Foto: Jezídové na útěku. Američané je evakuovat nebudou

Foto: Jezídové na útěku. Američané je evakuovat nebudou
Extremisté z Islámského státu kontrolují velkou část Iráku, mimo jiné i území a vesnice jezídů...
... sekty, která žije v severním Iráku po staletí, ale jejíž víru tajemného původu džihádisté netolerují.
Až desítky tisíc lidí musely opustit svá obydlí jen s tím, co narychlo stihly pobrat.
Bez zásob jídla a vody.
Foto: Reuters
Reuters Zahraničí Reuters, Ondřej Chlupáček, Zahraničí
Aktualizováno 14. 8. 2014 13:14
V pohoří, kde se pronásledovaní příslušníci irácké sekty ukryli, je méně lidí, než se myslelo. Zřejmě se jim podařilo uprchnout. Podívejte se na fotky.

Irbíl - Stovky mrtvých, desetitisíce v ohrožení. Taková je podle nejčernějšího scénáře situace příslušníků sekty jezídů na severu Iráku.

Mnozí z nich se ukryli v pohoří v okolí města Sindžár, které islamisté zabrali před týdnem.

Američané a Britové zvažovali, že jezídy z nebezpečného území evakuují, od záměru ale - prozatím - upustili. V horách se podle nich ukrývá mnohem méně lidí, než mysleli.

Tisícům jezídů se zřejmě podařilo z pasti utéct.

Těch, co v ní zůstali, je podle OSN asi 1000. A mají přístup k zásobám, které poskytly západní země a humanitární orgnizace.

Jezídové žijí v Iráku po staletí, teď je odtamtud vyhánějí džihádisté z organizace Islámský stát (IS).

Lidem dávají na vybranou: buď konvertujte k islámu, nebo vás čeká smrt.

Podívejte se, jak fotoreportéři agentury Reuters zachytili cestu jezídů do míst, kde - jak doufají - bude bezpečněji: do Sýrie a Turecka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Francie zadržela britskou rybářskou loď, spor kolem práv na rybolov se stupňuje

Francie v noci na čtvrtek zadržela britskou rybářskou loď, která podle místní vlády lovila u ústí řeky Seiny bez patřičného povolení. Média incident spojují s eskalujícím sporem mezi Británií a Francií o právo na rybolov v britských vodách v návaznosti na brexit.

Paříž vyhrožuje sankcemi za to, že Britové podle ní nevydali francouzským rybářům dostatečný počet licencí, Londýn ve čtvrtek slíbil odvetu a hovořil o porušení mezinárodního práva. Londýn oznámil, že si chce předvolat francouzskou velvyslankyni v Británii.

Zadržená britská loď skončila v přístavu Le Havre, kde mohou úřady zkonfiskovat úlovek a plavidlo zadržovat do uhrazení poplatku, píše zpravodajská společnost BBC. Francouzská státní tajemnice pro námořní otázky Annick Girardinová sdělila, že hlídka v zálivu u ústí Seiny narazila ještě na jedno britské plavidlo, jehož posádka dostala slovní varování. Posádky obou lodí zároveň podle vládního prohlášení dostaly pokuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy