Miliardář Trump, miliardář Babiš. Majetkově hrají stejnou ligu, jeden přesto dominuje

Pavla Adamcová Jan Nevyhoštěný Denis Chripák Pavla Adamcová, Jan Nevyhoštěný, Denis Chripák
Aktualizováno 10. 3. 2019 15:09
Málokdy se americký prezident Donald Trump může se svou návštěvou v Bílém domě poměřovat, co se výše majetku týče. Zatímco z politického hlediska je český premiér pro Trumpa jen "malou rybou", v objemu bohatství, které se oběma bývalým podnikatelům podařilo nastřádat, mu Andrej Babiš směle sekunduje, a v posledních dvou letech ho dokonce velkoryse poráží. A to nejen co do výše majetku, ale i do jeho šíře napříč byznysovými obory.

DONALD TRUMP

Americký prezident Donald Trump je na žebříčku světových miliardářů časopisu Forbes s majetkem 3,1 miliardy dolarů momentálně na 715. místě. Trumpovo jmění se sice meziročně nezměnilo, jeho pozice však kvůli chudnoucí konkurenci stoupla. Andrej Babiš ho v pomyslném klání přeskočil loni, kdy Trumpovo jmění kleslo o 400 milionů dolarů. Důvodem byl pokles ocenění nemovitostí na Manhattanu, kde leží srdce jeho realitní říše, a klesající příjmy některých z jeho golfových resortů.

ANDREJ BABIŠ

Andrej Babiš je beneficientem dvou svěřenských fondů. V nich jsou usazeny holdingy Agrofert a SynBiol. Agrofert tvoří hlavní Babišův byznys a je v něm přes 230 firem. Přes skupinu SynBiol pak ovládá svůj zdravotnický byznys a soukromé podniky Čapí hnízdo či francouzskou restauraci Paloma. V žebříčku Forbes sice Babiš už loni předběhl Donalda Trumpa, sám si ovšem nyní meziročně pohoršil. O druhé místo mezi českými dolarovými miliardáři (po Petru Kellnerovi) se tak poprvé musí dělit s realitním magnátem Radovanem Vítkem. Stojí za tím vyšší zadlužení Agrofertu a nižší ziskovost především jeho chemické části.

Srovnání bohatství Andreje Babiše a Donalda Trumpa

(Čisté jmění v letech 2017 až 2019 v miliardách dolarů)

2017

3,5 mld. $
3,4 mld. $

2018

3,1 mld. $
4,6 mld. $

2019

3,1 mld. $
3,5 mld. $

Osobní majetek

 • hotovost a likvidní aktiva: 150 milionů dolarů (3,4 mld. Kč)
 • podkrovní bydlení v Trump Tower: 57 milionů dolarů (1,3 mld. Kč)
 • letecká flotila: 32 milionů dolarů (723 mil. Kč)
 • rezidence v Palm Beach: 25 milionů dolarů (565 mil. Kč)
 • rezidence Seven Springs, Bedford: 24 milionů dolarů (542,4 mil. Kč)
 • rezidence na ostrově Svatý Martin: 15 milionů dolarů (339 mil. Kč)
 • rezidence v Beverly Hills: 13 milionů dolarů (294 mil. Kč)
 • Trumpův byznys: Hotely, golfové kluby a nemovitosti

  Osobní majetek

 • pozemky v severních Čechách
 • vila, Průhonice
 • byt v rezidenci Villa Bianca, Praha
 • kapitálové životní pojištění (102 mil. Kč)
 • peníze na běžném účtě (43 mil. Kč)
 • pohledávky (155 mil. Kč)
 • osobní automobil Audi A8 (3,6 mil. Kč)
 • hodinky Vacheron Constantin (900 tisíc Kč)
 • Babišův byznys: Agrofert a SynBiol

  Jak Babiš ovládá své firmy?

  Babiš působí v roli obmyšleného nebo také beneficienta. Obmyšlenému se může podle zákona přiznat právo na „plody nebo užitky“ ze svěřenského fondu nebo právo na majetek fondu. Podmínky takového plnění stanoví statut fondu, který není veřejný. Obmyšleného určuje zakladatel fondu (Babiš tedy instaloval sám sebe).

  Zdroj: Forbes, BBC, Justice.cz, Hlídacípes.org, kurz USD/CZK k 4. 3. 2019

   

  Právě se děje

  před 1 hodinou

  Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

  Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

  Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

  Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

  Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

  Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

  před 1 hodinou

  V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

  Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

  Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

  Zdroj: ČTK
  před 2 hodinami

  Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

  Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

  Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

  Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

  Zdroj: ČTK
  Další zprávy