Egypt: Skupina Mursího věrných padla při bitce s vojáky

Zahraničí Zahraničí
8. 7. 2013 23:24
Zemřelo 51 lidí, stovky dalších jsou zraněny. Salafisté nechtějí jednat o přechodné vládě
Ke střetům mezi stoupenci Muslimského bratrstva a armádou dochází už od minulého týdne.
Ke střetům mezi stoupenci Muslimského bratrstva a armádou dochází už od minulého týdne. | Foto: Reuters

Káhira - U kasáren Republikánské gardy v Káhiře, kde je podle zvěstí zadržován Muhammad Mursí, vypukla ráno přestřelka mezi vojáky a stoupenci sesazeného egyptského prezidenta.

Původní zprávy hovořily o 16 mrtvých, jejich počet se ale nakonec více než zdvojnásobil. Zatím poslední bilance uvádí 51 mrtvých a přes 435 zraněných.

Podle armádního prohlášení se do objektu pokusila dostat "ozbrojená teroristická skupina".

Muslimské bratrstvo oponuje, že šlo o "poklidný protest" a vojáci zaútočili kolem čtvrté hodiny ranní, během modliteb. Tvrdí, že zemřelo dokonce 53 lidí a 40 vojáků bylo zraněno a vyzvalo veřejnost, aby povstala proti těm, kteří "chtějí ukrást" jejich revoluci.

"Na protest proti vojenskému převratu a spáchanému masakru vyzýváme všechny občany a čestné lidi, aby v úterý protestovali proti celé zemi," uvedl mluvčí koalice vedené Muslimským bratrstvem. Demonstrace mají pokračovat tak dlouho, dokud svržený prezident Mursí nebude propuštěn a nevrátí se ke svým přívržencům.

Egyptská armáda vyzvala stoupence sesazeného prezidenta Mursího, aby ustali v protestech, a uvedla, že nedovolí ohrožení bezpečnosti země.

"Nedovolíme jakékoli ohrožení egyptské národní bezpečnosti bez ohledu na okolnosti," dodal mluvčí armády na adresu stoupenců Mursího, kteří se rozhodli na několika místech v Káhiře demonstrovat v sedě. Slíbil ale, že proti nim nebudou podniknuty žádné kroky.

Americký Bílý dům a ministerstvo zahraničí, které výzvu islamistů k povstání odsoudily, zároveň vyzvaly přechodné vedení v Egyptě, aby se vyvarovalo násilného potlačování projevů nesouhlasu a zasahování do svobody médií. Také vyzvaly všechny zúčastněné strany, aby se neuchylovaly k dalšímu radikálnímu chování.

Mluvčí Bílého domu Jay Carney řekl, že Washington si vezme dostatečný čas na rozmyšlenou, zda má Mursího svržení vnímat jako státní převrat. Dodal také, že není v zájmu USA překotně zasahovat do hospodářské pomoci, kterou v současnosti Američané Egyptu dodávají.

Mursího pád:

Stoupenci svrženého prezidenta se u kasáren scházejí už od minulé středy. Právě u armádního objektu došlo po pátečních modlitbách k jednomu z prvních konfliktů, které si vyžádaly tři mrtvé. Nepokoje posléze vyvrcholily několikahodinovou pouliční bitvou v okolí náměstí Tahrír.

Masakr Republikánské gardy

Příčiny ranních násilností nejsou zatím zcela jasné. Islamisté hovoří o tom, že armáda zahájila palbu na stovky vsedě demonstrujících lidí. Vojáci údajně zaútočili ve chvíli, kdy se protestující připravovali k pravidelné modlitbě.

"Modlili jsme se za úsvitu, když jsme uslyšeli střelbu... Stříleli na nás slzným plynem, broky, gumovými projektily - vším. Pak použili ostré náboje," řekl jeden z účastníků protestu, kterého údajně do nohy trefil právě ostrý náboj.

Armáda tvrdí, že pouze reagovala na snahu ozbrojené skupiny napadnout objekt, ve kterém je zadržován Mursí. Vojáci prý opětovali palbu až ve chvíli, kdy na ně začali střílet "teroristé", uvedl armádní zdroj.

"Nedovolíme jakékoli ohrožení egyptské národní bezpečnosti bez ohledu na okolnosti," dodal mluvčí armády na adresu stoupenců Mursího, kteří se rozhodli na několika místech v Káhiře demonstrovat v sedě. Slíbil ale, že proti nim nebudou podniknuty žádné kroky.

Také prozatímní vedení země označilo násilí za důsledek snahy protestujících zaútočit na objekt republikánské gardy. Dočasné vedení v čele s prezidentem Adlím Mansúrem vyzvalo demonstranty, aby se nepřibližovali k žádným vojenským objektům. Podle prezidentova mluvčího násilí nezastaví snahu o zformování nové egyptské vlády.

Baradej chce usmíření

Salafistická strana Núr (Strana světla), po Muslimském bratrstvu druhá nejsilnější formace v parlamentu, v reakci na incident oznámila, že odstupuje z jednání o vytvoření nové přechodné vlády.

Mluvčí proislámské formace dokonce událost na Facebooku nazval "masakrem Republikánské gardy".

Strana již o několik hodin dříve sdělila, že nepodporuje návrh na to, aby se prozatímním premiérem stal levicový právník Zijád Baháildín a viceprezidentem liberál Muhammad Baradej.

Úřad dočasného prezidenta Adlího Mansúra ale oznámil, že ani události z pondělního rána nijak neovlivní vyjednávání o přechodném kabinetu.

Favoritem na šéfa vlády se mezitím stál bývalý ministr financí v Mubarakově éře Sámir Radván. Ten ale tvrdí, že dosud nebyl osloven.

Liberální kandidát na dočasného egyptského viceprezidenta Muhammad Baradej násilný akt odsoudil a prohlásil, že země "s krajní naléhavostí potřebuje" usmíření znesvářených stran. Vyzval rovněž k okamžitému vyšetření události.

Incident tvrdě odsoudilo Turecko a řada západních zemí.

 

Právě se děje

Další zprávy