Miliardář Trump, miliardář Babiš. Majetkově hrají stejnou ligu, jeden přesto dominuje

Pavla Adamcová Jan Nevyhoštěný Denis Chripák Pavla Adamcová, Jan Nevyhoštěný, Denis Chripák
Aktualizováno 10. 3. 2019 15:09
Málokdy se americký prezident Donald Trump může se svou návštěvou v Bílém domě poměřovat, co se výše majetku týče. Zatímco z politického hlediska je český premiér pro Trumpa jen "malou rybou", v objemu bohatství, které se oběma bývalým podnikatelům podařilo nastřádat, mu Andrej Babiš směle sekunduje, a v posledních dvou letech ho dokonce velkoryse poráží. A to nejen co do výše majetku, ale i do jeho šíře napříč byznysovými obory.

DONALD TRUMP

Americký prezident Donald Trump je na žebříčku světových miliardářů časopisu Forbes s majetkem 3,1 miliardy dolarů momentálně na 715. místě. Trumpovo jmění se sice meziročně nezměnilo, jeho pozice však kvůli chudnoucí konkurenci stoupla. Andrej Babiš ho v pomyslném klání přeskočil loni, kdy Trumpovo jmění kleslo o 400 milionů dolarů. Důvodem byl pokles ocenění nemovitostí na Manhattanu, kde leží srdce jeho realitní říše, a klesající příjmy některých z jeho golfových resortů.

ANDREJ BABIŠ

Andrej Babiš je beneficientem dvou svěřenských fondů. V nich jsou usazeny holdingy Agrofert a SynBiol. Agrofert tvoří hlavní Babišův byznys a je v něm přes 230 firem. Přes skupinu SynBiol pak ovládá svůj zdravotnický byznys a soukromé podniky Čapí hnízdo či francouzskou restauraci Paloma. V žebříčku Forbes sice Babiš už loni předběhl Donalda Trumpa, sám si ovšem nyní meziročně pohoršil. O druhé místo mezi českými dolarovými miliardáři (po Petru Kellnerovi) se tak poprvé musí dělit s realitním magnátem Radovanem Vítkem. Stojí za tím vyšší zadlužení Agrofertu a nižší ziskovost především jeho chemické části.

Srovnání bohatství Andreje Babiše a Donalda Trumpa

(Čisté jmění v letech 2017 až 2019 v miliardách dolarů)

2017

3,5 mld. $
3,4 mld. $

2018

3,1 mld. $
4,6 mld. $

2019

3,1 mld. $
3,5 mld. $

Osobní majetek

 • hotovost a likvidní aktiva: 150 milionů dolarů (3,4 mld. Kč)
 • podkrovní bydlení v Trump Tower: 57 milionů dolarů (1,3 mld. Kč)
 • letecká flotila: 32 milionů dolarů (723 mil. Kč)
 • rezidence v Palm Beach: 25 milionů dolarů (565 mil. Kč)
 • rezidence Seven Springs, Bedford: 24 milionů dolarů (542,4 mil. Kč)
 • rezidence na ostrově Svatý Martin: 15 milionů dolarů (339 mil. Kč)
 • rezidence v Beverly Hills: 13 milionů dolarů (294 mil. Kč)
 • Trumpův byznys: Hotely, golfové kluby a nemovitosti

  Osobní majetek

 • pozemky v severních Čechách
 • vila, Průhonice
 • byt v rezidenci Villa Bianca, Praha
 • kapitálové životní pojištění (102 mil. Kč)
 • peníze na běžném účtě (43 mil. Kč)
 • pohledávky (155 mil. Kč)
 • osobní automobil Audi A8 (3,6 mil. Kč)
 • hodinky Vacheron Constantin (900 tisíc Kč)
 • Babišův byznys: Agrofert a SynBiol

  Jak Babiš ovládá své firmy?

  Babiš působí v roli obmyšleného nebo také beneficienta. Obmyšlenému se může podle zákona přiznat právo na „plody nebo užitky“ ze svěřenského fondu nebo právo na majetek fondu. Podmínky takového plnění stanoví statut fondu, který není veřejný. Obmyšleného určuje zakladatel fondu (Babiš tedy instaloval sám sebe).

  Zdroj: Forbes, BBC, Justice.cz, Hlídacípes.org, kurz USD/CZK k 4. 3. 2019

   

  Právě se děje

  před 4 hodinami

  Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

  Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

  Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

  Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

  Zdroj: ČTK
  před 5 hodinami

  Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

  Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

  Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

  Zdroj: ČTK
  před 7 hodinami

  Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

  Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

  "Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

  "Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

  Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

  Zdroj: ČTK
  Další zprávy