Porošenko má těžký úkol. Vrátit Ukrajině normální život

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 26. 5. 2014 1:46
"Ukrajinský Willy Wonka" vyhrál volby už v prvním kole. Musí usmířit západ a východ, jednat s Putinem a oživit ekonomiku.
Porošenko po oznámení odhadů výsledků v Kyjevě.
Porošenko po oznámení odhadů výsledků v Kyjevě. | Foto: Reuters

Kyjev/Praha – Češi si kupují v obchodech párky a kuřata od svého ministra financí, Ukrajinci si mohou v supermarketech ve frontách před zaplacením u pokladny sáhnout na čokoládovou tyčinku svého prezidenta.

Očekávání se splnila. V prvním kole prezidentských voleb jasně vyhrál miliardář, majitel čokoládového a cukrovinkářského impéria Petro Porošenko. Jeho kampaň pod heslem "žít jinak" a sliby, že Ukrajina pod jeho vedením tak zbohatne, že Krym požádá zpět o připojení k ní, zabraly.

Porošenko Ukrajince přemlouval, aby ho zvolili už prvním kole. Čekat na druhé kolo další tři týdny by podle něj znamenalo pokračování nestability a nejistoty. Vyslyšeli ho.

Zatímco v Kyjevě a na západě země byla volební účast vysoká, v Doněcké a Luhanské oblasti přišlo málo lidí.  Proruští separatisté vyzývali k bojkotu a nedaleko Luhansku se u volebních místností dokonce střílelo.

Celková volební účast se pohybovala kolem 60 procent.

"Tady v Doněcku, pokud vím, skoro nikdo nevolil. Nebyly tady ani žádné volební místnosti. A separatisté tomu bránili. Myslím si ale, že Porošenko je rozhodně lepší volba než Tymošenková. Je to rozumný člověk, schopný kompromisu a může situaci uklidnit," řekl Aktuálně.cz doněcký lékař Alexandr Tyškevič.

V prvním projevu po uzavření volebních místností ale vítěz řekl, že hovořit se separatisty bude jen tehdy, složí-li zbraně.  "S těmi, kdo zabíjejí a vraždí, žádné jednání nebude," prohlásil.

Julija Tymošenková ve volební místnosti.
Julija Tymošenková ve volební místnosti. | Foto: Reuters

Julija Tymošenková propadla. Dostala jen kolem třinácti procent hlasů. Ti, kteří ji před kandidaturou zrazovali s tvrzením, že její popularita dávno není taková, jak si ona sama myslí, měli pravdu. 

Ještě hůře skončil Michailo Dobkin, kandidát Strany regionů svrženého prezidenta Viktora Janukovyče. Nezískal ani tři procenta odevzdaných hlasů.

Osmačtyřicetiletý Porošenko rozhodně není novou tváří, po kterých revolucionáři na Majdanu tak volali. Byl ministrem v několika vládách, pracoval po oranžové revoluci pro Viktora Juščenka a později zase pro Viktora Janukovyče.

Petro Porošenko během předvolební kampaně v Oděse.
Petro Porošenko během předvolební kampaně v Oděse. | Foto: Reuters

Proč vyhrál? Nejspíš proto, že je jakž takž přijatelný pro všechny. Podpořil Majdan a postavil se mezi demonstranty a policejní těžkooděnce, aby zabránil střetu. Není radikálním nacionalistou a ubezpečuje ruskojazyčný východ, že nebude diskriminován.

V kampani sliboval hlavně pracovní místa.

Nevymezoval se příliš proti Vladimiru Putinovi. Zjevně si nechtěl dopředu jednání s Kremlem zkomplikovat, ne-li znemožnit. Ten zase naznačil, že s Porošenkem si dovede představit jednání, i když ho rád nemá a mít nebude. Ruský prezident v pátek slíbil, že výsledky voleb bude respektovat. Teď se ukáže, zda svým slovům dostojí.

Porošenko je proevropský politik, preferující orientaci Ukrajiny na západ. Ale současně je i pragmatikem, který ví, že s Moskvou musí Kyjev nějak vyjít.

Jako ukrajinského Willyho Wonku popisuje Porošenka britský ukrajinista Andrew Wilson ve své knize o oranžové revoluci.

Willy Wonka je postava z filmu Karlík a továrna na čokoládu, kterou ztvárnil herec Johnny Depp. Wonka je osamocený podivín, extrémně bohatý, ale zcela odtržený od všeho, co se děje kolem jeho světa čokolád a cukrovinek.

Porošenkův byznys se ovšem neomezuje jen na sladkosti. Zahrnoval i potravinářskou společnost Ukrprominvest, pivovar Etalon, několik bank, loděnice, automobilku v Lucku na západě země a v neposlední řadě také televizní stanici Kanal 5.

Ta sehrála v moderních dějinách Ukrajiny velkou roli. V době oranžové revoluce před deseti lety zprvu jako jediná podporovala Juščenka a Tymošenkovou a živě přenášela demonstrace z Kyjeva.

Porošenko patřil mezi podnikatele, kteří zbohatli během privatizace státních podniků za prezidenta Leonida Kučmy v letech 1994 až 2004. Tedy v éře považované za nejvíce zkorumpovanou v dějinách samostatné Ukrajiny. 

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: wikimedia

Loňská Porošenkova podpora Majdanu a dohody s Evropskou unií mu v Rusku udělala nepřátele.

Hlavní ruský hygienik loni na podzim zakázal dovoz ukrajinské čokolády. Zdůvodnil zákaz tím, že se v mléčné čokoládě Rošen (název je odvozen od prostřední části Porošenkova jména) našly karcinogenní látky.

Porošenko tvrdil, že si nikdo z Ruska za patnáct let nikdy nestěžoval, a příčinu vidí jinde: jako trest za to, že patří k vlivným byznysmenům, kteří prosazují integraci Ukrajiny do Evropské unie, a nikoliv do Ruskem vedeného Euroasijského svazu.

Reportáže Martina Nováka z Ukrajiny

Zvláštní zpravodaj živě z Ukrajiny

Reportér Aktuálně.cz projel Ukrajinu. Přečtěte si jeho reportáže z konfliktu, který je označován za největší v Evropě od konce studené války.

Živě z Luhansku a Kramatorsku: Do války s fašisty půjdeme znovu

Reportáž ze Slavjansku: Putin je mesiáš i antikrist

Vlakem z východu na západ: Jsme šašci v cirkusu Ukrajina. Zadarmo

Reportáž: Povstalci z kraje stachanovců bojují za staré časy

CHAT Začala válka? Odpovídal zpravodaj z Ukrajiny

Ze Lvova: Západ Ukrajiny budou bránit i babičky

Ruským zákazem utrpěl obrovské finanční ztráty, přesto v podpoře opozice a proevropského kursu Ukrajiny setrval.

Vítězství mu usnadnili slabí soupeři. Tymošenková neodhadla, že její čas v politice dávno minul. Boxerský šampion a jeden z opozičních lídrů Vitalij Kličko do voleb nešel, raději uvolnil místo Porošenkovi. Vypadá to, že právě tímto krokem umožnil jeho zvolení v prvním kole.

Porošenka čekají tři těžké úkoly. Pozvednout nemohoucí ukrajinskou ekonomiku. Obyvatele východu země přesvědčit o tom, že mají na Ukrajině budoucnost a separatismus není řešením. A konečně přimět Vladimira Putina, aby s ním jednal jako s legitimním zástupcem Ukrajiny.

Není mu co závidět.

 

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Při nehodě dvou menších letadel v USA zemřelo osm lidí

Při nehodě dvou menších letadel u jezera Coeur d’Alene v americkém státě Idaho v neděli zemřelo osm lidí. S odvoláním na úřad místního šerifa to uvedla agentura AP. Podle svědků se letadla srazila nad vodou a následně zřítila do jezera.

Policie dosud uváděla dva mrtvé s tím, že šest dalších osob se pohřešuje. Úřady nevylučovaly, že jsou i tito lidé po smrti.

Na místě zasahovalo několik záchranářských i hasičských týmů. Z hloubky 40 metrů byla zatím vylovena těla tří obětí. "Nečekáme žádné přeživší," sdělil Ryan Higgins z úřadu šerifa. "Myslíme si, že všichni zemřeli."

před 3 hodinami

Kalifornský soud obnovil soud s Nikulinem

Federální soud v Kalifornii obnovil pozastavený proces s Rusem Jevgenijem Nikulinem, obžalovaným z hackerských útoků. Informovala o tom dnes agentura RIA Novosti. Nikulina vydalo do Spojených států předloni Česko po zadržení v jednom z pražských hotelů v roce 2016.

Proces s Nikulinem v kalifornském San Francisku začal v březnu, krátce poté byl ale kvůli koronavirové pandemii přerušen. Soudce William Alsup nyní konstatoval, že procesu se již může zúčastnit alespoň šest ze 12 členů poroty, a soudní líčení proto může pokračovat.

Podle amerických vyšetřovatelů Nikulin napadl sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Je například obviněn z toho, že ze sítě LinkedIn ukradl data z více než 167 milionů účtů. U kalifornského federálního soudu je Nikulin obžalován z počítačového útoku, krádeže a spiknutí, za což mu hrozí až 30 let vězení. Nikulin soudu již dříve řekl, že se cítí nevinen.

Další zprávy