Trump je skvělý společník, chválí Babiš. Mluvil s ním o energetice i Sýrii

Živě
Americký prezident Donald Trump jednal ve čtvrtek večer v Bílém domě s českým premiérem Andrejem Babišem. Hovořili spolu o energetice, kauze Huawei i armádních zakázkách. Dění ve Washingtonu jsme sledovali v on-line reportáži.
Prezident Spojených států Donald Trump přivítal českého premiéra Andreje Babiše v Bílém domě | Video: Reuters
Živě
Aktualizovat reportáž
23:40

Vážení čtenáři, 

děkujeme, že jste s námi sledovali jednání českého premiéra s americkým prezidentem. On-line přenos je u konce.

23:20

Co přesně se píše ve společném prohlášení prezidenta USA Trumpa a premiéra ČR Babiše? Podívejte se.

23:10

"Bylo vidět, že pro Andreje Babiše bylo setkání s Donaldem Trumpem ohromným zážitkem," hodnotí schůzi publicista Tomáš Klvaňa. 

Klvaňa: Babiš se nechal unést, USA trpí epidemií násilí, dávat někomu zbraň se nedělá

Babiš zbraň DVTV
23:41
Nedoceňujeme, že se svět někam posunul, máme veliké štěstí, že Američané takovou návštěvu v Bílém domě nesledují, míní publicista Tomáš Klvaňa. | Video: DVTV
23:00

Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka je čtvrteční schůze důkazem, že mezi ČR a USA panují skvělé vztahy. Podle Petříčka ukázala schůze také na to, že je česká politika v mezinárodní politice sebevědomá a oceňovaná.

Šéf rezortu zahraničí pracovně navštívil Spojené státy minulý měsíc.

22:53 Andrej Babiš na archivním snímku. Berlín, 5. 9. 2018.

Andrej Babiš dnes ve Washingtonu, kde je nyní pět hodin večer, také položí věnec u památníku prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Od narození Masaryka uplynulo tento čtvrtek 169 let.

22:50

"Mimořádně důležité setkání a velký úspěch pro Českou republiku," komentoval jednání prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Sám prezident Miloš Zeman o pozvání do Bílého domu dlouhodobě usiloval. Setkání se ale zatím nekonalo a sám Zeman nyní schůzku považuje za nepravděpodobnou.

22:41

Vysoce sledované setkání nezačalo zcela standardně, jak si všimli novináři. Zpravodaj televize CBS Mark Knoller poznamenal na Twitteru, že "prezident vedl premiéra do Bílého domu a zapomněl na společnou fotografii". Manželky nejprve počkaly a pak je následovaly, dodal.

Dámy byly skutečně připravené se otočit čelem k novinářům. Když viděly, že jejich manželé už vstupují dovnitř, zaváhaly, podívaly se na sebe a i zezadu bylo vidět gesta, jež naznačila, že se smířily se situací.

22:35

Přinášíme shrnutí nejdůležitějších momentů čtvrtečního jednání.

  • Babiš ve čtvrtek jednal s americkým prezidentem. Schůze se uskutečnila jak pouze mezi Trumpem a Babišem, tak i v rámci širší české a americké delegace.
  • Politici řešili zejména kybernetickou bezpečnost, energetiku a obchodní vztahy mezi USA a EU. Jednali také o syrských uprchlících nebo případným dovozem amerického zkapalněného plynu. Ten podle Babiše ale zatím není dostatečně konkurenceschopný.
  • Babiš Trumpa přesvědčoval, že by USA neměly zavádět cla na dovoz evropských automobilů.
  • Ve společném prohlášení politici uvedli, že USA i Česko podporují svrchovanost a územní celistvost Ukrajiny, stejně jako pokračování sankcí proti Rusku.
  • Český premiér pozval prezidenta USA i jeho dceru Ivanku Trumpovou do Česka.
22:22

"Rád bych ocenil to, že ze strany premiéra byla zdůrazněna role NATO a jednání mezi Evropskou unií a Spojenými státy," komentoval Babišovo jednání předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek pro Českou televizi.

22:11
22:10

Návštěvu centrály americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) a jednání s její ředitelkou Ginou Haspelovou nechtěl Babiš v rozhovoru pro Českou televizi více komentovat.

22:05

První dáma Melania Trumpová dostala od manželky českého premiéra náušnice z českého granátu.

22:00 Andrej Babiš na archivním snímku. Berlín, 5. 9. 2018.

Babiš Trumpa také upozornil, že v oblasti obchodu musí brát v potaz rozdíl mezi Evropou a Čínou. 

21:58 Andrej Babiš na archivním snímku. Berlín, 5. 9. 2018.

"Jednání bylo velmi příjemné, uvolněné. Zasmáli jsme se. Měl jsem z toho skvělý pocit," zhodnotil Babiš schůzi v rozhovoru pro Českou televizi.

Trump si podle českého premiéra stěžoval na těžká obchodní vyjednávání ze strany Evropské unie. 

21:49

Oficiální facebooková stránka Andreje Babiše už má novou úvodní fotografii.

🇨🇿🇺🇸

Zveřejnil(a) Andrej Babiš dne 07. March 2019
21:47

Společné prohlášení obou politiků. Trump s Babišem v něm hovoří o podpoře svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny, stejně jako pokračování sankcí proti Rusku. 

Společně také ocenili odvahu a oběti, které vojáci USA a České republiky přinášejí při společné službě v Afghánistánu.

21:45

Tisková konference českého premiéra Andreje Babiše skončila.

21:43

Při schůzi padla řeč také na plánovanou výstavbu plynovodu Nord Stream 2. Babiš uvedl, že zkapalněný plyn LNG zatím není tolik konkurenčně schopný. Pro tento plyn přitom Trump už dlouho hledá v Evropě odbytiště.

21:39 Andrej Babiš na archivním snímku. Berlín, 5. 9. 2018.

Babiš také Trumpa při společném jednání upozornil, že by USA neměly zavádět cla na dovoz evropských automobilů. Prezident Trump si prý stěžoval, že z jednání s EU "nemá dobrý pocit".

21:36

Babiš s Trumpem a americkým ministrem energetiky Rickem Perrym hovořil také o dostavbě jaderné elektrárny Temelín. Babiš na jednání řekl, že výběrové řízení bude veřejné a šanci má podle něj tedy i americká firma Westinghouse.

21:34 Americký prezident Donald Trump

Trump podle Babiše ale zatím neuvedl, jestli pozvání do České republiky přijme. Žádná konkrétní domluva nepadla.

21:23

Babiš s Trumpem jednal o kybernetických hrozbách i energetice. Hovořil s ním také o válce v Sýrii. Babiš na amerického prezidenta apeloval, aby vyřešil problém se syrskými uprchlíky.

21:21

"Jednání s prezidentem bylo velice konkrétní. Je to skvělý společník. Měl skvělou náladu. Zajímal se o rozdělení Československa. Sám Československo navštívil v roce 1990. Na naši zemi má skvělé vzpomínky," řekl Babiš. Trumpovi prý tlumočil pozvání Miloše Zemana k návštěvě Česka. Podle Babiše by mohla přijet i dcera prezidenta USA Ivanka Trumpová.

21:15

Tisková konference právě začíná. "Pro Českou republiku je dnešní den velice důležitý. Měl jsem možnost otevřeně hovořit s prezidentem Spojených států Donaldem Trumpem," řekl Babiš na úvod.

21:09

Babiš přijíždí před hotel, kde proběhne tisková konference, na které se vyjádří k setkání s americkým prezidentem.

21:06

Jednání delegací skončilo. Babiš právě odjíždí z Bílého domu. Za chvíli vystoupí na tiskové konferenci.

21:00

Po jednání obou delegací vystoupí Babiš na tiskové konferenci. Společná konference Trumpa s Babišem v plánu není.

20:58 Andrej Babiš na archivním snímku. Berlín, 5. 9. 2018.

Babiš s manželkou Monikou v oválné pracovně Bílého domu.

20:52

Jak vztah Babiše a Trumpa komentují americká média? Podle agentury AP i televize CNN mají oba politici mnoho společného. CNN je označila za muže, kteří jsou oba miliardáři a kteří vyvolávají polemiky. 

Babiš je podle AP stejně jako Trump bohatý podnikatel, který nastoupil do úřadu po kampani vedené v nacionalistickém duchu.

20:48 Andrej Babiš na archivním snímku. Berlín, 5. 9. 2018.

Mezitím, co za zavřenými dveřmi oválné pracovny jedná česká a americká delegace, si můžete připomenout, jaká témata schůzi velmi pravděpodobně dominují.

20:43

Někdejší velvyslanec ve Washingtonu a Londýně Michael Žantovský uvedl, že na Babiše v Bílém domě čekalo naprosto výjimečné přijetí, které se dostává jen hlavám států, nikoliv šéfům vlád. Řekl to v České televizi.

20:38

V těchto chvílích už spolu jednají obě delegace. Novináři na tuto schůzi, která by měla trvat asi 45 minut, nemají přístup. Po jednání bude následovat tisková konference Andreje Babiše.

20:37

Někdejší ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt označil pro Českou televizi přivítání dvojice politiků za velmi přátelské. 

20:33

Další z fotografií úvodního setkání českého premiéra a amerického prezidenta, kteří spolu v těchto chvílích jednají.

Donald Trump a Andrej Babiš
Donald Trump a Andrej Babiš | Foto: Reuters
20:25

Jednání Trumpa a Babiše má trvat dvacet minut až půl hodiny. Na schůzku naváže v sousední vládní zasedací místnosti Bílého domu jednání české a americké delegace, které by mělo trvat asi tři čtvrtě hodiny.

20:24 Andrej Babiš na archivním snímku. Berlín, 5. 9. 2018.

Babiš také při přivítání připomněl, že obě země jsou spojenci od doby, kdy USA v roce 1918 napomohly vzniku Československa.

20:20 Andrej Babiš na archivním snímku. Berlín, 5. 9. 2018.

"Naše bilaterální obchodní vztahy vzkvétají. V USA vznikly tisícovky pracovních míst," řekl Babiš s tím, že Trump má podle něj mnoho skvělých vizí pro USA. Tyto vize jsou pode premiéra podobné s těmi českými. Spojené státy označil Babiš za tvůrčí zemi.

20:17 Americký prezident Donald Trump

"Česká republika si stojí velice dobře. Je to velice silná země. Máme skvělé vztahy. S USA probíhá řada obchodních výměn," prohlásil Trump při úvodním setkání s Babišem.

20:13 Andrej Babiš na archivním snímku. Berlín, 5. 9. 2018.

Předseda české vlády poděkoval za přivítání a připomněl, že obě země jsou spojenci od doby, kdy USA v roce 1918 napomohly vzniku Československa. "Rozumím plánu, jak udělat Ameriku znovu velikou," připomněl Babiš hlavní Trumpovo politické heslo. "Já chci totéž učinit s Českou republikou," dodal. Trump také pochválil Česko jako inovativní zemi, která je schopna dobře bojovat proti kybernetickým hrozbám.

20:11 Americký prezident Donald Trump

Trump v rozhovoru s Babišem pochválil Českou republiku jako inovativní zemi, která je zároveň schopna dobře bojovat proti kybernetickým hrozbám.

20:06

Státníci za přítomnosti novinářů usedli do křesel v Oválné pracovně. Právě v této místnosti se od počátku minulého století odehrávají všechna důležitá jednání amerických prezidentů.

20:04

Společná fotografie Andreje Babiše, Donalda Trumpa a jejich manželek.

Trumpovi a Babišovi
Trumpovi a Babišovi | Foto: Reuters
19:59

Přivítání českého premiéra s americkým prezidentem. Oba politiky doprovází manželky.

19:53

Trump s manželkou Melanií přivítali Babiše s jeho ženou Monikou u jižního sloupoví Bílého domu. Společně se přesunou ke zhruba dvacetiminutovému jednání do Oválné pracovny, která se nachází v západním křídle.

19:49

Americký prezident Donald Trump přivítal v Bílém domě českého premiéra Andreje Babiše. 

19:39 Andrej Babiš na archivním snímku. Berlín, 5. 9. 2018.

"Je to velký den pro celou Českou republiku a určitě i pro mě. Jo, přiznal jsem médiím, že jsem trochu nervózní. Ale kdo by nebyl. Skoro po osmi letech má český premiér šanci mluvit s americkým prezidentem v Bílém domě a já toho chci využít," napsal Babiš na Facebook k chystané schůzi s prezidentem USA.

19:30 Andrej Babiš na archivním snímku. Berlín, 5. 9. 2018.

Pozvání Andreje Babiše do sídla amerického prezidenta je významnou událostí. Po osmi letech jde o prvního českého premiéra, který obdržel pozvání do Bílého domu na bilaterální jednání s americkým prezidentem. Naposledy takto jednal v roce 2011 Petr Nečas s prezidentem Barackem Obamou.

19:26

Jaký dárek veze český premiér americkému prezidentovi? Volba padla na pistoli vyrobenou v České zbrojovce v Uherském Brodě.

Bohatě zdobená pistole CZ 75 Republika z limitované edice je jednou ze sta kusů, které série čítá. 

19:23

Může Babiš Trumpovi finančně konkurovat, nebo má naopak co dohánět? Podívejte se na přehlednou grafiku, která majetek obou státníků porovnává.

19:20

V USA pobývá s Babišem také jeho manželka Monika Babišová. Ta ve čtvrtek navštívila například charitativní organizaci Boys & Girls Clubs of America, která se zaměřuje na mimoškolní aktivity pro mladé lidi.

19:15 Andrej Babiš na archivním snímku. Berlín, 5. 9. 2018.

Po tiskové konferenci Babiš ještě uctí památku prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka u jeho památníku ve Washingtonu. Masaryk by dnes oslavil 169. narozeniny.

19:10

Americká delegace, s kterou se Babiš ve čtvrtek večer setká, bude kromě prezidenta USA čítat také viceprezidenta Mike Pence, ministra zahraničí Mika Pompea, ministra energetiky Ricka Perryho nebo Trumpova poradce pro národní bezpečnost Johna Boltona.

Babiš s sebou nikoho tak vysoce postaveného nevzal. Proti americké delegaci usednou velvyslanec v USA Hynek Kmoníček, náměstek bezpečnostní sekce ministerstva zahraničí Martin Povejšil, náměstek strategické sekce ministerstva obrany Jakub Landovský nebo místopředseda vládní rady pro výzkum a inovace Karel Havlíček.

19:00

"Američané dospěli k závěru, že náš kus Evropy nechávali dlouho opuštěný," myslí si o pozvání Babiše do Bílého domu bývalý český velvyslanec v USA Petr Kolář. 

Co dál řekl k setkání dvou státníků? Podívejte se ve videu.

Babiš nepodlézá Rusku ani Číně, u Trumpa je na něj připravený hvězdný tým, říká Kolář

Kolář DVTV
20:18
Babišova schůzka s Trumpem je pro Česko důležitá, máme příležitost znovu nastoupit do vlaku, který nám ujel, míní bývalý velvyslanec v USA Petr Kolář. | Video: Daniela Drtinová
18:52

Babiš chce s prezidentem USA jednat například o Trumpově hrozbě uvalení cel na dovoz evropských aut do USA, energetické bezpečnosti nebo spolupráci v oblasti obrany.

18:46 Andrej Babiš na archivním snímku. Berlín, 5. 9. 2018.

Český předseda vlády odletěl do Spojených států v úterý společně s manželkou Monikou Babišovou. Ve středu měl na programu mimo jiné návštěvu centrály americké Ústřední zpravodajské služby (CIA), kde jednal s její ředitelkou Ginou Haspelovou.

18:35

Jaký je harmonogram Babišovy návštěvy Bílého domu?

Premiér do Bílého domu přijede v 19:45 našeho času. Schůzka s Donaldem Trumpem, které se budou účastnit i manželky obou politiků, začne o deset minut později a naváže na ni jednání české a americké delegace. Ve 21:20 se očekává komentář českého premiéra pro média.

18:30

Dobrý den vážení čtenáři, 

vítáme vás u on-line přenosu ze setkání českého premiéra Andreje Babiše s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 8. 3. 2019 0:51
 

Právě se děje

před 16 minutami

Trump má nejmenší podporu ze všech amerických prezidentů, věří mu jen 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup. Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy