Útočník zavraždil poslankyni, která nechtěla z EU. Křičel "Britain First!", tvrdí svědci

Michal Žák Martin Novák Michal Žák, Martin Novák
Aktualizováno 16. 6. 2016 18:59
Jednačtyřicetiletá politička a matka dvou dětí Jo Coxová zemřela po útoku muže, jehož identita zatím nebyla oficiálně potvrzena. V Birstallu ji na ulici odpoledne třikrát střelil a pobodal. Coxová v podvečer v nemocnici podlehla svým zraněním. Svědci ji po útoku našli krvácející na chodníku nedaleko místní knihovny. Krátce poté policie podle deníku Guardian zadržela dvaapadesátiletého Thomase Maira a oznámila, že nikoho dalšího v souvislosti s útokem nehledá. Coxová byla obhájkyní setrvání Velké Británie v EU.
Jo Coxová.
Jo Coxová. | Foto: Reuters

Leeds - Poslankyně britských labouristů Jo Coxová, obhájkyně setrvání Velké Británie v Evropské unii, ve čtvrtek zemřela po napadení mužem, jehož identitu oficiální místa zatím nepotvrdila. Na ulici v Birstallu v hrabství West Yorkshire ji odpoledne třikrát střelil a pobodal. V podvečer Coxová svým zraněním podlehla.

Policie zadržela dvaapadesátiletého Thomase Maira. Forenzní experti prohledali také jeho dům v Birstallu, napsal deník Guardian. "V tomto okamžiku nikoho jiného v souvislosti s útokem nehledáme," uvedl večer na tiskové konferenci velitel strážníků hrabství West Yorkshire Dee Collins. "Vyšetřování je v plném proudu, snažíme se najít motiv vraždy."

Rodině političky nyní kondoluje řada britských politiků. "Smrt Jo Coxové je tragédie. Byla oddanou a starostlivou poslankyní. Mé myšlenky jsou s jejím manželem a jejími dvěma malými dětmi," napsal na Twitteru britský premiér David Cameron.

Muž v baseballové čepici

Výpovědi svědků incidentu se rozcházejí.

Šestapadesátiletý Hithem Ben Abdallah, jenž v době útoku seděl v kavárně hned vedle knihovny, serveru The Telegraph řekl, že krátce po třinácté hodině místního času slyšel křik a šel ven.

"Byl tam chlapík, který se choval velmi statečně, a další v bílé baseballové čepici, jenž se snažil získat kontrolu. Ten najednou vytáhl z batohu zbraň," vylíčil. "Zápasil s ní (Jo Coxovou), potom zbraň dvakrát vystřelila a ona spadla mezi dvě auta. Když jsem k ní přišel, viděl jsem, jak na zemi krvácí."

Foto: Reuters

Záchranáři dorazili na místo zhruba po čtvrt hodině, vrtulník Jo Coxovou následně převezl s vážnými zraněními do nemocnice v Leedsu. Zatím nepotvrzené informace hovoří o tom, že zranění utrpěl i muž, který se snažil poslankyni bránit.

Kampaň kvůli Brexitu pozastavily oba tábory

Střelec podle výpovědí čekal na Coxovou před knihovnou. Clarke Rothwell tvrdí, že padly dokonce tři výstřely. "Po prvním se zhroutila na zem. Třetí mířil blízko do oblasti hlavy."

Potom podle něj do ženy bodal asi 30centimetrovým nožem a křičel "Britain First, Britain First, Britain First".

To je nejen jeden ze sloganů zastánců Brexitu, ale i název krajně pravicové, militantní a xenofobní organizace. Založili ji členové Britské národní strany, kteří odmítají "multikulturalismus" a "islamizaci" Británie. Hnutí se od útoku distancovalo.

O odchodu budou Britové v referendu hlasovat příští čtvrtek. Kampaně vzápětí po útoku zastavily oba tábory, jak stoupenci setrvání v EU, tak hnutí Vote Leave. Přední politici útok odsoudili, premiér David Cameron zrušil návštěvu Gibraltaru.

Coxová agitovala za setrvání v EU, kampaně se účastnil i její manžel. Již dříve uvedla, že imigrace je vážným problémem Spojeného království, ale není to důvod opustit Unii.

"Naše ekonomika, naše pracovní místa, naše bezpečnost závisí na členství v Evropské unii," napsala na Facebooku.

Labouristická strana je proevropská, zatímco vládnoucí konzervativci jsou v otázce setrvání v EU rozděleni.

Coxová se rovněž zasazovala o ukončení války v Sýrii, ale odmítala vojenskou pozemní intervenci. Pracovala také pro humanitární organizaci Oxfam, navštívila řadu zemí postižených válkou nebo přírodními katastrofami.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Příjem žádostí do druhé výzvy programu COVID nájemné MPO kvůli nefungujícímu on-line systému prodlouží do 4. února

Příjem žádostí do druhé výzvy programu COVID nájemné MPO kvůli nefungujícímu on-line systému prodlouží do 4. února, sdělil ČTK ministr Havlíček.

On-line informační systém MPO pro podávání žádostí do programů COVID je podle Havlíčka připraven. Příjem žádostí začne znovu v sobotu v 08:00, uvedl.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Nový majitel má dát za Vítkovice Heavy Machinery přes 1,2 miliardy korun

Nový majitel by měl za ostravský strojírenský podnik Vítkovice Heavy Machinery (VHM) zaplatit 1,2115 miliardy korun. Jde o nejvyšší nabídku ze čtvrtečního druhého kola výběrového řízení. Byla vyvolávací cenou v páteční aukci na portálu verejnedrazby.cz, do níž postoupilo pět nejvážnějších zájemců, a nakonec se ukázala být i konečnou cenou. Za firmu to ČTK sdělil Jaroslav Martínek.

Jméno subjektu, který ve výběrovém řízení předložil nejvyšší nabídku, zatím insolvenční správce Lukáš Zrůst nesdělil. "Bude oznámeno po splnění dílčích povinností ve smyslu insolvenčního zákona," uvedl Martínek.

Prodejní proces páteční aukcí ještě neskončil. Do 27. ledna musí s jejími výsledky vyslovit souhlas věřitelský výbor, zajištění věřitelé a soud. "Pokud bude vysloven, má nový majitel čas do 11. března na doplacení kupní ceny. O den později je nejzazší termín pro uzavření smlouvy o převodu závodu a 15. března je rozhodný den pro převod VHM na nového majitele," uvedl Martínek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy