Útočník zavraždil poslankyni, která nechtěla z EU. Křičel "Britain First!", tvrdí svědci

Michal Žák Martin Novák Michal Žák, Martin Novák
Aktualizováno 16. 6. 2016 18:59
Jednačtyřicetiletá politička a matka dvou dětí Jo Coxová zemřela po útoku muže, jehož identita zatím nebyla oficiálně potvrzena. V Birstallu ji na ulici odpoledne třikrát střelil a pobodal. Coxová v podvečer v nemocnici podlehla svým zraněním. Svědci ji po útoku našli krvácející na chodníku nedaleko místní knihovny. Krátce poté policie podle deníku Guardian zadržela dvaapadesátiletého Thomase Maira a oznámila, že nikoho dalšího v souvislosti s útokem nehledá. Coxová byla obhájkyní setrvání Velké Británie v EU.
Jo Coxová.
Jo Coxová. | Foto: Reuters

Leeds - Poslankyně britských labouristů Jo Coxová, obhájkyně setrvání Velké Británie v Evropské unii, ve čtvrtek zemřela po napadení mužem, jehož identitu oficiální místa zatím nepotvrdila. Na ulici v Birstallu v hrabství West Yorkshire ji odpoledne třikrát střelil a pobodal. V podvečer Coxová svým zraněním podlehla.

Policie zadržela dvaapadesátiletého Thomase Maira. Forenzní experti prohledali také jeho dům v Birstallu, napsal deník Guardian. "V tomto okamžiku nikoho jiného v souvislosti s útokem nehledáme," uvedl večer na tiskové konferenci velitel strážníků hrabství West Yorkshire Dee Collins. "Vyšetřování je v plném proudu, snažíme se najít motiv vraždy."

Rodině političky nyní kondoluje řada britských politiků. "Smrt Jo Coxové je tragédie. Byla oddanou a starostlivou poslankyní. Mé myšlenky jsou s jejím manželem a jejími dvěma malými dětmi," napsal na Twitteru britský premiér David Cameron.

Muž v baseballové čepici

Výpovědi svědků incidentu se rozcházejí.

Šestapadesátiletý Hithem Ben Abdallah, jenž v době útoku seděl v kavárně hned vedle knihovny, serveru The Telegraph řekl, že krátce po třinácté hodině místního času slyšel křik a šel ven.

"Byl tam chlapík, který se choval velmi statečně, a další v bílé baseballové čepici, jenž se snažil získat kontrolu. Ten najednou vytáhl z batohu zbraň," vylíčil. "Zápasil s ní (Jo Coxovou), potom zbraň dvakrát vystřelila a ona spadla mezi dvě auta. Když jsem k ní přišel, viděl jsem, jak na zemi krvácí."

Foto: Reuters

Záchranáři dorazili na místo zhruba po čtvrt hodině, vrtulník Jo Coxovou následně převezl s vážnými zraněními do nemocnice v Leedsu. Zatím nepotvrzené informace hovoří o tom, že zranění utrpěl i muž, který se snažil poslankyni bránit.

Kampaň kvůli Brexitu pozastavily oba tábory

Střelec podle výpovědí čekal na Coxovou před knihovnou. Clarke Rothwell tvrdí, že padly dokonce tři výstřely. "Po prvním se zhroutila na zem. Třetí mířil blízko do oblasti hlavy."

Potom podle něj do ženy bodal asi 30centimetrovým nožem a křičel "Britain First, Britain First, Britain First".

To je nejen jeden ze sloganů zastánců Brexitu, ale i název krajně pravicové, militantní a xenofobní organizace. Založili ji členové Britské národní strany, kteří odmítají "multikulturalismus" a "islamizaci" Británie. Hnutí se od útoku distancovalo.

O odchodu budou Britové v referendu hlasovat příští čtvrtek. Kampaně vzápětí po útoku zastavily oba tábory, jak stoupenci setrvání v EU, tak hnutí Vote Leave. Přední politici útok odsoudili, premiér David Cameron zrušil návštěvu Gibraltaru.

Coxová agitovala za setrvání v EU, kampaně se účastnil i její manžel. Již dříve uvedla, že imigrace je vážným problémem Spojeného království, ale není to důvod opustit Unii.

"Naše ekonomika, naše pracovní místa, naše bezpečnost závisí na členství v Evropské unii," napsala na Facebooku.

Labouristická strana je proevropská, zatímco vládnoucí konzervativci jsou v otázce setrvání v EU rozděleni.

Coxová se rovněž zasazovala o ukončení války v Sýrii, ale odmítala vojenskou pozemní intervenci. Pracovala také pro humanitární organizaci Oxfam, navštívila řadu zemí postižených válkou nebo přírodními katastrofami.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy