Sankce přituhují. Spojené státy zakázaly investice na Krymu

Živě
Páteční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Uhlí, ilustrační foto.
Uhlí, ilustrační foto. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Nový americký zákon o sankcích proti Rusku může nadlouho narušit normální spolupráci mezi USA a Ruskem, varoval šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov.

Řekl to v telefonátu se svým americkým protějškem Johnem Kerrym.

Ukrajinské tajné služby pak v pátek oznámily, že zmařily rozsáhlý teroristický útok v centru Kyjeva. 

Páteční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Živě
Aktualizovat reportáž
23:55

Kanadský ministr zahraničí John Baird upozornil, že mezi důsledky západních sankcí vůči Rusku patří například odliv kapitálu ze země či pokles kurzu ruského rublu. "Společně s nynějším prudkým poklesem cen ropy to má velký vliv a já doufám, že prezident (Vladimir) Putin zvolí odlišnou cestu," prohlásil.

23:40

Kanada představila nové sankce vůči Rusku, které zahrnují dodatečné restrikce u exportu technologií používaných v ropném a plynárenském průmyslu. Zakázala rovněž 20 ruským politikům a ukrajinským separatistům vstup na své území. Země tak reaguje na ukrajinskou krizi a postup Ruska v ní. Zákaz vstupu na kanadskou půdu se týká především členů ruského parlamentu a ministrů samozvané Doněcké lidové republiky na východě Ukrajiny. "Kanada neakceptuje ilegální okupaci Krymu a stálé vojenské aktivity a provokace na východě Ukrajiny," prohlásil kanadský premiér Stephen Harper.

Kanadský premiér Stephen Harper
Kanadský premiér Stephen Harper | Foto: Reuters
23:20

Terčem nových amerických sankcí se stala například ruská investiční skupina Marshall Capital Partners, kterou vlastní Konstantin Malofejev. Ten podle amerického ministerstva financí pomáhá financovat aktivity separatistů na východě Ukrajiny. Na Malofejeva se přitom vztahují i nové sankce Evropské unie. Na sankčním seznamu EU je nyní 95 lidí a 23 firem. Nově se na seznamu ocitla Ruská národní komerční banka, která po anexi Krymu plně ovládla místní bankovní sektor. Sankcím je vystaven i zbrojařský koncern Almaz-Antej a letecká společnost Dobroljot, dceřiná firma Aeroflotu provozující linky na Krym.

Nový soubor evropských sankcí zasahuje rovněž anektovaný Krym. Podle úředního věstníku EU je zakázána účast členských států na investičních a infrastrukturních projektech na poloostrově.

23:10

Spojené státy zakázaly investice na ukrajinském poloostrově Krym, který letos v březnu zabralo Rusko. Uvalily také sankce na 24 Ukrajinců a Rusů i několik podniků údajně přispívajících k destabilizaci Ukrajiny. Uvedla to agentura Reuters. Podobné kroky již ve čtvrtek učinila Evropská unie.

Barack Obama. Ilustrační foto
Barack Obama. Ilustrační foto | Foto: Reuters
22:15

Dohoda o ukrajinsko-ruském společném hlídkování byla uzavřena během čtvrteční schůzky ruských a ukrajinských velitelů ve městě Debalceve za zprostředkování zástupců OBSE, uvedla agentura. Z ukrajinské strany se jednání zúčastnil generálmajor Oleksandr Rozmaznin, ruskou delegaci vedl generálmajor Alexandr Vjaznikov. Jednání v Debalceve byli přítomni rovněž zástupci povstalců z Doněcké a Luhanské oblasti.

Hlídkování se týká celé délky hranic povstaleckých zón. Připraveno je údajně i technické zázemí nezbytné k realizaci monitorovacího programu, čeká se jen na potvrzení dohody o příměří. K němu by mělo dojít na schůzce takzvané kontaktní skupiny, která se má v příštích dnech uskutečnit v běloruském Minsku.

22:00

Ukrajinští a ruští vojáci se dohodli na společném hlídkování podél linie příměří oddělující na Donbasu bojující strany. Oznámila to dnes ukrajinská agentura Unian s odvoláním na tiskovou zprávu mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Hlídkování má začít 28. prosince.

19:00

Vláda už tento měsíc požádala energetickou společnost Ukrinterenergo a další státní podniky, aby dovážely elektřinu z Ruska. Zatím ale žádný z nich nebyl schopen takovou dohodu uzavřít, řekl Jaceňuk. Kvůli nedostatku uhlí je nyní mimo provoz asi 20 elektráren, což představuje deset procent celkových výrobních kapacit. Ukrajina musí kvůli nedostatku energie omezovat spotřebu. Jaceňuk dnes vládním ministerstvům nařídil, aby zastavila osvětlování vládních budov a hlavních ulic. Spotřebitele vyzval, aby šetřili energií. Ukrajina je druhým největším producentem uhlí v Evropě a normálně je v této surovině soběstačná. Centrem těžby uhlí na Ukrajině je však Doněcká a Luhanská oblast, kde se již řadu měsíců bojuje.

Uhlí, ilustrační foto.
Uhlí, ilustrační foto. | Foto: Reuters
18:45

Jaceňuk podle agentury Reuters sdělil, že Kyjev teď nemá přístup ke zhruba třem milionům tun uhlí z východoukrajinských dolů. Uhlí z tohoto regionu podle něj kupuje Rusko a dodávky na Ukrajinu tamní proruští povstalci blokují. Uhelné elektrárny zajišťují asi 40 procent ukrajinské produkce elektrické energie.

Arsenij Jaceňuk stane i v čele nové vlády, která vzešla z voleb 26. října 2014.
Arsenij Jaceňuk stane i v čele nové vlády, která vzešla z voleb 26. října 2014. | Foto: Reuters
18:30

Ukrajina povolí všem domácím firmám dovážet elektrickou energii. Oznámil to v pátek ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk poté, co státní podniky zatím žádné dodávky nezajistily. Vláda tímto rozhodnutím reaguje na výpadky v dodávkách elektrické energie způsobené nedostatkem uhlí v důsledku bojů na východě země, kde se těží většina ukrajinského uhlí.

16:39

Těžké zbraně sice utichly, ale nadále se střílí.

16:30

Dnešní videokonference kontaktní skupiny o Ukrajině nepřinesla dohodu o datu ani programu minské schůzky. Ruským novinářům to sdělil zástupce doněckých separatistů na jednání Denis Pušilin. Povstalci podle něj nicméně předpokládají, že skupina by se v Minsku měla a mohla sejít do konce letošního roku.

 

Videokonference se kromě Pušilina a zástupce luhanských povstalců Vladislava Dějněga zúčastnili představitelé Kyjeva, Moskvy a zástupci Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Očekávalo se, že se dohodnou na datu již několikrát odloženého jednání v Minsku a na podrobném programu. Pušilin za nejvhodnější datum jednání v Minsku označil 22. nebo 23. prosinec.

15:10

Nejbohatší Rus Ališer Usmanov převedl své podíly v mobilním operátorovi Megafon a těžaři železné rudy Metalloinvest ze zahraničních poboček na firmy sídlící v Rusku. Vyhověl tak čtvrteční výzvě prezidenta Vladimira Putina, který na ruské podnikatele apeloval, aby převedli svá aktiva domů.

Ruský miliardář Alisher Usmanov má zájem o Arsenal.
Ruský miliardář Alisher Usmanov má zájem o Arsenal. | Foto: Reuters
14:20

Dolní komora ruského parlamentu přijala návrh zákona o státní podpoře bankovního sektoru. Významné banky, které budou ohroženy západními sankcemi proti Rusku kvůli ukrajinské krizi a otřesy na domácích finančních trzích, budou moci od státu dostat celkem až bilion rublů (378 miliard Kč). Více čtěte zde: Reakce na sankce. Duma schválila zákon, který pomůže bankám

Logo Sberbank
Logo Sberbank | Foto: Reuters
12:40

Navzdory příměří zahynulo při útocích proruských separatistů pět vojáků vládních sil a dalších sedm během uplynulých 24 hodin utrpělo zranění. Oznámila to ukrajinská armáda.

12:05

Moskvané ve velkém nakupují elektroniku. Zbavují se tak nestabilního rublu. Podívejte se na video, které v hlavním městě Ruska natočilo Rádio Svobodná Evropa.

Moskevské obchody

0:31
Lidé v Moskvě skupují elektroniku. Kvůli turbulencím rublu. | Video: Rádio Svobodná Evropa
11:42

"Kovalenková přijela do Kyjeva autobusem z Luhansku 17. prosince. Při jejím příjezdu už jsme disponovali příslušnou informací," upřesnil zástupce SBU.

11:40

Atentát chtěla podle SBU spáchat obyvatelka Luhansku Anastasia Kovalenková, která měla bombu ve své tašce.

11:38

Ukrajinská tajná služba (SBU) údajně zabránila rozsáhlému teroristickému útoku v centru Kyjeva. Oznámila to na tiskové konferenci.

"SBU dokázala zabránit strašné tragédii v centru Kyjeva, teroristickému útoku, který měl být spáchán před nedávnem," řekl jeden z jejích úředníků.

11:20

Sevastopol byl vždy ruský. Před tři čtvrtě rokem pouze změnil vlajku. Myslí si to alespoň tamní obyvatelé, s nimiž přímo na Krymu mluvil zpravodaj Aktuálně.cz Jiří Just. Přečtěte si jeho reportáž Sevastopol má jasno: Kyjev si vymýšlí, vždy jsme byli Rusko.

 

Foto: Jiří Just
11:09

Největší ruské obchody s oděvy pozastavily nákupy nového zboží kvůli prudkému propadu kurzu rublu. Píše to ekonomický list Kommersant. Nákupy podle něj zastavily například společnost Inditex, spravující sítě obchodů značek Zara, Oysho, Bershka, či BNS Group, která má v Rusku na starosti obchody Calvin Klein, Armani Jeans, Michael Kors a TopShop.

Více čtěte zde: Výprodeje nebudou, vzkazují Rusům obchody s oblečením

Foto: Michaela Hasíková/Economia
10:50

Ruský tisk se vrací ke čtvrteční tříhodinové tiskové konferenci prezidenta Vladimira Putina. A nekomentuje ji jen obdivně.

"Život se po takových tiskových konferencích stává veselejším a svět jasnějším," nadepsal třeba liberální list Vedomosti. "Zase jsme se přesvědčili, že všichni nepřátelé lžou a že náš prezident je nejživější ze všech živých", píše jeho komentátor.

"Tisková konference ruského prezidenta k závěrům asi nejdramatičtějšího roku v tomto století neodpověděla na klíčovou otázku, co bude s vlastí a s námi. Spíše vznikl dojem, že nejen svět a Rusko, ale i země a její vedení existují v rozdílných realitách," napsal internetový list Gazeta.ru.

10:29

Ruský rubl dnes na trhu posiluje. Měnu podpořila slova ruského ministra financí Antona Siluanova, který potvrdil, že ministerstvo prodalo devizy, a očekávání, že ruští vývozci brzy zvýší prodej dolarů. Dopoledne rubl vůči dolaru i euru rostl o 2,7 procenta.

Více čtěte ZDE.

Ruské rubly (ilustrační foto).
Ruské rubly (ilustrační foto). | Foto: Reuters
10:01

Zbrojní kontrakt zablokovalo německé ministerstvo hospodářství počátkem srpna, v reakci na ruskou anexi ukrajinského Krymu. Společnosti Rheinmetall odebralo povolení k vývozu bojového simulátoru pro ruskou armádu.

10:00

Ruské ministerstvo obrany sdělilo německé firmě Rheinmetall, kolik peněz po ní žádá kvůli zrušení kontraktu na vybudování moderního vojenského cvičiště Mulino. Oznámila to ruská tisková agentura TASS.

9:46

Zákon o protiruských sankcích nedávno schválil Kongres a ve čtvrtek podepsal prezident Barack Obama. USA tak chtějí podpořit Ukrajinu a zvýšit tlak na Rusko. 

Nových restrikcí, které norma umožňuje, zatím Obama nevyužije. Podle svých slov je naopak připraven již uplatněné sankce zmírnit, pokud Moskva "podnikne kroky ke zmírnění napětí způsobeného její agresí proti Ukrajině".

Foto: Reuters
9:45

Nový americký zákon o sankcích proti Rusku může nadlouho narušit normální spolupráci mezi USA a Ruskem, varoval šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Řekl to v telefonátu se svým americkým protějškem Johnem Kerrym.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. | Foto: Reuters
9:35

Nejprve shrnutí toho nejdůležitějšího, co se stalo ve čtvrtek:

Americký prezident Barack Obama podepsal nový zákon o protiruských sankcích, který nedávno schválil Kongres, aby podpořil Ukrajinu a dodatečně zvýšil tlak na Rusko.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko navrhl parlamentu zrušit neutralitu země.

Evropská unie oznámila přitvrzení sankcí souvisejících s ruskou anexí Krymu.

Ruský prezident Vladimir Putin obvinil Západ, že způsobil současnou ekonomickou krizi v Rusku. Na výroční tiskové konferenci také znovu kritizoval Kyjev za jeho počínání na východě Ukrajiny.

Čtvrteční online reportáž o ukrajinské krizi najdete ZDE.

Foto: Reuters
9:30

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz. I dnes pro vás sledujeme vývoj krize na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 19. 12. 2014 23:23
 

Právě se děje

Další zprávy