Živě: Nemůžeme říct, kdo ještě má přijít a kdo už ne, brání se Merkelová

Živě
Dění kolem uprchlické krize v Evropě sledujeme v online reportáži.
Bariéra má usměrnit proud uprchlíků, kteří mají namířeno do Německa.
Bariéra má usměrnit proud uprchlíků, kteří mají namířeno do Německa. | Foto: Reuters

Evropa - Na řecký ostrov Lesbos každý den připluje průměrně 3300 uprchlíků, tvrdí Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.

Celkem letos Středozemní moře překonalo přes 812 000 běženců.

Respektovaná britská humanitární organizace Oxfam obvinila Bulharsko z brutálního zacházení s uprchlíky. Podle zprávy, kterou pro ni vypracovalo bělehradské Centrum pro lidská práva, běženci detailně vylíčili, jak se bulharští policisté často uchylují k fyzickému násilí a vydírání.

Dění kolem uprchlické krize v Evropě sledujeme v online reportáži.

Živě
Aktualizovat reportáž
21:15

Merkelová rovněž popřela, že by v její vládě panoval zásadní rozpor ohledně toho, jak uprchlickou krizi řešit. Tento dojem přitom vyvstal poté, co ministerstvo vnitra tento týden oznámilo návrat k dublinskému systému, což znamená, že by země začala znovu vracet i syrské běžence do zemí, kde vstoupili na území EU. Podle mluvčí vlády o tom nebyla kancléřka předem informována, informaci údajně nedostali ani ministři za SPD. "V koalici jsme přijali dohodu, že o tom, jak bude probíhat azylové řízení se syrskými žadateli, se rozhodne na konferenci (zemských) ministrů vnitra v prosinci," řekla Merkelová. Interní dohody mezi ministry se podle ní dodržují.

Německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová na snímku s kancléřkou Angelou Merkelovou
Německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová na snímku s kancléřkou Angelou Merkelovou | Foto: ČTK
21:00

Německá kancléřka Merkelová si také postěžovala na nedostatek solidarity mezi evropskými státy v uprchlické krizi. "Největším zklamáním pro mě je, že se nedaří v Evropě najít dohodu o spravedlivém rozdělení dopadů krize," řekla. Podle Merkelové je také nutné jednat s Tureckem o tom, aby zlepšilo standardy při péči o uprchlíky, kteří se zdržují na jeho území. Unie by podle ní měla Turecku v této věci finančně pomoci, jak se zavázala už tento týden na summitu na Maltě.

20:05

"Není možné jednostranně stanovit horní hranici. Nemůžeme v Německu jednostranně určit, kdo ještě přijde a kdo už ne," řekla německá kancléřka Angela Merkelová. Podle ní by byla správná cesta dohodnout se v rámci celé EU na kvótách pro počet běženců, které by bylo možné vyzvednout přímo z Turecka a rozdělit mezi členské státy.

Německá kancléřka Angela Merkelová.
Německá kancléřka Angela Merkelová. | Foto: Reuters
16:51

Malta tento týden hostila summit EU o přistěhovalectví. Server The Economist ale připomíná, že na ostrov samotný proud uprchlíků z Afriky prakticky přestal plynout. Z hlavního města La Valetta je to přitom do libyjské metropole Tripolisu jen okolo 350 kilometrů. Zatímco do Itálie po moři letos jen do listopadu dorazilo přes 140 tisíc běženců, na Maltu jich připlulo jen 20.

16:02

Afghánská rodina se třemi malými dětmi je v zařízení Bělá-Jezová na Mladoboleslavsku držena nezákonně. Rozhodl o tom brněnský krajský soud.

Policisté proti rozhodnutí mohou podat kasační stížnost, takže není jasné, zda bude rodina ze zařízení v dohledné době propuštěna.

Více čtěte zde.

15:52  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Jezídská žena se svými dětmi na řeckém ostrově Lesbos. Rodina dorazila z Turecka přes Egejské moře.

15:43

Od půlnoci do dnešních 15 hodin do Chorvatska vstoupilo 4287 utečenců. Od začátku uprchlické krize do Chorvatska dorazilo na 378 101 lidí, uvedlo chorvatské ministerstvo vnitra.

15:41

Záběr z rakousko-slovinské hranice...

15:10

Na tiskové konferenci po setkání ministrů zahraničních věcí visegrádské skupiny (V4) a západního Balkánu se dostali do sporu maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó a místopředseda Evropské komise Frans Timmermans.

Szijjártó při líčení postupu Maďarska při migrační krizi učinil poznámku na adresu německé kancléřky Angely Merkelové. Timmermans jeho slova označil za podpásovku.

14:44

Vídeň o stavbě rozhodla jen pár dnů poté, co plot na hranicích s Chorvatskem začali stavět slovinští vojáci. Lublaň ale ujišťuje, že nehodlá hranice zavřít, jen potřebuje usměrnit desetitisíce uprchlíků, kteří do země proudí.

Slovinci staví plot na hranici
Slovinci staví plot na hranici | Foto: Reuters
14:41

Rakušané úzkostlivě hovoří o bariéře a vyhýbají se slovu "plot" s tím, že připravovaná bariéra není v rozporu se Schengenem.

14:37

Rakousko oznámilo, že podél části své hranice se Slovinskem postaví plot. Přes dva metry vysoká bariéra - ovšem bez ostnatého drátu - zatím vyroste z každé strany nejvytíženějšího hraničního přechodu se Slovinskem.

K její prodloužení z 3,7 na 25 kilometrů by došlo ve chvíli, kdy by slovinská opatření byla prohlášena za neúčinná.

14:23

Přes dvě třetiny Čechů (69 procent) považují občany jiných národností, kteří do Česka přišli v posledních letech, za problém.

Podíl lidí s tímto názorem za rok a půl vzrostl o devět bodů a je nejvyšší od května 2003. Tehdy cizinci představovali problém pro 73 procent lidí. Vyplývá to z říjnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

14:21

Loď Lékařů bez hranic Argos zachránila ve Středozemním moři 108 běženců ze Senegalu, Pobřeží slonoviny a Gambie. Do Evropy pluli na dvou gumových člunech.

14:18

Zima přichází. Černobílý snímek z řeckého ostrova Lesbos...

14:17

Celkem 75 procent účastníků průzkumu podle nadace podpořilo výstavbu plotu na hranicích se Srbskem a Chorvatskem s cílem omezit příval migrantů. Nesouhlas s tímto opatřením jich dalo najevo 23 procent, dvě procenta se nevyjádřila.

Unijní průzkum Eurobarometr nedávno shledal, že 74 procent Maďarů "naprosto souhlasí" s návrhem EU přijímat migranty na základě povinných kvót. K tomu Századvég podle MTI poznamenal, že výsledek byl v Maďarsku nesprávně interpretován a že komentáře ve sdělovacích prostředcích byly zavádějící.

14:14

Většina Maďarů nesouhlasí se systémem povinných kvót pro rozdělení migrantů mezi členské země Evropské unie. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který začátkem listopadu uskutečnila nadace Századvég. Výsledek, o němž dnes informovala agentura MTI, není v souladu s nedávnou sondáží Eurobarometr.

Plných 65 procent z 1000 dotázaných dospělých osob vyjádřilo nesouhlas s navrženými kvótami, uvedl Századvég. Podporu tomuto systému naopak vyslovilo 30 procent respondentů. Zbylých pět procent bylo nerozhodnutých.

13:01

Více než polovina Němců (52 %) je přesvědčena, že kancléřka Angela Merkelová postupuje při řešení uprchlické krize špatně, ukázal aktuální průzkum televize ZDF Politbarometer.

Větší důvěře se těší ministr vnitra Thomas de Maiziére, jehož úřad tento týden bez vědomí kancléřky rozhodl, že Německo znovu začne uplatňovat takzvaný dublinský systém umožňující vracet běžence do zemí, kde poprvé vstoupili na území Evropské unie.

Angela Merkelová na dnešním summitu v Bruselu.
Angela Merkelová na dnešním summitu v Bruselu. | Foto: Reuters
12:40  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Na řecký ostrov Lesbos denně připluje průměrně 3300 uprchíků.

11:30 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Podle dobrovolníků už jsou uprchlíci v Drahonicích frustrovaní a hladovku chápou jako jedinou možnost, jak svou situaci změnit.

"Obavám se, že budou v hladovce pokračovat do krajnosti. Budou se snažit vytvářet nátlak, protože žádný jiný způsob jim v tuto chvíli nezbývá,“ řekl Aktuálně.cz farář Alexandr Flek.

Detenční tábor v Drahonicích na Lounsku.
Detenční tábor v Drahonicích na Lounsku. | Foto: Reuters
12:14

Tři desítky uprchlíků z detenčního zařízení v Drahonicích na Lounsku nepřišly v pátek na snídani, informovala mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

Běženci zahájili hladovku v úterý, protestují tak proti tomu, že jsou zadržováni. Jeden z uprchlíků z Drahonic skončil v nemocnici, jeho hospitalizace ale podle policie s hladovkou nesouvisí.

11:40

Do Slovinska a Srbska dorazily ve čtvrtek další tisíce migrantů. Dnes o tom informovaly sdělovací prostředky v obou zemích.

Slovinská agentura STA dnes ráno napsala, že ve čtvrtek přijelo jen vlaky z Chorvatska na nádraží v pohraniční obci Dobova 7700 uprchlíků. Budování "dočasných pohraničních zábran" na hranicích s Chorvatskem, které ve středu oznámil premiér Miro Cerar, na množství uprchlíků přicházejících do země tudíž vliv příliš nemá.

11:16

Mluvčí bulharské agentury pro uprchlíky Avgustina Videvová v reakci na zprávu britského Oxfamu uvedla, že nemá žádné informace o údajném týrání. "Nikdo z těch, kdo byli přijati do uprchlických center, si nestěžoval na špatné zacházení ze strany bulharských úřadů," sdělila agentuře Reuters.

Mluvčí ministerstva vnitra se prozatím odmítl ke zprávě vyjádřit, reagovat prý bude možná v příštích dnech.

10:52

Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) dorazilo do Evropy přes moře už více než 812 000 běženců.

10:28 Drtinová a Veselovský

K boji s Islámským státem se v nejbližší době nedostaneme, musíme se s ním naučit žít, říká v rozhovoru pro DVTV velvyslankyně Evropské unie v Namibii Jana Hybášková.

Obdivuje Angelu Merkelovou, za problémy v Německu teď prý může její vyčerpanost. Situace v Sýrii podle Hybáškové směřuje k dohodě o Asadovu odchodu, zemi ale prý bude muset dát dohromady mírová vojenská operace OSN.

Hybášková: Do Evropy bude směřovat 12 milionů lidí, červi jednou museli z toho shnilého hrnce vylézt

Jana Hybášková
20:11
K boji s Islámským státem se v nejbližší době nedostaneme, musíme se s ním naučit žít, říká velvyslankyně Evropské unie v Namibii Jana Hybášková. Obdivuje prý Angelu Merkelovou. | Video: Martin Veselovský
10:17

Členské země Unie se podle Timmermanse musí snažit více pochopit navzájem, jejich pozice totiž vycházejí z různé historické zkušenosti. Je ale důležité kromě politické solidarity začít dělat praktické kroky. Zlepšit ochranu vnějších hranic, důsledně registrovat všechny migranty a vracet do zemí původu ty, kteří nemají nárok na azyl.

Zároveň ale Timmermans kritizoval vznik plotů, které pro ochranu hranic a zajištění lepší kontroly nad tisíci uprchlíky, kteří denně přecházejí hranice schengenského prostoru, postavilo Maďarsko a tento týden také Slovinsko.

10:16

Od naší zpravodajky Silvie Houskové:

Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans kritizoval politiky za šíření strachu pro zvýšení svých volebních preferencí. Na Pražském evropském summitu všechny vyzval, aby více četli Remarqua či Kafku, aby se dokázali lépe představit, čím uprchlíci v současné době procházejí.

Imigrační krize je podle něj pro udržení Evropské unie pohromadě velkou výzvou. "Až příliš věříme tomu, že je tento projekt nezničitelný, ale vše se může rozpadnout, i evropský projekt," varoval Timmermans. Velmi důležité je proto podle něj nestavět ploty a nenechat padnou schengenský prostor, protože "pokud se rozpadne schengenský systém, následovat budou další systémy".

Foto: Aktuálně.cz
10:13 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Do Evropy se přes bulharsko-tureckou hranici dostávají tisíce běženců. I tady stojí plot, ale uprchlíky nezastavil. Přečtěte si reportáž Aktuálně.cz přímo z místa.

Syrské běženkyně na chodbě tábora Vojenna Rampa.
Syrské běženkyně na chodbě tábora Vojenna Rampa. | Foto: Martin Novák
10:11

Cesta z Turecka přes Bulharsko dále na Západ se v posledních měsících stala vyhledávanou, a to především kvůli bezpečnosti.

Nejvyužívanější trasa přes Středozemní moře totiž s sebou nese obrovské riziko. Jen během letošního roku cestu přes moře zaplatilo životem bezmála 3500 lidí.

10:09

"Ve světle (těchto) zpráv musí Evropská unie zasáhnout a přijmout konkrétní opatření na ochranu základních lidských práv uvnitř svých hranic," prohlásil ředitel Oxfamu pro jihovýchodní Evropu Stefano Baldini. "Tato svědectví představují ucelený obraz o mimořádných událostech v Bulharsku."

Minulý měsíc zastřelil policista na jihovýchodě Bulharska afghánského běžence. Policie zastavila skupinu zhruba padesáti Afghánců u města Sredec, vzdáleného třicet kilometrů od turecké hranice, kterou migranti překročili.

10:07

Bulharské úřady se k uprchlíkům chovají brutálně, tvrdí zpráva bělehradského Centra pro lidská práva, která vznikla s podporou respektované britské humanitární organizace Oxfam.

Z více než stovky rozhovorů s migranty, kteří se přes zemi vydali do Srbska, vyplývá, že se příslušníci bulharských bezpečnostních složek často uchylují k fyzickému násilí a vydírání. Podle BBC byly detailně popsány případy, kdy policisté na běžence poštvali služební psy.

Dráty na turecko-bulharské hranici. Tady začíná pro tisíce uprchlíků sen o životě v Evropské unii, na "Západě".
Dráty na turecko-bulharské hranici. Tady začíná pro tisíce uprchlíků sen o životě v Evropské unii, na "Západě". | Foto: Martin Novák
10:00 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Jezídové stále doufají, že se budou moci vrátit domů. Věří, že jim v tom pomůže současná ofenziva, kterou - s podporou amerických bombardérů - spustily kurdské jednotky. Příslušníci menšiny hovoří o pomstě. "Až se vrátíme do Sindžáru, žádní vězni z Islámského státu nebudou," říkají.

09:58  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Mezi běženci, kteří dorazili na Lesbos, jsou i jezídové. Příslušníci náboženské menšiny ze severního Iráku, jejichž území obsadil Islámský stát a místní obyvatele začal po stovkách vraždit.

09:55

Čeští dobrovolníci z iniciativy Pomáháme lidem na útěku odjíždí na první misi na řecký ostrov Lesbos. Mají tam pomáhat běžencům, kteří ke břehům ostrova připlouvají na člunech z nedalekého Turecka.

Plánují založit na ostrově stálou základnu. Součástí jejich výbavy bude loď, potápěčská výstroj, bezpilotní letouny ke sledování člunů i lékařské vybavení.

09:49

Evropa nečelí uprchlické krizi, ale masové migraci, řekl maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó v Praze na konferenci o budoucnosti EU.

Na akci Prague European Summit (PES) desítky delegátů z unijních institucí a členských zemí EU diskutují o budoucím směřování Unie na pozadí migrační krize. Na programu dvoudenní konference bude i situace na Ukrajině, boj proti Islámskému státu (IS) či rozšiřování EU o země západního Balkánu.

09:47

Cesta, kudy míří uprchlíci z Ruska do Norska. 300 kilometrů severně od polárního kruhu.

09:44

Švédsko úderem čtvrtečního poledne zavedlo kontroly na svých jižních hranicích. Probíhají na mostě přes průliv Öresund mezi Dánskem a Švédskem (který denně využije na 20 000 aut) a také v přístavních terminálech trajektů připlouvajících z Dánska a z Německa.

Policie vyzvala lidi, kteří cestují ze sousedních zemí do Švédska či opačným směrem, aby si s sebou vzali pasy nebo jiné identifikační dokumenty.

09:41

Evropská unie by měla sama vyzvedávat běžence z krizových oblastí a zajišťovat jejich příchod na své území. Na shromáždění berlínské sociální demokracie (SPD) to řekl předseda strany a německý vicekancléř Sigmar Gabriel. Podle něj by takový postup vnesl řád do uprchlické krize a do počtu lidí, kteří do EU přicházejí.

Německý ministr hospodářství a předseda SPD Sigmar Gabriel.
Německý ministr hospodářství a předseda SPD Sigmar Gabriel. | Foto: Reuters
09:35

Lídři Evropské unie se ve čtvrtek na neformálním summitu na Maltě dohodli, že v příštích dvou letech pošlou do Turecka na zastavení uprchlické vlny tři miliardy eur (81 miliard Kč).

"Ty peníze primárně půjdou na zlepšení podmínek zejména pro syrské uprchlíky, kteří se teď nacházejí na území Turecka," řekl Sobotka s tím, že Evropská komise se bude snažit tyto finance získat hlavně z rozpočtu EU v letech 2016-2017. O doplnění případně chybějící části cílové částky by se pak podělily členské země.

09:32

Nejprve krátké shrnutí čtvrtečních událostí:

Lídři evropských zemí podepsali ve Vallettě vznik svěřeneckého fondu pro Afriku. Evropská komise už do něj vyčlenila 1,8 miliardy eur (přes 48,5 miliardy Kč).

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble označil uprchlickou vlnu za "lavinu". Pokud Evropa společně nezakročí, "může to pro nás všechny být docela špatné".

Kritiku za přístup k uprchlíkům v detenčních centrech nesklízí jen Česko, ale i Maďarsko. V tamních přeplněných věznicích je drženo přes 1000 běženců ze Sýrie, Afghánistánu a Iráku.

09:30 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme vývoj uprchlické krize v Evropě.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 13. 11. 2015 21:28
 

Právě se děje

Další zprávy