Doněck a Luhansk se spojí v "Nové Rusko", blokují volby

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 5. 2014 20:39
Zástupci "lidových republik" z východu Ukrajiny podepsali dohodu o spojení. Rusko je však prý připraveno respektovat výsledky prezidentských voleb.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Kyjev - O posílení svých plánů na odtržení od zbytku země se den před volbami ukrajinského prezidenta pokusili vůdci separatistů na východě Ukrajiny.

Jejich "Nové Rusko", které dnes vzniklo spojením "lidových republik" v Doněcké a Luhanské oblasti, je odpovědí na výzvu premiéra Arsenije Jaceňuka, pro něhož nedělní prezidentské volby otevřou Ukrajině "cestu ke svobodě". Nadějí je pro Kyjev dnešní prohlášení Kremlu, že výsledky hlasování hodlá respektovat.

"Ukrajinci v neděli ukážou celému světu, ale především sami sobě, že se nedají nikým zastrašit," uvedl dnes v televizním poselství Jaceňuk. "Pamatujte na to, že zítra budeme se svými volebními lístky hájit Ukrajinu, budeme investovat do její prosperity a do budoucnosti našich dětí a vnuků. Budeme volit, a to znamená, že zvítězíme," vzkázal Jaceňuk voličům.

Přípravu k volbám dnes ocenila i bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová. "Očekáváme vysokou účast. Ukrajina si zaslouží vůdce, který povede zemi cestou demokratických přeměn," řekla v Kyjevě v besedě s expremiérkou a jednou z hlavních kandidátek na funkci hlavy státu Julijí Tymošenkovou.

Násilím proti volbám

Výzvu Jaceňuka i pochvalu Albrightové ignorují proruští radikálové, kteří na východě země blokují zhruba polovinu volebních středisek. Příležitost hlasovat tak nebude mít poměrně vysoký počet oprávněných voličů. V Doněcké oblasti jich kyjevská ústřední volební komise registruje 2,7 milionu, v Luhanské 1,4 milionu. I tam, kde budou volební místnosti otevřeny, lze očekávat velmi slabou účast, protože lidé se k volbám jít bojí.

Ukrajinské ministerstvo vnitra zaznamenalo přes 60 násilných útoků proti volebním okrskům na východě země, při nichž bylo několik osob uneseno a zabito. Na zasedání ukrajinské ústřední volební komise v Kyjevě to dnes oznámil náměstek ministra vnitra Serhij Jarovyj. Podle odhadu ukrajinských médií ztratí možnost zapojit se kvůli akcím separatistů do hlasování celkem asi desetina ukrajinských voličů.

Kvůli "atmosféře teroru" se Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) rozhodla odvolat většinu svých pozorovatelů z Doněcké oblasti.  V samotném Doněcku nebude z evropských pozorovatelů nikdo, jen několik delegátů OBSE bude sledovat volby v západních okresech Doněcké oblasti. "Místní úředníci rozesílají výhrůžné textové zprávy, vládne tam atmosféře teroru," uvedl zdroj agentury Reuters.

Ve Slavjansku se dál bojuje

Politickou podporou volebního bojkotu má být dnešní vyhlášení "Nového Ruska" na povstalecké konferenci v Doněcku. Označení Nové Rusko pro východ a jih Ukrajiny zavedl do politického slovníku v jednom z nedávných projevů ruský prezident Vladimir Putin. Do Nového Ruska Kreml počítá Charkovskou, Luhanskou, Doněckou, Chersonskou, Mykolajivskou a Oděskou oblast.

V hlavní baště vzbouřenců Slavjansku se dál bojuje. Vojáci podle ruských novinářů zasáhli i obytné čtvrti města a útočí na slavjanská předměstí, povstalci jim odpovídají palbou z automatických zbraní a minometů. Ukrajinské ministerstvo vnitra dnes v prohlášení přiznalo problémy s mírou loajality v řadách ukrajinských bezpečnostních sborů. Na východě země podle ministerstva působí na 17 000 policistů, část z nich ale odmítá plnit rozkazy nebo přeběhla do tábora separatistů.

Moskva slibuje respektovat výsledky

K váhavé podpoře ukrajinských voleb se dnes odhodlala Moskva. Prezident Putin prohlásil, že je připraven respektovat "jakoukoli volbu" ukrajinského lidu. "Budeme každopádně respektovat volbu ukrajinského lidu a budeme spolupracovat s orgány vytvořenými na základě těchto voleb," řekl Putin novinářům.

Šéf Kremlu ale zároveň zpochybnil legitimitu budoucí ukrajinské hlavy státu, když prohlásil, že prezidentským volbám mělo předcházet referendum o změnách v ukrajinské ústavě. Je-li tomu naopak, pak referendum může podle Putina změnit pravomoci zvoleného prezidenta natolik, že jeho legitimitu ohrozí.

Putin: Nové Rusko nebylo součástí Ukrajiny

Označení Nové Rusko pro východ a jih Ukrajiny zavedl do politického slovníku v jednom z nedávných projevů ruský prezident Vladimir Putin. Uvedl, že "Novorossija" v carských dobách nebyla součástí Ukrajiny, předána byla Kyjevu až sovětskou vládou ve 20. století.

Do Nového Ruska Kreml počítá Charkovskou, Luhanskou, Doněckou, Chersonskou, Mykolajivskou a Oděskou oblast.

Právě zástupci těchto oblastí se do Doněcka sjeli a podle agentury Unian se k nim připojili i proruští aktivisté z Dněpropetrovské a Záporožské oblasti.

Podle ukrajinských médií smlouva o vzniku Nového Ruska není projevem sjednocení, ale spíš rozkolu mezi proruskými vzbouřenci. Souběžně se vznikem Nového Ruska byla totiž v Doněcku založena organizace Lidová fronta, která sdružuje zástupce konkurenční Koordinační rady ukrajinského jihovýchodu.

Doněcká republika má první "velvyslanectví"

Za Doněckou lidovou republiku zakládající listinu Lidové fronty podepsal šéf tamního parlamentu Denis Pušilin, za Luhanskou "lidový gubernátor" Valerij Bolotov. Podpisy prý připojili i delegáti z Dněpropetrovska, Záporoží, Charkova, Mykolajiva, Chersonu a Oděsy.

Doněcká lidová republika podle ruských médií otevřela v Moskvě své první zahraniční "velvyslanectví". Podle prohlášení doněckých povstalců se samozvané republice už dostalo oficiálního uznání "řady ruských společenských a vlasteneckých organizací". Ambasáda prý už přijímá žádosti o vydání doněckého pasu.

 

Právě se děje

před 11 minutami

USA zastavily vyšetřování, které mělo řešit, zda Bolton v knize o Trumpovi prozradil utajované informace

Americké ministerstvo spravedlnosti zastavilo vyšetřování ve věci, zda John Bolton v knize o svém působení v roli bezpečnostního poradce exprezidenta Donalda Trumpa protiprávně prozradil utajované informace. Informoval o tom list The New York Times a agentura AP. Zástupci vlády současného prezidenta Joea Bidena u federálního soudu podali dokument, kterým podnět k zahájení soudního řízení ruší.

V knize The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to dělo: Paměti z Bílého domu) vydané loni na konci června Bolton ukázal tehdejšího prezidenta Trumpa jako člověka, který se neorientoval v geopolitických otázkách, a jeho rozhodnutí se podřizovala snaze o znovuzvolení. Trump dal v souvislosti s knihou najevo, že si přeje Boltonovo stíhání a označil ho za "silně nekompetentního" a za "lháře".

Trumpova administrativa se pokoušela vydání knihy soudně zablokovat, protože Bolton podle ní porušil dohodu o mlčenlivosti, k níž se při nástupu do funkce bezpečnostního poradce zavázal. Spolupracovníci bývalého prezidenta také tvrdili, že kniha ohrožuje národní bezpečnost. Soud však jejich žádost zamítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy