Odpůrci migrantů zažili v Německu "úžasnou noc". Merkelová ale svoji politiku nezmění

Martin Novák Martin Novák
14. 3. 2016 13:55
Dvakrát třetí, jednou druzí. Nedělní volby ve spolkových zemích Bádensko-Württembersko, Porýní-Falc a Sasko-Anhaltsko skončily pro antimigrantskou a euroskeptickou Alternativu pro Německo obrovským úspěchem. Německá politika se změnila.
Šéfka Alternativy pro Německo Frauke Petryová.
Šéfka Alternativy pro Německo Frauke Petryová. | Foto: Reuters

Berlín – Méně hlasů pro CDU Angely Merkelové čekali v nedělních volbách ve třech spolkových zemích téměř všichni.

Tak velký úspěch Alternativy pro Německo (AfD) skoro nikdo.

Protimigrantská a euroskeptická strana, která tvrdě útočí na Merkelovou kvůli velkému počtu přicházejících uprchlíků, dostala přes 24 procent v Sasku-Anhaltsku, 15 procent v Bádensku-Württembersku a více než 12 procent v Porýní-Falci.

 "Je to úžasná noc," uvedl šéf AfD Andre Poggenburg v Sasku-Anhaltsku.

V Magdeburku vyrazilo do ulic několik stovek příznivců strany slavit s pokřikem "Merkelová musí jít!"

Němci, kteří jsou zklamaní a frustrovaní vývojem a bojí se migrantů, už mají svoji velkou stranu. AfD podle průzkumů u volebních místností dávají hlasy lidé, kteří jinak k volbám nechodí nebo kteří dříve volili CDU.

"Naše pozice ohledně uprchlické politiky je jasná. Nechceme žádné běžence. Ti, kdo nás volí, takovou politiku podporují," prohlásil v televizi místopředseda Alternativy pro Německo Alexander Gauland.

AfD je na cestě k tomu, stát se celostátně třetí nejsilnější stranou po CDU a sociálních demokratech. Ostatně - v Sasku-Anhaltsku skončila daleko před nimi, SPD tam dostala jen deset procent.

"Učinili jsme německou politiku zajímavou," pochvaluje si Poggenburg.

V sobotu se konala demonstrace proti imigrační politice Merkelové u Braniborské brány v Berlíně.
V sobotu se konala demonstrace proti imigrační politice Merkelové u Braniborské brány v Berlíně. | Foto: Reuters

Německá vláda ale bez ohledu na výsledky voleb ve třech spolkových zemích nehodlá měnit svoji uprchlickou politiku, oznámil mluvčí kabinetu Steffen Seibert.

"Musíme říci, že včerejšek byl pro CDU těžkým dnem. Bezpochyby jsme urazili dlouhou cestu při řešení uprchlického problému, ale zatím stále nemáme dlouhodobé řešení. Jsem přesvědčená, že potřebujeme celoevropské řešení, které si vyžádá čas,“ řekla Merkelová v pondělí v první veřejné reakci na volby.

Spolková vláda trvá na společném evropském řešení krize a prosazuje dohodu s Tureckem o navracení migrantů z Řecka. Uprchlíkům kabinet brány nezavírá, ale chce, aby jich bylo méně než loni. Tedy méně než 1,1 milionu.

Volby lze interpretovat jako neúspěch Merkelové a CDU, ale ne jednoznačně jako odmítnutí migrantů a otevřených hranic.

V Bádensku-Württembersku zvítězili Zelení, v Porýní-Falci sociální demokraté. Obě strany politiku Merkelové podporují.

Zároveň průzkum společnosti Infratest Dimap ukázal, že na federální úrovni zůstává CDU nejoblíbenější stranou se 36 procenty preferencí a Merkelovou si nadále přeje mít za kancléřku 54 procent dotázaných.

Pro srovnání: loni v létě s ní bylo spokojeno 67 procent oslovených.

Očekávají se však větší rozepře v CDU. Křesťanští demokraté několik desítek let Bádensku-Württembersku a Porýní-Falci jasně dominovali. Tyto volby pro ni proto znamenají konec dlouhé a úspěšné éry.

Část vedení strany volá po tvrdších opatřeních kvůli stále příliš vysokému počtu přicházejících migrantů.

"Mnoho protestních hlasů vyjadřuje nespokojenost a tradiční, zavedené strany by z toho měly vyvodit důsledky," uvedl pro rozhlasovou stanici Deutschlandfunk Andreas Scheuer. Generální tajemník CSU, sesterské strany křesťanských demokratů.

Exprezident podpořil ultrapravicovou Alternativu pro Německo. Ta ve volbách uspěla. Václav Klaus by jistě rád, aby se alternativa šířila i k nám. | Video: Petr Honzejk

 

 

Právě se děje

Další zprávy