Živě: Nemůžeme říct, kdo ještě má přijít a kdo už ne, brání se Merkelová

Živě
Dění kolem uprchlické krize v Evropě sledujeme v online reportáži.
Bariéra má usměrnit proud uprchlíků, kteří mají namířeno do Německa.
Bariéra má usměrnit proud uprchlíků, kteří mají namířeno do Německa. | Foto: Reuters

Evropa - Na řecký ostrov Lesbos každý den připluje průměrně 3300 uprchlíků, tvrdí Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.

Celkem letos Středozemní moře překonalo přes 812 000 běženců.

Respektovaná britská humanitární organizace Oxfam obvinila Bulharsko z brutálního zacházení s uprchlíky. Podle zprávy, kterou pro ni vypracovalo bělehradské Centrum pro lidská práva, běženci detailně vylíčili, jak se bulharští policisté často uchylují k fyzickému násilí a vydírání.

Dění kolem uprchlické krize v Evropě sledujeme v online reportáži.

Živě
21:15

Merkelová rovněž popřela, že by v její vládě panoval zásadní rozpor ohledně toho, jak uprchlickou krizi řešit. Tento dojem přitom vyvstal poté, co ministerstvo vnitra tento týden oznámilo návrat k dublinskému systému, což znamená, že by země začala znovu vracet i syrské běžence do zemí, kde vstoupili na území EU. Podle mluvčí vlády o tom nebyla kancléřka předem informována, informaci údajně nedostali ani ministři za SPD. "V koalici jsme přijali dohodu, že o tom, jak bude probíhat azylové řízení se syrskými žadateli, se rozhodne na konferenci (zemských) ministrů vnitra v prosinci," řekla Merkelová. Interní dohody mezi ministry se podle ní dodržují.

Německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová na snímku s kancléřkou Angelou Merkelovou
Německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová na snímku s kancléřkou Angelou Merkelovou | Foto: ČTK
21:00

Německá kancléřka Merkelová si také postěžovala na nedostatek solidarity mezi evropskými státy v uprchlické krizi. "Největším zklamáním pro mě je, že se nedaří v Evropě najít dohodu o spravedlivém rozdělení dopadů krize," řekla. Podle Merkelové je také nutné jednat s Tureckem o tom, aby zlepšilo standardy při péči o uprchlíky, kteří se zdržují na jeho území. Unie by podle ní měla Turecku v této věci finančně pomoci, jak se zavázala už tento týden na summitu na Maltě.

20:05

"Není možné jednostranně stanovit horní hranici. Nemůžeme v Německu jednostranně určit, kdo ještě přijde a kdo už ne," řekla německá kancléřka Angela Merkelová. Podle ní by byla správná cesta dohodnout se v rámci celé EU na kvótách pro počet běženců, které by bylo možné vyzvednout přímo z Turecka a rozdělit mezi členské státy.

Německá kancléřka Angela Merkelová.
Německá kancléřka Angela Merkelová. | Foto: Reuters
16:51

Malta tento týden hostila summit EU o přistěhovalectví. Server The Economist ale připomíná, že na ostrov samotný proud uprchlíků z Afriky prakticky přestal plynout. Z hlavního města La Valetta je to přitom do libyjské metropole Tripolisu jen okolo 350 kilometrů. Zatímco do Itálie po moři letos jen do listopadu dorazilo přes 140 tisíc běženců, na Maltu jich připlulo jen 20.

16:02

Afghánská rodina se třemi malými dětmi je v zařízení Bělá-Jezová na Mladoboleslavsku držena nezákonně. Rozhodl o tom brněnský krajský soud.

Policisté proti rozhodnutí mohou podat kasační stížnost, takže není jasné, zda bude rodina ze zařízení v dohledné době propuštěna.

Více čtěte zde.

15:52 Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Jezídská žena se svými dětmi na řeckém ostrově Lesbos. Rodina dorazila z Turecka přes Egejské moře.

15:43

Od půlnoci do dnešních 15 hodin do Chorvatska vstoupilo 4287 utečenců. Od začátku uprchlické krize do Chorvatska dorazilo na 378 101 lidí, uvedlo chorvatské ministerstvo vnitra.

15:41

Záběr z rakousko-slovinské hranice...

15:10

Na tiskové konferenci po setkání ministrů zahraničních věcí visegrádské skupiny (V4) a západního Balkánu se dostali do sporu maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó a místopředseda Evropské komise Frans Timmermans.

Szijjártó při líčení postupu Maďarska při migrační krizi učinil poznámku na adresu německé kancléřky Angely Merkelové. Timmermans jeho slova označil za podpásovku.

14:44

Vídeň o stavbě rozhodla jen pár dnů poté, co plot na hranicích s Chorvatskem začali stavět slovinští vojáci. Lublaň ale ujišťuje, že nehodlá hranice zavřít, jen potřebuje usměrnit desetitisíce uprchlíků, kteří do země proudí.

Slovinci staví plot na hranici
Slovinci staví plot na hranici | Foto: Reuters
14:41

Rakušané úzkostlivě hovoří o bariéře a vyhýbají se slovu "plot" s tím, že připravovaná bariéra není v rozporu se Schengenem.

14:37

Rakousko oznámilo, že podél části své hranice se Slovinskem postaví plot. Přes dva metry vysoká bariéra - ovšem bez ostnatého drátu - zatím vyroste z každé strany nejvytíženějšího hraničního přechodu se Slovinskem.

K její prodloužení z 3,7 na 25 kilometrů by došlo ve chvíli, kdy by slovinská opatření byla prohlášena za neúčinná.

14:23

Přes dvě třetiny Čechů (69 procent) považují občany jiných národností, kteří do Česka přišli v posledních letech, za problém.

Podíl lidí s tímto názorem za rok a půl vzrostl o devět bodů a je nejvyšší od května 2003. Tehdy cizinci představovali problém pro 73 procent lidí. Vyplývá to z říjnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

14:21

Loď Lékařů bez hranic Argos zachránila ve Středozemním moři 108 běženců ze Senegalu, Pobřeží slonoviny a Gambie. Do Evropy pluli na dvou gumových člunech.

14:18

Zima přichází. Černobílý snímek z řeckého ostrova Lesbos...

14:17

Celkem 75 procent účastníků průzkumu podle nadace podpořilo výstavbu plotu na hranicích se Srbskem a Chorvatskem s cílem omezit příval migrantů. Nesouhlas s tímto opatřením jich dalo najevo 23 procent, dvě procenta se nevyjádřila.

Unijní průzkum Eurobarometr nedávno shledal, že 74 procent Maďarů "naprosto souhlasí" s návrhem EU přijímat migranty na základě povinných kvót. K tomu Századvég podle MTI poznamenal, že výsledek byl v Maďarsku nesprávně interpretován a že komentáře ve sdělovacích prostředcích byly zavádějící.

14:14

Většina Maďarů nesouhlasí se systémem povinných kvót pro rozdělení migrantů mezi členské země Evropské unie. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který začátkem listopadu uskutečnila nadace Századvég. Výsledek, o němž dnes informovala agentura MTI, není v souladu s nedávnou sondáží Eurobarometr.

Plných 65 procent z 1000 dotázaných dospělých osob vyjádřilo nesouhlas s navrženými kvótami, uvedl Századvég. Podporu tomuto systému naopak vyslovilo 30 procent respondentů. Zbylých pět procent bylo nerozhodnutých.

13:01

Více než polovina Němců (52 %) je přesvědčena, že kancléřka Angela Merkelová postupuje při řešení uprchlické krize špatně, ukázal aktuální průzkum televize ZDF Politbarometer.

Větší důvěře se těší ministr vnitra Thomas de Maiziére, jehož úřad tento týden bez vědomí kancléřky rozhodl, že Německo znovu začne uplatňovat takzvaný dublinský systém umožňující vracet běžence do zemí, kde poprvé vstoupili na území Evropské unie.

Angela Merkelová na dnešním summitu v Bruselu.
Angela Merkelová na dnešním summitu v Bruselu. | Foto: Reuters
12:40 Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Na řecký ostrov Lesbos denně připluje průměrně 3300 uprchíků.

11:30Ikona - Logo Aktuálně.cz

Podle dobrovolníků už jsou uprchlíci v Drahonicích frustrovaní a hladovku chápou jako jedinou možnost, jak svou situaci změnit.

"Obavám se, že budou v hladovce pokračovat do krajnosti. Budou se snažit vytvářet nátlak, protože žádný jiný způsob jim v tuto chvíli nezbývá,“ řekl Aktuálně.cz farář Alexandr Flek.

Detenční tábor v Drahonicích na Lounsku.
Detenční tábor v Drahonicích na Lounsku. | Foto: Reuters
Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 13. 11. 2015 21:28
 

Právě se děje

Další zprávy