Nový trumf zastánců Brexitu: Použili v kampani fotku československých letců, aby ukázali hrdiny

Simona Fendrychová Martin Novák Simona Fendrychová, Martin Novák
Aktualizováno 16. 6. 2016 10:43
Odpůrci Evrospké unie z krajně pravicové strany Britain First publikovali na Facebooku fotografii československých válečných letců z doby 2. světové války. Pod fotografií 310. československé stíhací perutě RAF je text: "Tito hrdinové bojovali za SVOBODNOU Británii. Hlasujte pro odchod z EU!". Deník The Independent upozornil na fotografii s tím, že "tito hrdinové skutečně bojovali za svobodnou Británii, ale pravděpodobně nejsou nejlepším příkladem, pokud chcete poukazovat na nebezpečí imigrace". Britové rozhodnou o tom, zda jejich země zůstane v Evropské unii, 23. června v referendu. Zastánci Brexitu argumentují kromě jiného příliš velkým počtem imigrantů z jiných zemí EU.
"Tito hrdinové bojovali za SVOBODNOU Británii. Použijte svůj hlas! Hlasujte pro odchod z EU!" stojí u fotografie československých pilotů.
"Tito hrdinové bojovali za SVOBODNOU Británii. Použijte svůj hlas! Hlasujte pro odchod z EU!" stojí u fotografie československých pilotů. | Foto: Facebook.com/OfficialBritainFirst

Londýn - Krajně pravicová skupina Britain First už týdny zaplavuje sociální sítě apely na Brity, aby v blížícím se referendu hlasovali pro odchod země z Evropské unie.

Využívá k tomu fotografie hrdinů z druhé světové války, kteří se zasadili o osvobození Velké Británie. Při jejich výběru se jim ale podařilo sáhnout po snímku československé stíhací perutě RAF, kterou opatřili textem "Tito hrdinové bojovali za SVOBODNOU Británii. Hlasujte pro odchod z EU!".

Na paradox upozornil deník The Independent, který ke kauze vtipně poznamenal, že tito hrdinové "pravděpodobně nejsou nejlepším příkladem, pokud chcete poukazovat na nebezpečí imigrace".

Zda se uskupení ptalo veteránů na souhlas s názory, k jejichž propagaci jejich tváře využívají, také není úplně jasné. Reakci jednoho z nich proto zveřejnil The Guardian.

Franklin Medhurts se ve svých 96 letech rozhodl proti této kampani vystoupit.

"Píšu jako bývalý letec, který nalétal více než 2000 hodin proti třem despotickým nepřátelským národům. Toto vítězství demokracie přineslo Evropě 70 let míru a bezpečí ve velmi nestabilním světě," napsal s tím, že zastánci Brexitu chtějí opustit Evropu bez toho, aby měli nějaký plán, co dělat dál.

V případě, že Británie vystoupí, budou prý životy jeho přátel padlých ve válce ztraceny nadarmo. "Británie v Evropě posílí pokrok k vyšším hodnotám v širším světě, Británie mimo (Evropu) znamená návrat k chaosu soupeřících států zpočátku 20. století," varuje.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Ministři a zástupci bezpečnostních složek státu jednají na úřadu vlády o připravenosti na případné rozšíření nákazy koronavirem z Číny

Proberou dosavadní opatření i plán pro případné šíření onemocnění. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) předloží rozbor připravenosti státních hmotných rezerv. "Pan premiér chce mít informace ze všech úhlů pohledu," řekl novinářům před začátkem jednání.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zopakoval, že na letišti v Ruzyni začali cíleně vyhledávat pasažéry, kteří vykazují symptomy podobné koronaviru. Cestujícím je určena také informační kampaň. A pro lety z Číny byly vyčleněny dva speciální vchody, které se budou pravidelně dezinfikovat. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hospodářské noviny: Miliardář Šmejc koupil pražskou reprodukční kliniku

Investiční skupina Emma Capital miliardáře Jiřího Šmejce koupila pražskou reprodukční kliniku Europe IVF International, píší dnešní Hospodářské noviny (HN). Hodnotu transakce deník neuvedl, roční obrat zdravotnického zařízení je podle něj kolem 150 milionů korun. Česko patří spolu se Španělskem k hlavním centrům umělého oplodňování v Evropě, uvádějí HN. Jedním z důvodů jsou vstřícné zákony.

HN připomínají, že reprodukční medicíně v Česku dominuje zdravotnická skupina FutureLife, která spadá do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO). Kliniky skupiny FutureLife se kromě Česka a Slovenska nachází také ve Velké Británii, v Irsku, v Rumunsku, Finsku a Estonsku. Podle HN je FutureLife po španělské skupině IVI dvojkou na evropském trhu.

Podnikatel Jiří Šmejc je podle říjnového žebříčku časopisu Forbes s majetkem 20 miliard korun 10. nejbohatším Čechem. Šmejc je menšinovým vlastníkem a předsedou představenstva společnosti Home Credit, která poskytuje spotřebitelské půjčky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy