Referendum o Merkelové? Kancléřka nevyhrála ve dvou spolkových zemích, slaví protiimigrantská AfD

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 13. 3. 2016 21:26
Volby ve třech spolkových zemích byly zároveň referendem o migrační politice kancléřky Angely Merkelové. Její strana CDU nevyhrála v Bádensku-Würrtembersku a v Porýní-Falci, uspěla jen v Sasku-Anhaltsku. Tam ale dostala přes dvacet procent hlasů antimigrantská Alternativa pro Německo.
Příznivci Alternativy pro Německo se radují ve Stuttgartu.
Příznivci Alternativy pro Německo se radují ve Stuttgartu. | Foto: Reuters

Berlín -  Žádný strmý pád kvůli uprchlické krizi, ale přece jen citelné oslabení.

Angela Merkelová se svými křesťanskými demokraty (CDU) zůstává významnou silou německé politiky a na federální úrovni kancléřce nehrozí pád, ale nespokojenost s proudem statisíců migrantů do Německa živí úspěch opoziční a protiuprchlické Alternativy pro Německo (AfD).

Ukazují to první odhady výsledků voleb ve třech spolkových zemích. Bádensku-Württembersku, Porýní-Falci a Sasku-Anhaltsku.

Julie Klöcknerová z CDU promlouvá k příznivcům ve volební štábu v Porýní-Falci.
Julie Klöcknerová z CDU promlouvá k příznivcům ve volební štábu v Porýní-Falci. | Foto: Reuters

V Bádensku-Würrtembersku zvítězili Zelení s 30 procenty, CDU je druhá s 27 procenty. Je to poprvé v historii, dosud nikdy v žádné spolkové zemi nevyhráli. Před pěti lety byli druzí za sociálními demokraty, ale vládnou s nimi v koalici a kancléřem je místní populární politik za Zelené Winfried Kretschmann.

Úspěch Zelených v této spolkové zemi ale neznamená, že velká část voličů má problém s přijímáním imigrantů, protože Zelení v tomto směru politiku Merkelové podporují.

V Porýní-Falci podle prvních exitpollů sociální demokracie těsně porazila CDU poměrem 36 ku 32 procentům hlasů. Sasko-Anhaltsko ovládli křesťanští demokraté s 30 procenty, ale druhé nebo třetí místo zde s téměř 24 procenty obsadila Alternativa pro Německo.

Ta má v Porýní-Falci téměř 12 procent a v Bádensku-Württembersku 14 procent.

"Je to triumf AfD. CDU platí za uprchlickou politiku Merkelové," uvádí na své webové stránce list Die Welt.

Trojí volby byly považovány za test, nakolik jsou Němci spokojeni či nespokojeni s Angelou Merkelovou v době, kdy za uplynulý rok přišlo do země přes milion žadatelů o azyl. A zároveň za referendum o Merkelové.

Rozhlasová stanice Deutsche Welle už před zveřejněním prvních odhadů v komentáři uvedla, že pokud CDU nevyhraje ve dvou ze tří spolkových zemí, bude to pro stranu i pro Angelu Merkelovou neúspěch.

Některá německá média píší o volební "superneděli“ v narážce na americké volební superúterý, ve kterém se rozhodovalo v několika státech o republikánských a demokratických kandidátech na prezidenty.

Účast byla vysoká. V Porýni-Falci do dvou hodin odpoledne hlasovalo 56 procent oprávněných voličů, před pěti lety to za stejnou dobu bylo jen 43 procent.

Někteří politici CDU se snažili od Merkelové mírně distancovat. Kandidátka strany na kancléřku v Porýní-Falci Julie Klöcknerová zaujala tvrdší postoj. Prosazuje, aby běženci museli několik týdnů čekat na vyřízení žádostí na německých hranicích a aby povolení dostávali jen někteří.

Příchozí migranti jsou rozdělování do jednotlivých spolkových zemí a ty pak mají za úkol lidi ubytovat a integrovat. Z velké části se na tom podílejí dobrovolnické a charitativní organizace.

Sama Merkelová několikrát řekla, že letos nemůže přijít do Německa tolik zájemců o azyl jako loni. Naposledy v sobotu na mítinku v Haigerlochu v Bádensku-Würrtembersku.

Ačkoliv kritizuje uzavření makedonsko-řecké hranice a rakouský limit na denní průchod běženců, paradoxně právě tyto kroky vedly v posledních dnech ke snížení počtu běženců na německých, zejména bavorských hranicích.

Alternativa pro Německo se profiluje jako zastánce těch, kdo chtějí co nejrychlejší a největší omezení imigrace. Vznikla původně jako strana odmítající těsnou evropskou integraci a euro. Loni se odpor proti příchodu migrantů stal pro ni hlavním tématem a silná je zejména na území bývalé komunistické NDR.

Hlasů jí ale přibývá všude. 6. března v zemských volbách v Hesensku, ve kterém leží Frankfurt, skončila třetí se třinácti procenty.

Stranu v předvolební kampani podpořil bývalý český prezident Václav Klaus. Podle týdeníku Der Spiegel volí Alternativu pro Německo část zklamaných voličů CDU, pro kterou už je Merkelová jako představitelka konzervativní politiky nepřijatelná.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Spilková zakončila turnaj v Portlandu dvěma ranami pod par a 38. místem

Golfistka Klára Spilková zakončila turnaj v Portlandu nejlepším kolem, zvládla jej s dvěma ranami pod par a dělí se o konečnou 38. příčku. Na letošním okruhu LPGA tak zaznamenala druhé nejlepší umístění, v dubnu na Havaji atakovala elitní desítku a byla dvanáctá. Zkrácený podnik Portland Classic, který o jedno kolo připravilo deštivé počasí, vyhrála světová dvojka Korejka Ko Čin-jong se skóre -11.

Šestadvacetiletá Spilková v Portlandu prošla cutem po předchozích třech nezdarech na elitním okruhu. Na prvním turnaji po olympijských hrách se každým dnem zlepšovala, hrála 75, 74 a v neděli 70 ran. Na závěr měla pět birdie a tři bogey.

O 38. místo se česká golfistka podělila se čtyřmi hráčkami, všechny získaly odměnu 7323 dolarů. Vítězná Ko Čin-jong si odvezla s devátým titulem na LPA Tour i prémii 210.000 dolarů. Za ní se podělily o druhou pozici s výsledkem -7 krajanka I Čong-un a Australanka korejského původu Su Oh.

Další zprávy