Útočník zavraždil poslankyni, která nechtěla z EU. Křičel "Britain First!", tvrdí svědci

Michal Žák Martin Novák Michal Žák, Martin Novák
Aktualizováno 16. 6. 2016 18:59
Jednačtyřicetiletá politička a matka dvou dětí Jo Coxová zemřela po útoku muže, jehož identita zatím nebyla oficiálně potvrzena. V Birstallu ji na ulici odpoledne třikrát střelil a pobodal. Coxová v podvečer v nemocnici podlehla svým zraněním. Svědci ji po útoku našli krvácející na chodníku nedaleko místní knihovny. Krátce poté policie podle deníku Guardian zadržela dvaapadesátiletého Thomase Maira a oznámila, že nikoho dalšího v souvislosti s útokem nehledá. Coxová byla obhájkyní setrvání Velké Británie v EU.
Jo Coxová.
Jo Coxová. | Foto: Reuters

Leeds - Poslankyně britských labouristů Jo Coxová, obhájkyně setrvání Velké Británie v Evropské unii, ve čtvrtek zemřela po napadení mužem, jehož identitu oficiální místa zatím nepotvrdila. Na ulici v Birstallu v hrabství West Yorkshire ji odpoledne třikrát střelil a pobodal. V podvečer Coxová svým zraněním podlehla.

Policie zadržela dvaapadesátiletého Thomase Maira. Forenzní experti prohledali také jeho dům v Birstallu, napsal deník Guardian. "V tomto okamžiku nikoho jiného v souvislosti s útokem nehledáme," uvedl večer na tiskové konferenci velitel strážníků hrabství West Yorkshire Dee Collins. "Vyšetřování je v plném proudu, snažíme se najít motiv vraždy."

Rodině političky nyní kondoluje řada britských politiků. "Smrt Jo Coxové je tragédie. Byla oddanou a starostlivou poslankyní. Mé myšlenky jsou s jejím manželem a jejími dvěma malými dětmi," napsal na Twitteru britský premiér David Cameron.

Muž v baseballové čepici

Výpovědi svědků incidentu se rozcházejí.

Šestapadesátiletý Hithem Ben Abdallah, jenž v době útoku seděl v kavárně hned vedle knihovny, serveru The Telegraph řekl, že krátce po třinácté hodině místního času slyšel křik a šel ven.

"Byl tam chlapík, který se choval velmi statečně, a další v bílé baseballové čepici, jenž se snažil získat kontrolu. Ten najednou vytáhl z batohu zbraň," vylíčil. "Zápasil s ní (Jo Coxovou), potom zbraň dvakrát vystřelila a ona spadla mezi dvě auta. Když jsem k ní přišel, viděl jsem, jak na zemi krvácí."

Foto: Reuters

Záchranáři dorazili na místo zhruba po čtvrt hodině, vrtulník Jo Coxovou následně převezl s vážnými zraněními do nemocnice v Leedsu. Zatím nepotvrzené informace hovoří o tom, že zranění utrpěl i muž, který se snažil poslankyni bránit.

Kampaň kvůli Brexitu pozastavily oba tábory

Střelec podle výpovědí čekal na Coxovou před knihovnou. Clarke Rothwell tvrdí, že padly dokonce tři výstřely. "Po prvním se zhroutila na zem. Třetí mířil blízko do oblasti hlavy."

Potom podle něj do ženy bodal asi 30centimetrovým nožem a křičel "Britain First, Britain First, Britain First".

To je nejen jeden ze sloganů zastánců Brexitu, ale i název krajně pravicové, militantní a xenofobní organizace. Založili ji členové Britské národní strany, kteří odmítají "multikulturalismus" a "islamizaci" Británie. Hnutí se od útoku distancovalo.

O odchodu budou Britové v referendu hlasovat příští čtvrtek. Kampaně vzápětí po útoku zastavily oba tábory, jak stoupenci setrvání v EU, tak hnutí Vote Leave. Přední politici útok odsoudili, premiér David Cameron zrušil návštěvu Gibraltaru.

Coxová agitovala za setrvání v EU, kampaně se účastnil i její manžel. Již dříve uvedla, že imigrace je vážným problémem Spojeného království, ale není to důvod opustit Unii.

"Naše ekonomika, naše pracovní místa, naše bezpečnost závisí na členství v Evropské unii," napsala na Facebooku.

Labouristická strana je proevropská, zatímco vládnoucí konzervativci jsou v otázce setrvání v EU rozděleni.

Coxová se rovněž zasazovala o ukončení války v Sýrii, ale odmítala vojenskou pozemní intervenci. Pracovala také pro humanitární organizaci Oxfam, navštívila řadu zemí postižených válkou nebo přírodními katastrofami.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy