Jayda Fransenová, místopředsedkyně krajně pravicového uskupení Britain First (právě tato slova údajně slyšeli někteří svědkové vykřikovat útočníka), odmítla, že by její organizace měla cokoli společného s činem, který označila za "naprosto nechutný".
Kdo byla Helen Joanne Coxová? Zastánkyně setrvání Velké Británie v Evropské unii, která bojovala proti nenávisti a strachu. Hned ve svém prvním projevu ve funkci poslankyně se nezdráhala pozitivně se vyjádřit o dopadu, který má imigrace z jižní Asie na její rodný kraj v severní Anglii.
Více se dočtete v profilu zavražděné poslankyně.
Policie v Birstalu uvedla, že 77letý muž, který byl zraněn během útoku na poslankyni, je mimo ohrožení života.
Temný den pro Westminster. Karikaturista listu The Daily Telegraph k vraždě Jo Coxové.
Jo Cox RIP pic.twitter.com/KDTpEzyzBA
— Christian Adams (@Adamstoon1) June 16, 2016
Mnohem více věcí nás spojuje, než rozděluje, připomíná britský Channel 4 slova Jo Coxové.
"We have far more in common than that divides us." The words of Labour MP Jo Cox.https://t.co/ekQ3FQ7wFf
— Channel 4 News (@Channel4News) June 16, 2016
Mluvčí německé vlády Steffen Seibert zprávu o smrti Coxové označil za "smutnou a strašnou". Jménem kabinetu kancléřky Angely Merkelové vyjádřil pozůstalým soustrast.
Za "hrozivý" označil čin také vicekancléř Sigmar Gabriel. Podle předsedkyně německé strany Zelených Simone Peterové vede nacionalismus a štěpení "k nepochopitelné radikalizaci a násilí".
Pod hashtagy #JoCox a #JoCoxShooting se na Twitteru objevily už tisíce příspěvků.
Lidé sdílejí první tweet Coxové poté, co se stala britskou poslankyní. "Práce, o níž jsem vždycky snila," napsala tehdy pod svou fotku na pódiu.
A very emotional moment - just after I was told I'd got the job I've always dreamed of #BatleyandSpen pic.twitter.com/x3X7GenckQ
— Jo Cox MP (@Jo_Cox1) May 9, 2015
Na Parlamentním náměstí v Londýně proběhlo uctění památky zavražděné poslankyně. Mezi zákonodárce přišel i předseda labouristů Jeremy Corbyn.
They recited psalm 23 #ripjo pic.twitter.com/Jwo4bNBlVu
— helena horton (@horton_official) June 16, 2016
Podle amerického ministra zahraničí Johna Kerryho je vražda Jo Coxové "útokem proti všem těm, pro které je demokracie důležitá a kteří v ni věří".
Během návštěvy Dánska, kde momentálně pobývá, zároveň vyjádřil "hlubokou bolest" nad tím, že zemřela "mladá poslankyně s obrovským talentem".
"Byla mladá, odvážná a pracovitá. Vycházející hvězda, matka a manželka," napsala na Twitteru Gabby Giffordsová, někdejší členka Sněmovny reprezentantů USA.
Ona sama se v minulosti stala terčem atentátu. Dvaadvacetiletý Jared Lee Loughner ji v lednu 2011 střelil v arizonském Tusconu do hlavy. Giffordsová přežila, při útoku ale zemřelo šest lidí.
Absolutely sickened to hear of the assassination of Jo Cox. She was young, courageous, and hardworking. A rising star, mother, and wife.
— Gabrielle Giffords (@GabbyGiffords) June 16, 2016
Šestnáctitisícový Birstall je podle místních městem, které - na rozdíl od mnoha jiných - netrápí problém se zbraněmi v ulicích. "Je to tiché město," řekl listu The Financial Times Richard Brahmam. "Máme tu jen drobnou kriminalitu. Nemůžu uvěřit, že se tohle stalo."
Podle taxikáře Zaina Aliho jsou vztahy ve městě obecně dobré. "Kolem tu jsou Asiati, bílí, černí, všichni. Každý žije svůj život."
Lidé v Birstallu uctívají památku Jo Coxové pokládáním květin u pomníku tamního rodáka - chemika a spoluobjevitele kyslíku Josepha Priestleyho.
People have started laying flowers in memory of @Jo_Cox1 at the Priestley memorial in #Birstall pic.twitter.com/gsPubZ5BRM
— Dave Higgens (@DaveHiggensPA) June 16, 2016
Detaily k úmrtí poslankyně od zpravodaje Českého rozhlasu:
Není to teď podstatné, ale podle policie byla Jo Coxová prohlášena za mrtvou už ve 14:48 českého času zasahujícím lékařem záchranné služby.
— Jiří Hošek (@hosekj) June 16, 2016
Jo Coxová je prvním zavražděným britským zákonodárcem od roku 1990. Tehdy usmrtila Irská republikánská armáda poslance Iana Gowa bombou, nastraženou v automobilu.
Server The Telegraph uvádí, že zatčeným mužem je skutečně Thomas Mair. Údajně byl do sebe uzavřeným člověkem, který se na veřejnosti nijak neprojevoval.
Není zatím jasné, zda opravdu patřil ke skupině Britain First či zda jen vykřikoval na místě činu jejich slogan. Samozřejmě ani nevíme jistě, zda je pachatelem on.
Se Sarah Brownovou spolupracovala Jo Coxová na mezinárodním projektu za snížení úmrtnosti matek a dětí během těhotenství a porodu. Věnovala se také práci v nadaci manželů Gatesových, kde se soustředila na potírání moderního otroctví.
Soustrast rodině vyjádřili také bývalý britský premiér Gordon Brown se svou ženou Sarah, která s Coxovou úzce spolupracovala.
"Jo záleželo na všem, ale v srdci měla vyhrazené zvláštní místo pro nejzranitelnější a nejchudší občany světa," napsala Sarah Brownová.
Mimochodem - hnutí Britain First zveřejnilo na podporu Brexitu fotografii československých válečných letců. Nový trumf zastánců Brexitu: Použili v kampani fotku československých letců, aby ukázali hrdiny
"Zabití člověka nezabije jeho ideje," napsal na Twitteru viceprezident Evropského parlamentu Antonio Tajani.
#JoCox is dead. Killing a person will not kill her ideas @UKLabour @giannipittella @TheProgressives @Europarl_EN @christian_aid
— Antonio Tajani (@Antonio_Tajani) June 16, 2016
"Byla tak plná života a radosti," vzdal Coxové hold bývalý předseda labouristů Ed Miliband.
My heart breaks for the loss of Jo Cox and for Brendan and their kids. She was so full of life and joy. Words feel hopeless right now.
— Ed Miliband (@Ed_Miliband) June 16, 2016
Pokud se prokáže, že za vraždou stojí člen hnutí Britain First, zřejmě vzroste tlak na zákaz této krajně pravicové skupiny.
Rodině zavražděné poslankyně kondoloval i šéf protievropské strany UKIP Nigel Farage.
Deeply saddened to hear that Jo Cox has died. Sincerest condolences to her family.
— Nigel Farage (@Nigel_Farage) June 16, 2016
Na smrt poslankyně zareagovala i veřejnoprávní stanice BBC.
Zrušila své pravidelné týdenní politické pořady, a to v důsledku přerušení kampaně obou táborů kolem Brexitu. Neuskuteční se tak ani dnešní Question Time, ani This Week, které se měly věnovat právě tématu setrvání Británie v EU.
"Je velmi těžké najít slova, která vyjadřují šok, že v ulicích Británie byla zavražděna poslankyně. Její smrt je připomínkou toho, že naši volení zástupci, tak často démonizováni, že žijí odděleně od ostatních lidí, jsou ve skutečnosti v našich komunitách a v našich ulicích a mají stejné starosti jako my," prohlásil moderátor Radio 4 Today Nick Robinson.
Připomeňme si, že v posledních dnech stále více průzkumů dávalo větši šance stoupencům Brexitu. Očekává se však těsný výsledek a zejména po loňských parlamentních volbách Britové průzkumům příliš nedůvěřují (průzkumy předpovídaly těsný volební souboj konzervativců a labouristů, nakonec z toho bylo jasné vítězství konzervativců).
Komentář Martina Nováka:
Otázkou nyní je, zda tento čin nějak ovlivní kampaň před referendem, které se uskuteční za týden.
Pokud se prokáže, že motivem útočníka byla nenávist k jinému politickému názoru, reprezentovaném Coxovou, může to přinést více hlasů stoupencům setrvání v Evropské unii. Případně může přijít k referendu méně těch, kteří dosud byli pro Brexit. Každopádně vražda výrazně ovlivní kampaň v tom smyslu, že bude méně vyhrocená a agresivní.
Jo Coxová se narodila se 22. června 1974 v Batley v hrabství West Yorkshire. Vystudovala sociální a politická studia na Pembroke College v Cambridgi.
Do dolní komory britského parlamentu byla zvolena loni, a to za svoji rodnou oblast Batley a Spen. V prosinci loňského roku byla jedním z pěti poslanců, kteří se zdrželi hlasování o rozšíření britských náletů proti Islámskému státu v Sýrii.
Vedení kampaně Stronger IN, které je pro setrvání v EU, oznámilo, že nebude agitovat ani během pátku.
Podle policejního mluvčího kriminalisté po žádném dalším podezřelém nepátrají. O motivu činu policie zatím odmítá spekulovat.
Co se zatím ví o podezřelém z vraždy?
Dvaapadesátiletý Tommy Mair podle serveru The Telegraph žil posledních 40 let v domku v Birstallu. Sousedé tvrdí, že do poloviny 90. let bydlel s babičkou, která ale zemřela. Od té doby žil sám a nikdy neměl práci na plný úvazek.
"Ještě ráno šel kolem mého domu a zdravil mě, jako pokaždé. Měl na sobě černé triko a jako obvykle svoji bílou baseballovou čepici a malý batoh," vypověděla sousedka Kathleen Cookeová.
"Ztratili jsme velkou hvězdu," reagoval ministerský předseda David Cameron.
PM on Jo Cox: We’ve lost a great star. Jo was a great campaigning MP with huge compassion & a big heart. My thoughts are with her family.
— UK Prime Minister (@Number10gov) June 16, 2016
"Jo věřila v lepší svět a bojovala za něj každý den," prohlásil její manžel Brendan Cox. Ten se ještě ve středu účastnil plavby po Temži na podporu setrvání Británie v EU.
Dodal, že jeho manželka by si přála, aby se všichni spojili "k boji proti nenávisti, která ji zabila".
"Ztratili jsme milovanou kolegyni, opravdový talent a oddanou bojovnici za sociální spravedlnost a mír. Její rodina ztratila ženu a matku. Naše srdce jsou s nimi," řekl v BBC předseda labouristů Jeremy Corbyn.
O odchodu budou Britové v referendu hlasovat příští čtvrtek.
Kampaně vzápětí po útoku zastavily oba tábory, jak stoupenci setrvání v EU, tak hnutí Vote Leave. Přední politici útok odsoudili, premiér David Cameron zrušil návštěvu Gibraltaru.
Just heard the absolutely horrific news about the attack on Jo Cox MP. My thoughts are with Jo and her family
— Boris Johnson (@BorisJohnson) June 16, 2016
Jednačtyřicetiletá matka dvou dětí agitovala za setrvání v EU, kampaně se účastnil i její manžel. Nedlouho před útokem uvedla, že imigrace je vážným problémem Spojeného království, ale není to důvod opustit Unii.
"Naše ekonomika, naše pracovní místa, naše bezpečnost závisí na členství v Evropské unii," napsala na Facebooku.
Zasazovala se rovněž o ukončení války v Sýrii, ale odmítala vojenskou pozemní intervenci. Pracovala také pro humanitární organizaci Oxfam, navštívila řadu zemí postižených válkou nebo přírodními katastrofami.
Střelec podle výpovědí čekal na poslankyni před knihovnou. Clarke Rothwell tvrdí, že padly dokonce tři výstřely. "Po prvním se zhroutila na zem. Třetí mířil blízko do oblasti hlavy." Potom podle něj do ženy bodal asi 30centimetrovým nožem a křičel "Britain First, Britain First, Britain First".
To je nejen jeden ze sloganů zastánců Brexitu, ale i název krajně pravicové, militantní a xenofobní organizace. Založili ji členové Britské národní strany, kteří odmítají "multikulturalismus" a "islamizaci" Británie. Hnutí se od útoku distancovalo.
Výpovědi svědků incidentu se rozcházejí. Šestapadesátiletý Hithem Ben Abdallah, jenž v době útoku seděl v kavárně hned vedle knihovny, serveru The Telegraph řekl, že krátce po třinácté hodině místního času slyšel křik a šel ven.
"Byl tam chlapík, který se choval velmi statečně, a další v bílé baseballové čepici, jenž se snažil získat kontrolu. Ten najednou vytáhl z batohu zbraň," vylíčil. "Zápasil s ní (Jo Coxovou), potom zbraň dvakrát vystřelila a ona spadla mezi dvě auta. Když jsem k ní přišel, viděl jsem, jak na zemi krvácí."
Policie zadržela dvaapadesátiletého Thomase Maira. Forenzní experti prohledali také jeho dům v Birstallu, napsal deník Guardian.
"V tomto okamžiku nikoho jiného v souvislosti s útokem nehledáme," uvedl večer na tiskové konferenci velitel strážníků Dee Collins. "Vyšetřování je v plném proudu, snažíme se najít motiv vraždy."
Believed to be moment of arrest of man involved in #Birstall incident https://t.co/7p3KQh5vYl pic.twitter.com/VYDyopyTzi
— BBC Look North (Yks) (@BBCLookNorth) June 16, 2016
Poslankyně britských labouristů Jo Coxová, obhájkyně setrvání Velké Británie v Evropské unii ve čtvrtek zemřela po napadení ve městě Birstall v hrabství West Yorkshire.