Živě: Orbána podpořil parlament, k obraně hranic může využít armádu

Přenos skončil
Dění kolem uprchlické krize v Evropě jsme sledovali v online reportáži.
Vojáci u maďarské hranici v Röszke.
Vojáci u maďarské hranici v Röszke. | Foto: Reuters

Budapešť/Brusel/Berlín - Maďarskem procházejí tisíce uprchlíků z Chorvatska do Rakouska. V neděli vstoupilo na rakouské území 12 tisíc běženců, celkem za víkend 25 tisíc osob.

Plot na maďarsko-chorvatské hranici je ale téměř dokončen, zatím v něm ale ještě jsou místa, kterými lze projít. Maďarský parlament dnes přijal zákon, který rozšiřuje pravomoci policie a armády a umožňuje zapojení vojska s donucovacími prostředky do ochrany hranic před masovým přívalem migrantů.

Dění kolem uprchlické krize v Evropě jsme sledovali v online reportáži.

Čtete rádi Aktuálně.cz? Podpořte nás v anketě Křišťálová lupa. Hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

Přenos skončil
20:45

Srbský premiér Aleksandar Vučić vyzval chorvatskou vládu, aby znovu otevřela nejdůležitější hraniční přechod se Srbskem pro nákladní dopravu. Ten zavřela dnes ráno kvůli rostoucímu počtu přicházejících uprchlíků. Dalších sedm z osmi přechodů na srbské hranici uzavřelo Chorvatsko už v pátek. "Chorvatsko se zastavením nákladní dopravy chová nezodpovědně, a pokud to potrvá, budeme nuceni zavést protiopatření, která poškodí Chorvatsko víc než nás," prohlásil podle televize B92 Vučić na mimořádné tiskové konferenci. "My pouštíme všechny kamiony, které přijíždějí z Chorvatska, ale oni nepouštějí do Chorvatska ani jeden ze Srbska. Naše trpělivost nepotrvá věčně," zdůraznil předseda srbské vlády. Poukázal přitom na to, že Maďaři se při podobném opatření na srbsko-maďarské hranici zachovali čestně, protože zastavili dopravu v obou směrech, takže škody utrpěli také.

Chorvatskou hranici překročilo přes deset tisíc uprchlíků.
Chorvatskou hranici překročilo přes deset tisíc uprchlíků. | Foto: Reuters
19:30

Maďarsko připravuje instalaci bariéry s žiletkovým drátem na dalším úseku hranice s Chorvatskem, a sice v župě Zala. Informovala o tom agentura MTI s odvoláním na sdělení vládního pověřence Csaby Rigóa. Toto rozhodnutí bylo vynuceno realizací "plánu C" chorvatské vlády, jehož součástí je posílání migrantů do Maďarska přes "zelenou hranici", řekl mimo jiné Rigó. Upřesnil také, že maďarsko-chorvatská hranice je v župě Zala dlouhá 42 kilometrů, přičemž 24 kilometrů tvoří přirozenou hraniční bariéru řeka Mura.

18:44

Francouzská policie dnes vyhnala více než 400 většinou syrských uprchlíků, kteří divoce tábořili poblíž města Calais na severu země, odkud se běženci snaží dostat podmořským tunelem do Británie. Podle agentury AFP policisté srovnali několik tábořišť se zemí na základě soudního příkazu. Asi 50 vyhnaných běženců podniklo protestní akci vsedě u bran přístavu. Uprchlíci odmítají přejít do tábora postaveného úřady pro migranty, ve kterém je už kolem 3000 běženců. V táboře, který dostal přezdívku Nová džungle, prý syrští uprchlíci nechtějí přebývat kvůli obavám o svou bezpečnost, sdělil AFP člen organizace Lékaři bez hranic.

18:25

Zákon, který dnes schválil maďarský parlament, povoluje vojákům nasadit "nesmrtící zbraňové prostředky". V textu zveřejněném na webu parlamentu se například uvádí, že armáda smí používat gumové projektily, pyrotechnická zařízení, slzné granáty nebo zbraně vystřelující sítě.

Maďarští policisté u hranic.
Maďarští policisté u hranic. | Foto: Reuters
17:19

Rakousko se kvůli náporu migrantů potýká s nedostatkem ubytovacích kapacit ve svých uprchlických táborech. Syrští běženci našli v Bergu přístřeší v mobilních obytných buňkách, které úřady nechaly postavit jen několika desítek metrů od hranice se Slovenskem.

Provizorní tábor využívá zázemí někdejšího celního úřadu, kde rakouští policisté v minulosti kontrolovali posádky vozidel přijíždějících do alpské republiky. Tyto kontroly skončily poté, co se Slovensko stalo součástí schengenského prostoru volného pohybu osob.

17:16

Rakousko ubytovalo čtyři desítky uprchlíků u společné hranice se Slovenskem. Bratislava již dříve výstavbu provizorního tábora pro 60 běženců v areálu hraničního přechodu Petržalka/Berg kritizovala.

"V současnosti je tam ubytováno 42 uprchlíků ze Sýrie. Plné kapacity dosáhneme tento týden," řekl dnes ČTK Georg Hartl, starosta rakouské vesnice Berg, na jejímž území prostory pro ubytování uprchlíků vyrostly.

16:35

Agentura AFP informuje, že maďarský parlament schválil zákon umožňující širší využití armády na ochranu maďarských hranic.

Vláda může nasadit na zvládnutí migrační krize armádu, která bude moci využít gumové projektily, pyrotechnická zařízení nebo granáty se slzným plynem.

Pro zákon hlasovalo 151 poslanců ze 199. Orbánovu stranu Fidesz podpořila v hlasování například radikální nacionalistická strana Jobbik, jejíž členové se netají tím, že obhajují i přísnější opatření.

16:08

Litva projeví solidaritu při řešení uprchlické krize, se stálým mechanismem rozdělování běženců ale nesouhlasí. Šéfce evropské diplomacie Federice Mogheriniové to dnes ve Vilniusu řekla litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová. Uprchlickými kvótami se podle ní problém uprchlíků nevyřeší.

Podobné stanovisko zaujalo i Estonsko. V Lotyšsku problém běženců rozdělil vládnoucí koalici a podle rižského tisku se země kvůli migrantům ocitla na pokraji vládní krize.

15:45

Zástupci krajů dnes v Praze vyjádřili jednoznačnou podporu české vládě v odmítání povinných kvót pro uprchlíky. Oznámil to na tiskové konferenci po setkání hejtmanů či náměstků deseti krajů a pražské primátorky Adriany Krnáčové (ANO) s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) předseda Rady Asociace krajů ČR a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD).

"Nebývalo obecnou praxí, aby si ministr zahraničí zval zástupce krajů k jednání o zahraniční politice státu," ocenil Hašek Zaorálkovo pozvání a dodal, že se dohodli na společném setkávání i v budoucnu. Hašek také připomněl, že k dnešnímu dni mají kraje uzavřeno 132 smluvních partnerství doslova po celém světě. Nejvíce se jejich spolupráce soustředí na vztahy se sousedními zeměmi (Německem, Rakouskem, Polskem a Slovenskem).

Foto: Ludvík Hradilek
15:35

Maďarsko bude zařazeno na seznam zemí EU, na něž mají dopadnout uprchlické kvóty na rozdělení 120 000 běženců. Podle slovenské agentury TASR to oznámil zdroj z lucemburského předsednictví.

Doposud přitom návrh Evropské komise počítal s tím, že Itálie, Řecko a právě Maďarsko nebudou na seznam zahrnuty, jelikož přes ně proudí nejvíce uprchlíků.

Ministři vnitra a spravedlnosti budou o kvótách jednat v úterý. Z návrhu by mělo vypadnout slovo "povinné".

14:48

Němci se mýlí, pokud věří v hladkou integraci migrantů do společnost,  napsal ve svém komentáři na portálu německého listu Die Welt někdejší český prezident Václav Klaus.

Prohlášení evropských politiků, jako jsou německá kancléřka Angela Merkelová či německý prezident Joachim Gauck, že migranti budou moci v Evropě žít, nejsou podle něj humanitárním gestem, ale medvědí službou pro Evropu.

"Mám hluboké obavy o budoucnost Evropy. O nic menšího nejde," uvedl Klaus, který tvrdí, že Němci a Evropa nemohou počítat s bezproblémovým začleněním migrantů do společnosti. "Je známo, že základní vzorec chování si každý člověk osvojuje v mládí, nejdůležitějším tvárným prvkem je většinou rodina," připomenul.

Klaus se především podivuje nad tím, že se politici vůbec nezabývají tím, jak současnou migrační vlnu zastavit, ale že se věnují jen tomu, jak nově příchozí přivítat, zaopatřit a přislíbit jim lepší život.

Foto: Reuters
14:38

Ministerstvo školství chystá konkrétní kroky, aby bylo připraveno reagovat na případný příchod většího počtu dětí uprchlíků do českých škol. Podle české ministryně školství Kateřiny Valachové by to systémově nebyla nová situace, děti cizinců už v Česku do škol běžně chodí. Přesto je podle ní nutné připravit se třeba na příchod dětí ze zemí či kultur, na které zatím nejsou učitelé zvyklí a běžně připravení.

Valachová uvedla, že jedním z očekávaných problémů v souvislosti s dětmi uprchlíků může být potřeba tlumočení. V této otázce je prý v kontaktu s českými vysokými školami, které také nabídly koordinovanou pomoc ministerstvu vnitra.

14:11

Německá vládní sociální demokracie (SPD) nadále požaduje v budoucnu omezit přístup k fondům Evropské unie těm zemím, které nechtějí přijímat běžence. Předpokládá to desetibodový plán, o kterém chce SPD jednat na spolkové úrovni, napsala dnes agentura DPA.

O omezení unijních peněz pro státy odmítající běžence nedávno hovořil i šéf SPD a vicekancléř Sigmar Gabriel, naopak křesťanskodemokratická kancléřka Angela Merkelová takový návrh odmítá.

14:00 Ikona - Logo Aktuálně.cz

"U hraničního přechodu na dálnici D8 směrem na Německo se tvoří několikakilometrové kolony. Německá policie nechává všechna auta projet přes zdejší parkoviště a některá z nich důkladně kontroluje," hlásí redaktor Aktuálně.cz Radek Nohl. "Řidič v takovém případě musí vystoupit, otevřít kufr."

13:48

"Budeme vděční za to, co Orbán dělá," nechal se pro německou televizní stanici N24 slyšet bavorský premiér Horst Seehofer.

Podle jeho názoru by Německo nebylo schopné udržet kontrolu nad situací s uprchlíky, kdyby se Maďarsko nerozhodlo uzavřít své hranice.

Zároveň zdůraznil, že ne všichni uprchlíci se vydali na cestu se stejnými představami o německé ekonomice a zákonech. "Pokud se nám nepodaří vyslat jasný signál, nebudeme schopni v dlouhodobém horizontu pomoci těm, kteří ochranu skutečně potřebují," dodal.

Angela Merkelová a Horst Seehofer, šéf CSU, která mýto ve vládě prosadila.
Angela Merkelová a Horst Seehofer, šéf CSU, která mýto ve vládě prosadila. | Foto: Reuters
12:50

Viktor Orbán se při svém projevu v maďarském parlamentu nechal slyšet, že dokud se Evropská unie neshodne na společném postoji, je povinností členských států chránit se před "brutální hrozbou" masové migrace.

Zároveň podle agentury Reuters vyzval maďarské politické strany, aby podpořily vládu v boji proti nelegální migraci.

Maďarský premiér Viktor Orbán při projevu na schůzi parlamentu.
Maďarský premiér Viktor Orbán při projevu na schůzi parlamentu. | Foto: Reuters
12:40

"Tok migrantů z Řecka musí být zastaven. Budu se o to snažit při zítřejším evropském zasedání minstrů vnitra," řekl novinářům chorvatský ministr vnitra Ranko Ostojič.

"Je naprosto nepřijatelné, aby Řecko vyprazdňovalo své uprchlické tábory a posílalo lidi přes Makedonii a Srbsko do Chorvatska," doplnil.

Sobota ráno. Uprchlíci v pohraničních chorvatském městě Tovarnik
Sobota ráno. Uprchlíci v pohraničních chorvatském městě Tovarnik | Foto: Lukáš Prchal
12:24

Na úterní mimořádné schůzi ministrů vnitra členských zemí EU bude Chorvatsko požadovat, aby řecké úřady přestaly pouštět další uprchlíky do Evropy. Informovala o tom agentura Reuters.

12:19

Chorvatské úřady běžence ze svého území sváží vlaky a autobusy k hranici, a migranti se tak do Maďarska dostávají oklikou.

12:14

Téměř 19 000 běženců překročilo od pátku do neděle maďarské hranice. S odvoláním na místní policii o tom informovala agentura MTI. Většinu z nich Maďarsko považuje za nelegální imigranty.

Přes Srbsko, odkud v uplynulých měsících do Maďarska přicházelo nejvíce běženců, přišlo jen 950 osob. Zbylých téměř 18 000 překročilo hranice schengenského prostoru z Chorvatska.

11:56

Německý vicekancléř Sigmar Gabriel odmítl návrh ministra vnitra Thomase de Maiziéra na strop na přijímání běženců.

Návrh by stanovil pevné kvóty pro počet přistěhovalců, po jejichž naplnění by už Evropská unie další běžence odmítala. Podle něj takový návrh odporuje německému azylovému právu. De Maiziére dnes svůj návrh obhajoval, podle něj EU "nedokáže přijmout všechny uprchlíky na světě".

Gabriel připustil, že nikdo nebyl připraven na to, že letos do Německa dorazí až milion běženců. Pro návrh ministra vnitra ale nemá pochopení. "Je to přesný opak toho, co oprávněně říká kancléřka (Angela Merkelová), totiž že každý, kdo přijde do Německa a požádá zde o azyl, má právo na spravedlivé posouzení své žádosti," řekl vicekancléř.

Německý ministr hospodářství a předseda SPD Sigmar Gabriel.
Německý ministr hospodářství a předseda SPD Sigmar Gabriel. | Foto: Reuters
11:46

Mezitím chorvatský ministr vnitra Ranko Ostojič osobně vítá na chorvatsko-srbské hranici nově příchozí uprchlíky a za přítomnosti kamer a zahraničních reportérů je informuje o jejich další cestě do Maďarska.

11:35

Evropští politici se připravují na úterní mimořádnou schůzku ministrů vnitra osmadvacítky.

11:23

Česká republika podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) stále odmítá povinné kvóty pro přijímání uprchlíků.

Tento názor bude premiér zastávat také na středečním mimořádném summitu Evropské unie k uprchlické krizi v Bruselu, řekl dnes Sobotka novinářům v Chropyni na Kroměřížsku při návštěvě Zlínského kraje.

"Nebudeme podporovat žádný dokument, který by obsahoval systém povinných kvót," uvedl premiér. "Čekají nás tři důležitá jednání, dnes se sejdou ministři zahraničí V4. Předpokládám, že potvrdí naši společnou pozici, kterou máme. To znamená, že odmítáme kvóty," dodal.

Premiér Bohuslav Sobotka
Premiér Bohuslav Sobotka | Foto: ČTK
11:08

Budapešť není první, kdo k podobnému kroku přistoupil. Inzeráty v libanonských novinách a na zpravodajských webech, které zrazují Syřany a další potenciální arabské běžence od cesty do Evropy, si zaplatili i Dánové.

Text, jenž se v médiích objevil před dvěma týdny, oznamuje, co všechno kabinet Liberální strany Larse Lokke Rasmussena letos učinil pro to, aby přistěhovalců v Dánsku ubylo.

11:06

Maďarská vláda si zaplatila inzeráty v libanonském tisku. Varuje v nich uprchlíky, že pokud se pokusí nelegálně vstoupit do země, hrozí jim vězení.

V celostránkovém inzerátu, jejž otiskl přední libanonský list An-Nahar, kabinet premiéra Viktora Orbána vzkazuje, že "přijal nejpřísnější možná opatření", píše agentura AP.

Maďarský premiér Viktor Orbán.
Maďarský premiér Viktor Orbán. | Foto: Reuters
11:03

"Důležité je řešit příčiny migrační krize, nikoliv pouze její následky. Jsme připraveni aktivně pomáhat, a to zejména v těch místech světa, kde konflikty a problémy vznikají. Penězi, projekty i osobním nasazením," připomněl v souvislosti s analýzou Milan Chovanec.

11:01

Jde o následující oblasti:

1. Stávající návrh na zavedení tzv. povinných kvót vychází z projektu Eurema, kterým se v roce 2009 pokoušela EU řešit migrační krizi na Maltě. Tento způsob řešení založený na dočasném umístění migrantů do jiných zemí bohužel selhal. Je zcela nejasné, proč dnes EU znovu vychází z tohoto neúspěšného řešení a proč nevyužívá alternativního institutu tzv. dočasné ochrany, jenž se pro řešení masové migrace jeví jako daleko vhodnější!

2. Stávající návrh na zavedení tzv. povinných kvót počítá s tím, že migrant bude přidělen určitému státu.  Není ovsem vůbec jasné, jak bude toto nedobrovolné umístění probíhat, a to jak technicky, tak právně, ani jak bude zajištěno, aby migrant určenou zemi vzápětí neopustil a nevydal se jinam. A už vůbec není vyřešeno, zdali toto nedobrovolné umístění není v rozporu s Listinou základních práv a svobod EU, protože i migranti požívají základních práv a svobod a Evropská unie je musí ctít a garantovat.

3. Stávající návrh na zavedení tzv. povinných kvót má navíc legislativně nejasnou povahu. Není zřejmé, zda členské státy mohou návrh odmítnout nebo blokovat skrze veto svých národních parlamentů.

10:58

Legislativně-právní analýzu, jež upozorňuje na zásadní nejasnosti související se zavedením tzv. povinných kvót, dnes zaslal ministr vnitra ČR Milan Chovanec k rukám lucemburského ministra pro zahraniční věci a evropské záležitosti Jeana Asselborna, jenž předsedá Radě ministrů pro vnitřní věci a justici zemí EU, která by v úterý měla znovu řešit problematiku migrační krize.

Podle této analýzy, vypracované expertním týmem pod vedením náměstka ministra vnitra Petra Mlsny, obsahuje celý návrh na zavedení tzv. povinných kvót na rozdělení migrantů mezi členské země EU tři typy zásadních nejasností.

"Formulovali jsme konkrétní otázky, jež je třeba vyřešit. Bez toho skončí řešení migrační krize dalšími vleklými problémy," zdůraznil ministr vnitra Milan Chovanec.

Foto: Ludvík Hradilek
10:47

Policisté zajistili minulý týden v Česku 171 uprchlíků. ČTK o tom informovala mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Počet běženců se tak v ČR v minulých dnech nijak výrazně nezvýšil. Zemi se zatím zcela vyhnula migrační vlna, která pouze o tomto víkendu přivedla do střední Evropy přinejmenším 25 000 lidí, většinou ze Sýrie.

10:40

Polsko přijme na své území jen symbolický počet uprchlíků.

V televizním projevu to v neděli večer uvedla polská premiérka Ewa Kopaczová. Varšava navíc prý přijme jen lidi, kteří prokazatelně prchají před válkou, a nikoli hospodářské migranty.

"Přijmeme jen symbolický počet uprchlíků, jen malou část," uvedla premiérka. "Už dnes mohu říci, že jich nepřijde mnoho. Určitě jich bude mnohem méně než v devadesátých letech, kdy Polsko přijalo více než 80 000 uprchlíků z Čečenska," dodala Kopaczová.

Foto: Reuters
10:36

Od začátku roku požádalo v Rusku o azyl 912 Syřanů. Oznámila to ruská Federální služba pro otázky migrace.

10:30

Německo bude muset investovat do vzdělání přicházejících běženců, protože řada z nich není dostatečně kvalifikovaná pro práci v zemi, informovala ČTK s odvoláním na svůj zdroj z mnichovského ekonomického institutu Ifo.

Ten doporučuje také snížit celostátní minimální mzdu, aby kvůli příchodu imigrantů nerostla v zemi nezaměstnanost. Podle Ifo je vzhledem k nákladům pro stát i kvůli dobré integraci běženců do společnosti třeba, aby co nejrychleji získali placené zaměstnání.

10:20

Zatímco je maďarský premiér Viktor Orbán kritizován evropskými politiky za způsob, jakým se vypořádává s uprchlickou krizí, popularita jeho politické strany Fidesz mezi obyvateli Maďarska stále roste.

Podle posledních průzkumů vládního think-thanku Szazadveg poslední měsíc stoupla jeho podpora na 48 procent. Pro srovnání, v červnu stranu podporovalo 43 procent a ještě v prosinci loňského roku 40.

Maďarský premiér Viktor Orbán.
Maďarský premiér Viktor Orbán. | Foto: Reuters
9:47

Agentura Reuters s odvoláním na své zdroje napsala, že mezi běženci z Iráku jsou také vojáci a policisté.

9:38

Chorvatsko dnes ráno uzavřelo pro nákladní dopravu nejdůležitější hraniční přechod se Srbskem. Informovala o tom srbská veřejnoprávní televize RTS. Kvůli rostoucímu počtu přicházejících uprchlíků Záhřeb už v pátek zavřel sedm z osmi přechodů na srbské hranici.


Uzavřený hraniční přechod Bajakovo-Batrovci leží na dálnici spojující Záhřeb s Bělehradem. Chorvatská policie na něj po uzavření ostatních hraničních přechodů se Srbskem v pátek svedla veškerou dopravu ze Srbska.


Zatímco odbavování nákladních automobilů chorvatští pohraničníci po vytvoření více než desetikilometrové kolony na srbské straně dnes ráno zastavili, osobní auta mohou hranici v obou směrech dál bez problému přejíždět.

Autobusy pro uprchlíky na maďarsko-chorvatské hranici.

8:56

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjartó výrazně přitvrdil slovník vůči některým zemím Evropské unie. Chorvatsko v sobotu obvinil z ostudného chování a ohrožování maďarské svrchovanosti, řecká vláda podle něj lže a italská by se měla víc zabývat svými vlastními problémy než kritikou maďarského postupu. "Jsme stát s víc než tisíciletou historií, během níž jsme museli bránit nejen sami sebe, ale mnohokrát i celou Evropu. Právě to se děje i teď," reagoval maďarský ministr na kritiku médií.

Foto: Reuters
8:54

Ministři zahraničí států visegrádské skupiny (Česka, Slovenska, Polska a Maďarska), Lucemburska a dalších zemí Evropské unie dnes budou v Praze jednat o uprchlické krizi. Podle mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaely Lagronové je schůzka pracovní a koordinační a zřejmě z ní nevzejde jednotné stanovisko nebo společná deklarace. Polští představitelé ale uvedli, že visegrádské země by na setkání chtěly sjednotit svůj postoj před středečním bruselským mimořádným summitem EU, který se bude zabývat i kvótami.

Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás budeme opět celý den sledovat nejnovější dění kolem uprchlické krize v Evropě.

Michal Žák Zuzana Kleknerová Martin Novák ČTK Reuters Michal Žák, Zuzana Kleknerová, Martin Novák, ČTK, Reuters
Aktualizováno 21. 9. 2015 18:34
 

Právě se děje

Další zprávy