Ruské prezidentské volby jsou v plném proudu, za silného mrazu hlasuje už i Moskva

ČTK ČTK
18. 3. 2018 6:29
V Moskvě se volební místnosti za silného mrazu otevřely v 8:00 místního času (6:00 SEČ). Spíš než výsledek bude podle médií Kreml zajímat volební účast.
Sníh v Moskvě.
Sníh v Moskvě. | Foto: ČTK

Moskva - Do prezidentských voleb v Rusku se již zapojila i nejlidnatější centrální část země. V Moskvě se volební místnosti za silného mrazu otevřely v 8:00 místního času (6:00 SEČ). Začátek voleb se od nedělního večera SEČ přesouvá přes jedenáct časových pásem Ruska, od Čukotky a Kamčatky na východě až po nejzápadnější Kaliningradskou oblast.

Výsledek je podle všeobecného mínění předem jasný: jednoznačným favoritem je Vladimir Putin, který tak má před sebou už čtvrtý mandát. Jeho sedm soupeřů v předvolebních průzkumech následovalo za ruským vůdcem s propastným odstupem. Spíš než výsledek bude podle médií Kreml zajímat volební účast.

I Moskva volí Putina, jeho odpůrci k volbám nechodí

Před někdejším Palácem pionýrů, nyní Domem mládeže, ve kterém je volební místnost, stojí stánky s laskominami a rybími konzervami, z reproduktorů se linou vlastenecké písně, které střídá výčet úspěchů země. "Rusko, do toho! Do toho Rusko!" hřmí refrén. Ale voliči se trousí po jednom, po dvojicích, nejvýše po malých hloučcích. Převažují zástupci starší a střední generace.

"Jasně, že jsem hlasovala pro Putina. Ví, co dělat, abychom žili lépe," řekla novinářům lékařka Valentina, která je prezidentovým počínáním navýsost spokojena. "Za Putina se nám žije dobře," tvrdí.

"Vybral jsem si Putina, protože v této době a za dané mezinárodní situace představuje jedinou možnost," míní čtyřiatřicetiletý inženýr Andrej. "Až se situace změní, tak se objeví k Putinovi alternativy, které budou s to efektivně řídit tak velkou zemi, jako je Rusko," věří.

"Jdeme kupředu, navzdory všem překážkám"

Také padesátnice Nataša, pracující jako ekonomka, je s nynějším prezidentem spokojena a dala to najevo u volební urny. "To by mě tedy taky zajímalo," odpovídá na otázku, kam se tedy poděly biliony dolarů z exportu ruského plynu a ropy za léta Putinovy vlády, když třeba mezi Moskvou a Petrohradem pořád nestojí pořádná dálnice. "Všechno ale překonáme. Hlavní je, že máme cíl," dodává.

Postarší pár, odpočívající na lavičce, se rozchází v názoru: Alexandra (55, v domácnosti) podpořila kandidáta komunistů Pavla Grudinina, protože odpovídá jejímu světovému názoru. Vladimir (70, vysokoškolský pedagog) volil Putina. "Povznesl zemi. Rusko se od 90. let stalo mnohem silnější. Jdeme kupředu, navzdory všem překážkám," říká a jako mnoho jiných Rusů oceňuje, že po chaosu po rozpadu Sovětského svazu přinesl nynější prezident zemi vytouženou stabilitu. "Samozřejmě, spousta věcí se ještě musí zlepšit," připouští. Ale všechny svízele přičítá "objektivním příčinám" a dědictví sovětské minulosti.

"Lidi se pletou, když si myslí, že jejich hlas nic nezmůže. Třeba přispět, byť i malým dílem," myslí si pětapadesátiletý podnikatel Loma Kasajev a hrdě dodává, že v neděli odvolila celá jeho sedmičlenná rodina. Samozřejmě hlasovali pro Putina. "Nikdo jiný nedokáže spravovat sedminu planety. A (německou kancléřku Angelu) Merkelovou taky už zvolili čtyřikrát a nikdo jí to nevyčítá," zdůraznil.

"V dnešním Rusku jsou nedostatky, třeba vysoké daně a nízké důchody i vztah státu k malému podnikání. Ale jsou i klady: staví se hodně a rychle, všechno papírování lze snadno vyřídit, jsou zotavovny pro děti i podpora mateřství. Je stabilita," vypočítává padesátnice Kajsa, pracující v kultuře. Ale koho z osmi kandidátů volila, prozradit nechce.

"K volbám nejdu. Nejdu proto, že bych byl líný, ale prostě je to má zásadní pozice. Pokládám tyto volby za nepravé. Nechci říci, že jsou fingované, ale je uděláno vše pro to, aby výsledek byl předem daný. Nechci v tom účinkovat, a proto nejdu," řekl novinář Vladimir, pracující jako sportovní komentátor. "Pokud volby dopadnou tak, jak mají - a ony tak dopadnou - tak si můžeme být jisti, že se během nejbližších šesti let nic nezmění. Může to být jen horší. Věkem se lidi nestávají lepšími, ale naopak. Nic světoborného čekat nemůžeme," dodal na adresu režimu.

V Moskvě nejsou podobné názory výjimkou. "Ne, volit nepůjdu, ani nevím o nikom v mé rodině, kdo by šel," říká mladá maminka provázená osmiletým chlapcem; ten tvrdí, že on by tedy k volbám rád šel.

Prezidentských voleb v Moskvě se před šesti lety zúčastnily necelé tři pětiny voličů a Putin v metropoli získal 47 procent hlasů, čili by tu nebyl zvolen hned v prvním kole. Celostátně ovšem vyhrál s téměř 64 procenty hlasů při účasti přesahující 65 procent.

K volbám bylo přizváno 109 milionů oprávněných voličů. Hlasování trvá od 8:00 do 20:00 místního času, tedy vzhledem k časovému pásmu pro Kaliningrad skončí v 19:00 SEČ. Po skončení se očekávají odhady výsledků, následovat budou průběžně předběžné výsledky podle sčítání hlasů. Konečné výsledky má ústřední volební komise ohlásit do tří dnů.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy