Káhira (Od našeho zpravodaje) - Slunce se odráží od helem egyptských vojáků, stojících se zbraněmi a v neprůstřelných vestách za ostnatým drátem v sedmatřicetistupňovém vedru.
Před nimi je území nikoho, pak barikáda z kusů chodníku. Za ní se srocují příznivci svrženého prezidenta Muhammada Mursího a ti, kteří odmítají události, které bývají označovány za Povstání 30. června.
Zdi kolem jsou plné děr po kulkách, na chodníku a silnici jsou kameny a větvemi vyznačena místa, kde padli k zemi demonstranti. Někde ještě zůstávají stopy po krvi.
Tady - nedaleko od prezidentského paláce na severu Káhiry, blízko hlavní silnice vedoucí z letiště do centra města - se odehrál v pondělí nad ránem masakr, který otřásl Egyptem a nadlouho patrně znemožnil usmíření mezi odpůrci a příznivci vojenského převratu.
"Pronásledovali i ty, kteří utíkali pryč"
Před kasárnami armádní republikánské gardy se modlily stovky lidí, kteří se domnívali, že v komplexu je zadržován sesazený prezident Mursí. Od konce června, kdy jej vojáci v paláci zatkli, nejsou o jeho osudu žádné ověřené zprávy.
Vojáci na shromáždění začali střílet. Výsledkem bylo jedenapadesát mrtvých a téměř pět stovek zraněných. Armáda tvrdí, že první střílel někdo z davu, demonstranti a místní obyvatelé to odmítají.
"Vojáci stříleli z okolních střech. Pronásledovali i lidi, kteří utíkali pryč. Některé střelili do hlavy zblízka už dost daleko od místa, kde se shromáždění konalo. Honili lidi jako zvířata," říká místní svědek a ukazuje v mobilu videozáznam z mešity, kam nosili mrtvé.
Dlouhou řadu lidí se zakrvácenými obličeji. Má také uloženou fotografii, jak se vojáci zezadu blíží k modlící se skupině. Více nestihl, protože utíkal pryč. Měl štěstí, přežil a vyvázl dokonce nezraněn.
"Tohle je demokracie?"
Další muž ukazuje na hromádky kamenů položených v místech, kde oběti zůstaly ležet.
"Stříleli i po těch, co je šli odtáhnout. Tohle je demokracie?" gestikuluje, zatímco vojáci zpovzdálí sledují, co se v ulici děje.
O dva bloky dál stojí na široké ulici "vozová hradba" - více než deset obrněných transportérů. Armáda se snaží v některých částech Káhiry omezit přesun lidí, aby zabránila podobným demonstracím.
Na těch, které se konají, lidé nosí transparenty s fotografiemi obětí. Armáda ale trvá na tom, že vojáci jednali v sebeobraně.
Obavy z dalších krveprolití jsou v nejlidnatější arabské zemi a klíčovém státě islámského světa velké. Přestože začal muslimský postní měsíc ramadán, sváteční měsíc. Po jeho krvavém začátku ale moc slavnostní není.
Vedení Muslimského bratrstva vyzývá k odporu a dalším protestům, předák hnutí Muhammad Badí byl kvůli tomu zatčen za podněcování k násilí.
Zatímco před dvěma lety vyvolalo násilí policistů a vojáků během revoluce proti režimu prezidenta Mubaraka celonárodní odpor, tentokrát tomu tak není.
Tak, jako se radikalizují islamisté a stoupenci Muslimského bratrstva, radikalizují se i jejich odpůrci. Těch vyrazily do ulic před dvěma týdny miliony, na náměstích žádaly rezignaci Mursího.
"Muslimské bratrstvo samo podněcovalo měsíce k nepřátelství vůči ostatním, kritiky označovalo za nepřátele islámu. Za rok, co byli u moci, zničili, co mohli," řekl Aktuálně.cz křesťan Násif, který tvrdí, že islamisté se natolik znemožnili, že v Egyptě už nemají šanci uspět.
Křesťané obviňovali Muslimské bratrstvo a Mursího, že nedělá nic proti občasným útokům fanatiků na kostely. Teď zase příznivci bratrstva viní křesťanskou menšinu (zhruba deset procent obyvatel Egypta), že se výrazně podílela na puči a změně politických poměrů. Na vážné konflikty je tak zaděláno.
Člen vedení liberální strany Wafd Hasan Badráví neočekává, že se situace v dohledné době zklidní. "Už před volbami někteří z Muslimského bratrstva říkali, že buď vyhraje Mursí, nebo bude Káhira hořet."
Islamisté těžko něco zmohou cestou ozbrojeného boje. Proti armádě nemají šanci. Na internetu se to ale už hemží výzvami ke zbraním a pomstě, k útokům na vojáky, policisty a všechny, kteří je podporují.
Na pátek svolalo Muslimské bratrstvo do Káhiry milionový pochod proti "uzurpátorům a represím".
Na ulici, kde vojáci v pondělí rozstříleli demonstraci, odpůrci nového režimu nezapomenou. Mají symbol a své mučedníky na dlouhou dobu dopředu. Na místa, kde lidé padli zkoseni palbou, někdo křídou napsal nápisy "Mučedníci".