Foto z epicentra protestů. Tady Egypťané bojují za Mursího

Foto z epicentra protestů. Tady Egypťané bojují za Mursího
Tento muž vyznává přísný a radikální směr islámu nazývaný salafismus. Z násilí neviní řadové vojáky, ale jejich velitele v čele s ministrem obrany Abdalem Fattáhem Sísím. Toho považuje za zrádce.
Jiní si o Sísím myslí, že je jako osel.
Mursího příznivec s tmavými brýlemi řekl Aktuálně.cz, že je připraven stát se mučedníkem a zemřít, když armáda na tábor zaútočí.

Muslimské bratrstvo uspělo v loňských volbách. Získalo nejvíce míst v parlamentu a prezidentský post. Rok poté je všechno jinak. Nemá nic a jeho vedení je pod tlakem armády a justice. Několik předáků hnutí je zatčeno.
Armáda zatím nechává městečko vzdoru na pokoji. Zatím.
Foto: Martin Novák
Martin Novák Martin Novák
11. 7. 2013 11:36

Nad Egyptem se vznáší hrozba krvavého konfliktu. Armáda za potlesku levicové a liberální opozice odstavila od moci a zatkla prezidenta Muhammada Mursího a několik dalších předáků hnutí Muslimské bratrstvo. Mursí byl zatčen a parlament, kde mělo Muslimské bratrstvo (respektive jím vytvořená Strana práva a spravedlnosti) většinu, rozpuštěn. Stoupenci odvolaného prezidenta se nemíní s takovým stavem smířit. Jejich stanový tábor navštívil reportér Aktuálně.cz Martin Novák.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Evropský parlament odsoudil polský zákaz potratů. Ohrožuje podle něj zdraví žen a povede k tajným interrupcím

Evropský parlament ve čtvrtek odsoudil říjnové rozhodnutí polského ústavního soudu zásadně omezit možnost umělého přerušení těhotenství. Podle europoslanců tento de facto zákaz potratů ohrožuje zdraví polských žen a povede k výraznému rozšíření tajně prováděných a méně bezpečných interrupcí. Omezení je podle evropských zákonodárců dalším důkazem posilování vlivu polských vládnoucích politiků na justici.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí komory Lenka Desatová. Plášil působil od roku 2001 jako soudní exekutor v Praze 7 a v minulosti byl mimo jiné členem Legislativní rady vlády. Byl zakládajícím členem Exekutorské komory ČR a také dlouholetým členem jejího prezidia. V čele komory pak stál od roku 2018.

"Zasadil se o další transparentnost a elektronizaci komory, která za jeho působení významným způsobem zefektivnila svou činnost. Významným způsobem také přispěl k zapojení komory do legislativních procesů a k užší spolupráci s orgány veřejné moci," sdělila Desatová. Za Plášilova působení v prezidiu také podle ní posílila Exekutorská komora ČR svou pozici v Mezinárodní unii soudních exekutorů.

Exekutorská komora České republiky sdružuje soudní exekutory, vykonává jejich samosprávu a dohlíží nad jejich úřední činností. Členství v komoře je pro všechny exekutory ze zákona povinné. Komora sídlí v Praze a má pobočku v Brně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy