obnovení suverenity a územní celistvosti Ukrajiny v rámci mezinárodně uznávaných hranic. Násilím vytyčené hranice jsou v rozporu s mezinárodním právem, včetně závazků Ruské federace," uvedlo francouzské ministerstvo zahraničí.

V sobotu platnost ruských voleb na Krymu odmítli uznat ministři zahraničí osmi evropských zemí. Důsledky okupace Krymu z jara 2014 podle prohlášení, jež podepsali zástupci tří pobaltských států, Polska, Ukrajiny, Rumunska, Dánska a Švédska, daleko překračují hranice regionu.

Na Krymu pořádá Moskva prezidentské volby poprvé, tamní komentátoři nevylučují ani devadesátiprocentní podporu ruského vůdce.

autor: ČTK | 18. 3. 2018 9:44

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama