Útočník zavraždil poslankyni, která nechtěla z EU. Křičel "Britain First!", tvrdí svědci

Michal Žák Martin Novák Michal Žák, Martin Novák
Aktualizováno 16. 6. 2016 18:59
Jednačtyřicetiletá politička a matka dvou dětí Jo Coxová zemřela po útoku muže, jehož identita zatím nebyla oficiálně potvrzena. V Birstallu ji na ulici odpoledne třikrát střelil a pobodal. Coxová v podvečer v nemocnici podlehla svým zraněním. Svědci ji po útoku našli krvácející na chodníku nedaleko místní knihovny. Krátce poté policie podle deníku Guardian zadržela dvaapadesátiletého Thomase Maira a oznámila, že nikoho dalšího v souvislosti s útokem nehledá. Coxová byla obhájkyní setrvání Velké Británie v EU.
Jo Coxová.
Jo Coxová. | Foto: Reuters

Leeds - Poslankyně britských labouristů Jo Coxová, obhájkyně setrvání Velké Británie v Evropské unii, ve čtvrtek zemřela po napadení mužem, jehož identitu oficiální místa zatím nepotvrdila. Na ulici v Birstallu v hrabství West Yorkshire ji odpoledne třikrát střelil a pobodal. V podvečer Coxová svým zraněním podlehla.

Policie zadržela dvaapadesátiletého Thomase Maira. Forenzní experti prohledali také jeho dům v Birstallu, napsal deník Guardian. "V tomto okamžiku nikoho jiného v souvislosti s útokem nehledáme," uvedl večer na tiskové konferenci velitel strážníků hrabství West Yorkshire Dee Collins. "Vyšetřování je v plném proudu, snažíme se najít motiv vraždy."

Rodině političky nyní kondoluje řada britských politiků. "Smrt Jo Coxové je tragédie. Byla oddanou a starostlivou poslankyní. Mé myšlenky jsou s jejím manželem a jejími dvěma malými dětmi," napsal na Twitteru britský premiér David Cameron.

Muž v baseballové čepici

Výpovědi svědků incidentu se rozcházejí.

Šestapadesátiletý Hithem Ben Abdallah, jenž v době útoku seděl v kavárně hned vedle knihovny, serveru The Telegraph řekl, že krátce po třinácté hodině místního času slyšel křik a šel ven.

"Byl tam chlapík, který se choval velmi statečně, a další v bílé baseballové čepici, jenž se snažil získat kontrolu. Ten najednou vytáhl z batohu zbraň," vylíčil. "Zápasil s ní (Jo Coxovou), potom zbraň dvakrát vystřelila a ona spadla mezi dvě auta. Když jsem k ní přišel, viděl jsem, jak na zemi krvácí."

Foto: Reuters

Záchranáři dorazili na místo zhruba po čtvrt hodině, vrtulník Jo Coxovou následně převezl s vážnými zraněními do nemocnice v Leedsu. Zatím nepotvrzené informace hovoří o tom, že zranění utrpěl i muž, který se snažil poslankyni bránit.

Kampaň kvůli Brexitu pozastavily oba tábory

Střelec podle výpovědí čekal na Coxovou před knihovnou. Clarke Rothwell tvrdí, že padly dokonce tři výstřely. "Po prvním se zhroutila na zem. Třetí mířil blízko do oblasti hlavy."

Potom podle něj do ženy bodal asi 30centimetrovým nožem a křičel "Britain First, Britain First, Britain First".

To je nejen jeden ze sloganů zastánců Brexitu, ale i název krajně pravicové, militantní a xenofobní organizace. Založili ji členové Britské národní strany, kteří odmítají "multikulturalismus" a "islamizaci" Británie. Hnutí se od útoku distancovalo.

O odchodu budou Britové v referendu hlasovat příští čtvrtek. Kampaně vzápětí po útoku zastavily oba tábory, jak stoupenci setrvání v EU, tak hnutí Vote Leave. Přední politici útok odsoudili, premiér David Cameron zrušil návštěvu Gibraltaru.

Coxová agitovala za setrvání v EU, kampaně se účastnil i její manžel. Již dříve uvedla, že imigrace je vážným problémem Spojeného království, ale není to důvod opustit Unii.

"Naše ekonomika, naše pracovní místa, naše bezpečnost závisí na členství v Evropské unii," napsala na Facebooku.

Labouristická strana je proevropská, zatímco vládnoucí konzervativci jsou v otázce setrvání v EU rozděleni.

Coxová se rovněž zasazovala o ukončení války v Sýrii, ale odmítala vojenskou pozemní intervenci. Pracovala také pro humanitární organizaci Oxfam, navštívila řadu zemí postižených válkou nebo přírodními katastrofami.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 58 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy