Porošenko má těžký úkol. Vrátit Ukrajině normální život

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 26. 5. 2014 1:46
"Ukrajinský Willy Wonka" vyhrál volby už v prvním kole. Musí usmířit západ a východ, jednat s Putinem a oživit ekonomiku.
Porošenko po oznámení odhadů výsledků v Kyjevě.
Porošenko po oznámení odhadů výsledků v Kyjevě. | Foto: Reuters

Kyjev/Praha – Češi si kupují v obchodech párky a kuřata od svého ministra financí, Ukrajinci si mohou v supermarketech ve frontách před zaplacením u pokladny sáhnout na čokoládovou tyčinku svého prezidenta.

Očekávání se splnila. V prvním kole prezidentských voleb jasně vyhrál miliardář, majitel čokoládového a cukrovinkářského impéria Petro Porošenko. Jeho kampaň pod heslem "žít jinak" a sliby, že Ukrajina pod jeho vedením tak zbohatne, že Krym požádá zpět o připojení k ní, zabraly.

Porošenko Ukrajince přemlouval, aby ho zvolili už prvním kole. Čekat na druhé kolo další tři týdny by podle něj znamenalo pokračování nestability a nejistoty. Vyslyšeli ho.

Zatímco v Kyjevě a na západě země byla volební účast vysoká, v Doněcké a Luhanské oblasti přišlo málo lidí.  Proruští separatisté vyzývali k bojkotu a nedaleko Luhansku se u volebních místností dokonce střílelo.

Celková volební účast se pohybovala kolem 60 procent.

"Tady v Doněcku, pokud vím, skoro nikdo nevolil. Nebyly tady ani žádné volební místnosti. A separatisté tomu bránili. Myslím si ale, že Porošenko je rozhodně lepší volba než Tymošenková. Je to rozumný člověk, schopný kompromisu a může situaci uklidnit," řekl Aktuálně.cz doněcký lékař Alexandr Tyškevič.

V prvním projevu po uzavření volebních místností ale vítěz řekl, že hovořit se separatisty bude jen tehdy, složí-li zbraně.  "S těmi, kdo zabíjejí a vraždí, žádné jednání nebude," prohlásil.

Julija Tymošenková ve volební místnosti.
Julija Tymošenková ve volební místnosti. | Foto: Reuters

Julija Tymošenková propadla. Dostala jen kolem třinácti procent hlasů. Ti, kteří ji před kandidaturou zrazovali s tvrzením, že její popularita dávno není taková, jak si ona sama myslí, měli pravdu. 

Ještě hůře skončil Michailo Dobkin, kandidát Strany regionů svrženého prezidenta Viktora Janukovyče. Nezískal ani tři procenta odevzdaných hlasů.

Osmačtyřicetiletý Porošenko rozhodně není novou tváří, po kterých revolucionáři na Majdanu tak volali. Byl ministrem v několika vládách, pracoval po oranžové revoluci pro Viktora Juščenka a později zase pro Viktora Janukovyče.

Petro Porošenko během předvolební kampaně v Oděse.
Petro Porošenko během předvolební kampaně v Oděse. | Foto: Reuters

Proč vyhrál? Nejspíš proto, že je jakž takž přijatelný pro všechny. Podpořil Majdan a postavil se mezi demonstranty a policejní těžkooděnce, aby zabránil střetu. Není radikálním nacionalistou a ubezpečuje ruskojazyčný východ, že nebude diskriminován.

V kampani sliboval hlavně pracovní místa.

Nevymezoval se příliš proti Vladimiru Putinovi. Zjevně si nechtěl dopředu jednání s Kremlem zkomplikovat, ne-li znemožnit. Ten zase naznačil, že s Porošenkem si dovede představit jednání, i když ho rád nemá a mít nebude. Ruský prezident v pátek slíbil, že výsledky voleb bude respektovat. Teď se ukáže, zda svým slovům dostojí.

Porošenko je proevropský politik, preferující orientaci Ukrajiny na západ. Ale současně je i pragmatikem, který ví, že s Moskvou musí Kyjev nějak vyjít.

Jako ukrajinského Willyho Wonku popisuje Porošenka britský ukrajinista Andrew Wilson ve své knize o oranžové revoluci.

Willy Wonka je postava z filmu Karlík a továrna na čokoládu, kterou ztvárnil herec Johnny Depp. Wonka je osamocený podivín, extrémně bohatý, ale zcela odtržený od všeho, co se děje kolem jeho světa čokolád a cukrovinek.

Porošenkův byznys se ovšem neomezuje jen na sladkosti. Zahrnoval i potravinářskou společnost Ukrprominvest, pivovar Etalon, několik bank, loděnice, automobilku v Lucku na západě země a v neposlední řadě také televizní stanici Kanal 5.

Ta sehrála v moderních dějinách Ukrajiny velkou roli. V době oranžové revoluce před deseti lety zprvu jako jediná podporovala Juščenka a Tymošenkovou a živě přenášela demonstrace z Kyjeva.

Porošenko patřil mezi podnikatele, kteří zbohatli během privatizace státních podniků za prezidenta Leonida Kučmy v letech 1994 až 2004. Tedy v éře považované za nejvíce zkorumpovanou v dějinách samostatné Ukrajiny. 

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: wikimedia

Loňská Porošenkova podpora Majdanu a dohody s Evropskou unií mu v Rusku udělala nepřátele.

Hlavní ruský hygienik loni na podzim zakázal dovoz ukrajinské čokolády. Zdůvodnil zákaz tím, že se v mléčné čokoládě Rošen (název je odvozen od prostřední části Porošenkova jména) našly karcinogenní látky.

Porošenko tvrdil, že si nikdo z Ruska za patnáct let nikdy nestěžoval, a příčinu vidí jinde: jako trest za to, že patří k vlivným byznysmenům, kteří prosazují integraci Ukrajiny do Evropské unie, a nikoliv do Ruskem vedeného Euroasijského svazu.

Reportáže Martina Nováka z Ukrajiny

Zvláštní zpravodaj živě z Ukrajiny

Reportér Aktuálně.cz projel Ukrajinu. Přečtěte si jeho reportáže z konfliktu, který je označován za největší v Evropě od konce studené války.

Živě z Luhansku a Kramatorsku: Do války s fašisty půjdeme znovu

Reportáž ze Slavjansku: Putin je mesiáš i antikrist

Vlakem z východu na západ: Jsme šašci v cirkusu Ukrajina. Zadarmo

Reportáž: Povstalci z kraje stachanovců bojují za staré časy

CHAT Začala válka? Odpovídal zpravodaj z Ukrajiny

Ze Lvova: Západ Ukrajiny budou bránit i babičky

Ruským zákazem utrpěl obrovské finanční ztráty, přesto v podpoře opozice a proevropského kursu Ukrajiny setrval.

Vítězství mu usnadnili slabí soupeři. Tymošenková neodhadla, že její čas v politice dávno minul. Boxerský šampion a jeden z opozičních lídrů Vitalij Kličko do voleb nešel, raději uvolnil místo Porošenkovi. Vypadá to, že právě tímto krokem umožnil jeho zvolení v prvním kole.

Porošenka čekají tři těžké úkoly. Pozvednout nemohoucí ukrajinskou ekonomiku. Obyvatele východu země přesvědčit o tom, že mají na Ukrajině budoucnost a separatismus není řešením. A konečně přimět Vladimira Putina, aby s ním jednal jako s legitimním zástupcem Ukrajiny.

Není mu co závidět.

 

 

Právě se děje

před 35 minutami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy