Obejít plot a dostat se do Makedonie se dnes povedlo šesti až sedmi stovkám migrantů, vyplývá z informací makedonských úřadů. Makedonská policie většinu z uprchlíků zadržela společně s pěti desítkami dobrovolníků a fotoreportérů, kteří běžence na jejich cestě doprovázeli.
Německo mezi běženci z arabského světa nestrpí žádné projevy antisemitismu či xenofobie a pokud to bude nutné, uplatní proti tomu veškeré prostředky právního státu. Na mezinárodní konferenci v Berlíně na téma antisemitismus to prohlásila německá kancléřka Angela Merkelová. Kancléřka řekla, že si je vědoma obav z rostoucího antisemitismu mezi arabskými běženci. "Každý, kdo v Německu žije, ať už jako starousedlík či nově příchozí, musí pochopit, že antisemitismus a předsudky vůči jiným lidem zde nemají žádné místo," uvedla.
Zoufalou snahu běženců dostat se přes rozvodněnou řeku na řecko-makedonské hranici ukazují také záběry v reportáži Aktuálně.TV.
Podle fotografa agentury Reuters se na území Makedonie dostalo kolem dvou tisíc lidí. Makedonští vojáci některé z migrantů údajně naložili do armádních nákladních vozů, ale zatím není jasné, kam je odvezou.
Podle dřívějších zpráv makedonského zpravodajského portálu 24 vesti byla dnes skupina 23 migrantů, jimž se podařilo přes řeku do Makedonie dostat, převezena do nyní prázdného přijímacího centra Vinojug u města Gevgelija.
Makedonie bude zadržené běžence vracet zpátky do Řecka, uvedla podle agentury Reuters mluvčí makedonské policie.
Celkový počet migrantů, kteří se dostali přes hranice, odhaduje na několik stovek.
Některé z migrantů na makedonské straně naložili vojáci do armádních automobilů, píše Reuters. Není však jasné, kam jsou odváženi. S odkazem na místní zpravodajské zdroje agentura informovala, že vojáci i policie už zasahují.
Podle agentury Reuters už makedonská policie proti běžencům, kteří se dostali přes hranici, zasáhla. Vojáci mezitím staví u řeky další plot obehnaný žiletkovým drátem.
#Macedonia soldiers are trying to make new fence next to the river. #refugeesGr (photo via @toscaross) #Idomeni pic.twitter.com/v9svqJJEhR
— Andreas Kakaris (@AndreasKakaris) March 14, 2016
Migrace podle bývalého ministra zahraničí a obrany Alexandra Vondry ohrožuje podstatu evropské civilizace. Podívejte se na rozhovor s ním v DVTV.
Počet migrantů, kteří se vydali z tábora v Idomeni přes hranici do Makedonie, už přesáhl tisícovku, píše agentura Reuters.
Nejprve se snažili najít díru v plotě, který je na hranici postaven, poté se vydali k řece, kterou překonávají společnými silami.
První skupiny běženců už se dostaly přes hranici na makedonskou stranu. Otázkou zůstává, jak daleko ještě dojdou.
BREAKING: Die Ersten sind auf mazedonischem Boden! Soldaten in Sichtweite! pic.twitter.com/mgiSVKdkIE
— political beauty (@politicalbeauty) March 14, 2016
Agentura Reuters zveřejnila fotky z alternativní cesty do Makedonie - přes řeku.
Německá kancléřka Angela Merkelová prosazuje svou snahu o celoevropské řešení uprchlické krize. Přesto připustila, že ze současného uzavření Balkánské trasy Německo těží.
"Pokud jde o balkánskou trasu, tak ano, není pochyb, že Německo v tuto chvíli těží z toho, že je na cestě méně lidí, a že je to také spojeno s uzavřením řecko-makedonské hranice," nechala se slyšet na tiskové konferenci.
"Nikdy jsem se nevyslovila proti vnitrostátním opatření. Mluvila jsem ve prospěch hraničních kontrol, lepší registrace, deportace a azylových balíčků," odpověděla na otázku, zda by mělo být nasazeno více vnitrostátních opatření spíše než těch celoevropských.
Takto vypadá nová cesta přes hranici do Makedonie, na kterou se vydávají běženci z řeckého Idomeni.
Aktuelle Route des #marchofhope der #refugees aus #Idomeni #No2Frontex pic.twitter.com/wpHm2VqElM
— Blockupy (@Blockupy) March 14, 2016
Poté, co se tři běženci utopili v řece na řecko-makedonských hranicích, se na podobnou cestu vydávají další stovky zoufalých lidí.
Many more people in the river now! #Idomeni #marchofhope #opentheborder pic.twitter.com/BrwaFpMjZG
— Moving Europe (@MovingEurope) March 14, 2016
Předsedkyně populistické strany Alternativa pro Německo (AfD) Frauke Petryová prohlásila, že její strana bude po úspěchu v německých zemských volbách usilovat o změnu uprchlické politiky.
"AfD chce obnovit právní stát. Musíme mluvit o tom, že není možné stavět morálku nad zákony," řekla v souvislosti s politikou Angely Merkelové.
Pořádková policie zajistila při čtyřiadvacetihodinové kontrole na železnici 11 lidí, kteří v Česku pobývali nelegálně.
Policie narazila na migranty ve vlacích i na nádražích. Byli mezi nimi Iránci, Pakistánci a občan Maroka. Policisté je převezli do záchytných zařízení a zahájili s nimi řízení o vyhoštění.
Dalším zadrženým cizincem byl například Slovák, který pobytem na území ČR spáchal trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí.
Areál pro uprchlíky v Balkové na severním Plzeňsku, který se měl jako rezervní kapacita pro dočasné ubytování běženců otevřít už letos v lednu, zatím nemá přesný termín zprovoznění.
Ministerstvo vnitra letos vyčlenilo avizovaných 50 milionů korun na jeho úpravy. Zatím se počítá s 200 lůžky, přičemž celková kapacita po rekonstrukci vyplyne z projektového řešení.
Balková bude podle ministerstva nouzovým a přechodným táborem, tedy detenční zařízení, které neumožňuje volný pohyb a znamená jen zajištění do doby, než osoba opustí ČR. Bude k dispozici pro mimořádné události; o otevření se rozhodne podle aktuální potřeby.
Největší uprchlický tábor v Řecku vyrostl na zrušeném aténském letišti Elliniko. Jsou do něj umisťování běženci, kteří se nuceně vracejí od řecko-makedonského hraničního přechodu u vesnice Idomeni.
Afghan refugees we met at #Elliniko are suffering, waiting for EU Council to decide their fate on 17/3 #StopTheDeal pic.twitter.com/j5SS1pQz3p
— Kristin Hulaas Sunde (@khulaas) March 11, 2016
Německá konzervativní poslankyně Erika Steinbachová si vysloužila vlnu kritiky za svůj příspěvek na twitteru, v němž přirovnala chování vlády kancléřky Angely Merkelové v migrační krizi k diktatuře.
"Od září všechno bez souhlasu Spolkového sněmu. Jako v nějaké diktatuře," napsala Steinbachová.
Steinbachová je kromě poslankyně také stranickou mluvčí pro lidská práva a humanitární pomoc.
‼️Seit September alles ohne Einverständis des Bundestages. Wie in einer Diktatur ‼️https://t.co/NYoR2buSmO via @focusonline
— Erika Steinbach (@SteinbachErika) March 13, 2016
Neúspěch Křesťanskodemokratické unie (CDU) v nedělních zemských volbách je podle bavorského premiéra Horsta Seehofera důsledek politiky předsedkyně strany a kancléřky Angely Merkelové v uprchlické krizi.
"Hlavní důvod je uprchlická politika. Z toho se nejde vymluvit," řekl Seehofer. "Musíme lidem říci, že jsme je pochopili a že vyvodíme důsledky z tohoto volebního výsledku. Není možné, aby se lidem po takovém výsledku řeklo, že všechno zůstane při starém," prohlásil.
Naopak generální tajemník CDU Peter Tauber bavorský požadavek odmítl. "Potřebujeme evropské řešení (uprchlické krize) a na tom trváme," řekl.
Běženci v Řecku se snaží dostat přes uzavřené makedonské hranice. Stovky z nich se vydaly na cestu, aby obešly přechod u Idomeni a dostaly se do Makedonie vlastní cestou.
I'm with mass of refugees from #Idomeni trying to walk through hills to Macedonia. Stay tuned. #greece pic.twitter.com/uqjnk1l9Gc
— Simon Shuster (@shustry) March 14, 2016
Kvůli uzavřeným hranicím se běženci na severu Řecka pokoušejí do Makedonie dostat nelegálně. Tři uprchlíci se v pondělí utopili poté, co je strhl proud rozvodněné pohraniční řeky Suva, uvedla makedonská policie.
Podle makedonského zpravodajského portálu 24 vesti jde o dva muže a jednu ženu, jejich národnost je zatím neznámá. Skupině 23 migrantů se ale přes řeku do Makedonie dostat podařilo. Makedonské úřady je převezly do prázdného přijímacího centra Vinojug u města Gevgelija.
BREAKING: 3 #people drowned in the Suva Reka river between #FYROM & #Greece. The flow hasn't stopped, it's just more dangerous. #SAFEPASSAGE
— MSF Sea (@MSF_Sea) March 14, 2016
Evropské řešení migrační krize nefunguje, prohlásil v diskuzním pořadu televize ORF rakouský kancléř Werner Faymann.
Za nejdůležitější teď označil zamezit vzniku alternativních migračních tras. "Nejsme německá čekárna," upozornil.
Vídeň začala v polovině února na hranicích přijímat jen 80 žádostí o azyl denně a dál do Německa pouštět nanejvýš 3200 migrantů. Později se se zeměmi na takzvané balkánské trase dohodla, že budou přes hranice pouštět jen asi 580 migrantů denně.
U řeckého ostrova Kos se ráno převrátil člun s migranty připlouvajícími z Turecka, osm lidí se pohřešuje, oznámila řecká pobřežní stráž.
Kvůli uzavření hranic na takzvané balkánské trase, kudy od loňska proudily statisíce lidí zejména do Německa, se nyní migranti nemohou dostat z Řecka dál do Evropy.
V zemi jich proto uvázlo přes 44 000. Zhruba 12 000 až 15 000 běženců se tísní v provizorním táboře v Idomeni na řecko-makedonské hranici.
Do aténského přístavu Pireus dorazilo v pondělí dvěma trajekty z ostrovů Lesbos a Chios na 600 běženců, uvedla agentura DPA.
Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) minulý týden oznámil, že od začátku roku do Řecka připlulo už 137 000 uprchlíků. Jejich počet se nijak zásadně nesnížil ani v minulých dnech: v pátek se na ostrovy v Egejském moři dostalo 232 běženců, v sobotu jich ale bylo už 2578, uvedla DPA.
Dobré odpoledne z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme vývoj kolem evropské migrační krize.