Živě: Máme 35 obětí, hlásí z Doněcku separatisté

Živě
Dění kolem rusko-ukrajinské krize sledujeme v online reportáži.
Hlídka ukrajinské armády poblíž letiště v Doněcku kontroluje projíždějící nákladní vůz.
Hlídka ukrajinské armády poblíž letiště v Doněcku kontroluje projíždějící nákladní vůz. | Foto: Aktuálně.cz

Kyjev/Moskva/Washington - Okolí doněckého mezinárodního letiště se během pondělí proměnilo v bitevní pole.

Stalo se tak poté, co ho proruští ozbrojenci obsadili a odmítli ultimátum dané armádou. Ve vzduchu po celý den operovaly bojové letouny i helikoptéry. Z letiště se vznášel černý kouř.

Povstalci pozdě večer oznámili, že armáda zabila pětařicet jejich mužů. Informaci se zatím nepodařilo potvrdit.

Dění kolem rusko-ukrajinské krize sledujeme v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Živě
Aktualizovat reportáž
23:43

Nejméně 35 povstalců v Doněcku na východě Ukrajiny dnes údajně zahynulo poté, co ukrajinští vojáci zasáhli protitankovým granátem nákladní vůz převážející raněné z bojů na doněckém letišti. Oznámily to ruské tiskové agentury s odvoláním na vůdce samozvané Doněcké lidové republiky Pavla Gubareva. Podle listu Ukrajinska pravda ukrajinské vládní síly při bojích v Doněcku zlikvidovaly více než 100 rebelů.

21:15

Ukrajinská volební komise potvrdila vítězství favorizovaného miliardáře Petra Porošenka v nedělních prezidentských volbách na Ukrajině. Naději na okamžitý mír ale hlasování nepřineslo. Dramatické boje na doněckém letišti dnes optimistům připomněly, že ke klidu na východě země je stále daleko.
"(...) už nyní lze udělat hlavní závěr: znovu hlasovat nebude nutné," prohlásil dnes o zbytečnosti druhého kola prezidentských voleb předseda ukrajinské centrální volební komise Mychajlo Ochendovskyj. Konečné výsledky sice zatím ohlášeny nebyly, nicméně úřady nepředpokládají zásadní odchylku od dílčích údajů.

19:50

Ukrajina se předběžně dohodla s Ruskem, že mu zaplatí 2,2 miliardy dolarů (44,2 miliardy korun) z dluhu za dodávky plynu. Po jednání s ministry energetiky obou zemí to dnes v Berlíně oznámil eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger. Podle něj by do středečního večera měly dohodu potvrdit vlády obou zemí. V případě dohody by Ukrajina částku převedla na účet ruské státní společnosti Gazprom ve čtvrtek.

18:21

Aktuální informace o situaci na letišti v Doněcku se rozcházejí, podle některých zdrojů rebelové letiště opustili, podle jiných mají naopak areál pod kontrolou a armáda přerušila nálety. Během dne se rozhořely střety i na jiných místech města, včetně hlavního nádraží, odkud jsou hlášeni dva mrtví.

16:21

Podle televize Espreso letecké údery vnesly do řad separatistů chaos. Když se do operace zapojil výsadek ukrajinských parašutistů, část povstalců letiště vyklidila a ukryla se v okolní civilní zástavbě.

Voják ukrajinské armády.
Voják ukrajinské armády. | Foto: Reuters
16:14

Boje mezi separatisty a ukrajinskou armádou už se rozšířily i na Doněcké železniční nádraží. Úřady jej proto evakuují.

15:43

Bitva mezi ukrajinskou armádou a místními separatisty o doněcké letiště neutichá. Zatímco letectvo pokračuje v náletech stíhacích bombardérů Suchoj, vzbouřenci po armádních strojích nepřestávají střílet z palebných postů na střechách budov. Místní obyvatelé a reportéři na Twitteru popisují, že je v okolí letiště neustále slyšet střelba. Informace o mrtvých či raněných zatím nejsou k dispozici.

14:30

Operace začala poté, co vypršelo ultimátum, aby ozbrojenci složili zbraně a vzdali se armádním jednotkám. Po výstražné palbě z letounu Su-27 zasadil vzbouřencům několik leteckých úderů letoun MiG-29, uvedl list Ukrajinska pravda. Armáda zničila několik palebných postů separatistů, akce si vyžádala oběti, napsal bez dalších podrobností.

Nad doněckým mezinárodním letištěm se vznáší kouř. Armáda spustila "protiteroristickou operaci".
Nad doněckým mezinárodním letištěm se vznáší kouř. Armáda spustila "protiteroristickou operaci". | Foto: Reuters
14:28

Ukrajinská armáda nasadila v Doněcku stíhací a bombardovací letouny a bojové vrtulníky.

Na obsazeném letišti operuje podle místních novinářů šest vrtulníků, z nichž jeden se údajně povstalcům podařilo sestřelit. Nebe nad Doněckem křižují stíhací bombardér Su-27.

14:24

Ukrajinské prezidentské volby jsou platné navzdory pokusům ozbrojených skupin volební proces narušit, píše se ve zprávě pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Podle zprávy zveřejněné v Kyjevě dávají volby ukrajinskému vedení právo zahájit dialog s povstalci na východě země.

Foto: Reuters
13:41

Doněcké mezinárodní letiště je v rukou separatistů, napsala agentura UNIAN.

Povstalci na střeše terminálu zřídili palebné posty, personál byl evakuován. Vojenské jednotky, které letiště doposud kontrolovaly, se ukryly v nedalekém lese.

13:13

V okolí doněckého letiště se bojuje. Reportéři z místa hlásí exploze a kouř valící se nad ranvejí. Podle představitelů "Doněcké lidové republiky" nad letištěm přelétávají vrtulníky.

Letiště ráno přerušilo provoz.

12:22

Nový ukrajinský prezident oznámil, že hodlá prodat čokoládové impérium.

"Potřebujeme založit novou tradici: když je někdo zvolen do vysoké funkce, měl by prodat své podnikání a soustředit se na veřejnou službu," řekl Porošenko na tiskové konferenci.

12:18

Výsledky voleb na Ukrajině respektuje podle agentury ITAR-TASS i Viktor Janukovyč. "Uskutečnily se předčasné volby ukrajinského prezidenta. Nehledě na to, v jakém regionu a v jakém počtu lidé přišli volit, respektuji volbu, která byla učiněna v nejtěžší době naší vlasti," napsal v prohlášení.

Foto: Reuters
11:55

Porošenko se chce s ruským vedením sejít v první polovině června, kdy by měl být uveden do funkce. "S Putinem se osobně známe," prohlásil vítěz ukrajinských voleb, který je stejně jako šéf Kremlu vyznavačem juda.

O návrat Ruskem anektovaného Krymu chce usilovat právní cestou. "Nasadíme všechny páky. Připravujeme žaloby k mezinárodním soudům, půjdeme až do Štrasburku."

11:49

V Praze a Brně volilo přes 5300 Ukrajinců. Většina lidí - podobně jako na Ukrajině - zvolila Petra Porošenka.

"Vede s 2735 hlasy, na druhém místě je Oleh Ljaško s 629 hlasy a na třetím Julija Tymošenková, pro kterou hlasovalo 318 voličů," řekl Aktuálně.cz předseda pražské volební komise Taras Kostjuk.

Ukrajinci čekají před ambasádou v Praze. Zájem o volbu nové hlavy státu byl enormní.
Ukrajinci čekají před ambasádou v Praze. Zájem o volbu nové hlavy státu byl enormní. | Foto: Alexandra Malachovská
11:29

Nejbohatší Ukrajinec Rinat Achmetov se po roztržce s východoukrajinskými separatisty do rodného Doněcka nevrátí a na stabilizaci situace vyčká v Kyjevě. V ukrajinském hlavním městě to oznámila jeho tisková služba.

Achmetovova doněcká rezidence je od víkendu pod kontrolou povstalců, miliardář neměl ani možnost hlasovat v prvním kole prezidentských voleb.

11:11

Rusko je podle ministra zahraničí Sergeje Lavrova připraveno k dialogu s Petrem Porošenkem. Moskva podle něj volby respektuje, Kyjev by ale neměl stupňovat operaci proti povstalcům.

10:52

Arsenij Jaceňuk prozatím zůstane ukrajinským premiérem, jímž se stal po pádu režimu Viktora Janukovyče. "Podle ukrajinské ústavy by prezidentské volby neměly vést k rezignaci premiéra," prohlásil nový prezident Petro Porošenko.

"Věřím, že práce Arsenije Petroviče (Jaceňuka) jakožto předsedy vlády je v této fázi úspěšná." Koncem letošního roku nicméně zemi čekají parlamentní volby.

Ukrajinský premiér Asenij Jaceňuk.
Ukrajinský premiér Asenij Jaceňuk. | Foto: Reuters
10:29

Proruští separatisté nad ránem zaútočili na kontrolní stanoviště ukrajinské armády u Slavjansku. Dva z nich přišli o život, informoval na Facebooku mluvčí "protiteroristické operace" Vladislav Selezněv.

10:02

K vítězství má nakročeno i Vitalij Kličko. Ten usiloval o post kyjevského starosty a po sečtení poloviny hlasů mu připadá 56 % hlasů.

Petro Porošenko a Vitalij Kličko. Čokoládový král a bývalý šampion v boxu opanovali ukrajinské volby.
Petro Porošenko a Vitalij Kličko. Čokoládový král a bývalý šampion v boxu opanovali ukrajinské volby. | Foto: Reuters
09:20

Na Ukrajině je sečtena polovina hlasů. Porošenkovi momentálně patří 53,86 % hlasů.

08:47

Ukrajinský ministr zahraničí Andrij Deščycja označil předčasné prezidentské volby jako možný "startovní bod" nezbytného dialogu s Moskvou. "Pokud se hlasování zúčastnilo mnoho voličů a mezinárodní pozorovatelé hodnotí volby pozitivně, Rusko nemá žádný důvod neuznat výsledky," řekl v rozhovoru pro japonský list Jomiuri.

07:32

Doněcké letiště nefunguje. Letová kontrola pozastavila provoz poté, co během noci vyjednávala se separatisty.

06:32

Šéf Centrální volební komise Andrej Magera prohlásil, že nedělní předčasné volby jsou platné. "To musí být bráno jako fakt." K volebním urnám dorazilo podle dosavadních údajů 60,76 % lidí, byť na východě země hlasování ohrožovali proruští separatisté.

06:07

Novému ukrajinskému prezidentovi Porošenkovi by mohl radit Michail Saakašvili, exprezident Gruzie.

V televizní debatě to prohlásil Vitalij Kličko, lídr hnutí UDAR a očekávaný starosta Kyjeva.

05:58

Podívejte se, kdo proti sobě stojí na východě Ukrajiny.

05:51

Separatisté v samozvané "Doněcké lidové republice" oznámili, že začíná platit válečný stav. "Hlavním cílem je vyčistit území republiky od ukrajinských ozbrojených složek," citovala agentura ITAR-TASS vůdce ozbrojenců Denise Pušilina.

05:46

Na Ukrajině je sečteno 29 % okrsků a Porošenkovi připadá 54 % hlasů.

"Čokoládový král" Petro Porošenko, podle průzkumů příští prezident Ukrajiny.
"Čokoládový král" Petro Porošenko, podle průzkumů příští prezident Ukrajiny. | Foto: Reuters
05:35

Nástupce sesazeného Viktora Janukovyče čeká vskutku nelehký úkol. Musí usmířit západ a východ, jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a oživit ekonomiku.

05:32

Ukrajina se probouzí do nového týdne s novým prezidentem, byť zatím neoficiálním. V nedělních volbách se jím podle průběžných výsledků bezkonkurenčně stal miliardář Petro Porošenko.

Tabule s odhady výsledků voleb na Ukrajině.
Tabule s odhady výsledků voleb na Ukrajině. | Foto: Reuters
05:30

Dobrý den z pražské redakce Aktuálně.cz. I dnes pro vás budeme sledovat dění na Ukrajině.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 27. 5. 2014 7:47
 

Právě se děje

Další zprávy