Foto: Prohlédněte si pistoli z České zbrojovky, kterou Babiš obdaruje Trumpa

V krabici, kde je pistol uložena, je i portrét Tomáše G. Masaryka.
Speciální limitovaná edice pistole CZ 75 Republika z produkce firmy Česká zbrojovka Uherský Brod a.s.
Této zbraně bylo vyrobeno pouze sto kusů.
Trump dostane tu s označením CSR - 1946, což je rok narození amerického prezidenta. Na zbrani je vyryto také "pravda vítězí".
Autorem zbraně  je dvorní rytec České zbrojovky René Ondra.
Foto: Česká zbrojovka Uherský Brod a.s.
Domácí ČTK Domácí, ČTK
7. 3. 2019 11:05
Premiér Andrej Babiš předá americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi pistoli vyrobenou v České zbrojovce v Uherském Brodě. Bohatě zdobená pistole CZ 75 Republika z limitované edice je jednou ze sta kusů, které série čítá. Pistole, kterou Trump dostane, nese označení CSR - 1946, což je i rok Trumpova narození. Na pistoli je vyryto "pravda vítězí", tedy historické heslo, které je na vlajce prezidenta České republiky.

Pistole vznikly při příležitosti výročí stého založení Československa a jejich autorem je dvorní rytec České zbrojovky René Ondra.

Zbraň je uložená v krabici vyrobené ze tří druhů dřeva a uvnitř ní je fotografie Tomáše G. Masaryka a prvorepublikový státní znak. Informace přinesl Přerovský deník.

Zbraň v souladu s protokolem ministerstva zahraničí USA poputuje do sbírek amerického Národního archivu.

Zbraň dal bývalému americkému prezidentovi Georgi Bushovi i expremiér Mirek Topolánek. Prezident USA dostal od Topolánka v roce 2008 kulovnici CZ 550 ráže 308 Winchester. Byly na ní vyryty iniciály prezidenta Bushe, laserem pak také věnování od premiéra. Jinak byla zbraň vykládaná stříbrem a zlatem a zdobily ji lovecké motivy.

Nejdražší dar dostal od Číny

Trump se od nástupu do prezidentského úřadu dočkal od zahraničních státníků řady luxusních darů, jejichž celková hodnota za rok 2017 se vyšplhala na více než 140 000 dolarů (3,2 milionu korun). Informovalo o tom ministerstvo zahraničí USA.

Americký prezident dostal v roce 2017 nejdražší dar od čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Ten Trumpa a jeho choť Melanii Trumpovou poctil porcelánovým servisem za 16 250 dolarů (370 000 korun), na němž bylo vyobrazeno Trumpovo floridské letovisko Mar-a-Lago.

Na šéfovi Bílého domu nešetřila ani saúdská královská rodina, od které se Trumpová dočkala rubínového a smaragdového náhrdelníku v hodnotě 6 400 dolarů (145 000 korun), na prezidentský pár čekaly také hodinky a různé oblečení. Velkorysý byl i palestinský vůdce Mahmúd Abbás, který Trumpovým věnoval dary v hodnotě 6 700 dolarů (152 000 korun).

Evropští státníci Trumpa potěšili například replikou meče moldavského knížete Štěpána III. Velikého (11 000 korun), kterou mu přivezl rumunský prezident Klaus Iohannis. Polská hlava státu Andrzej Duda si pro prezidenta USA připravila album fotografií potažené vínovou kůží se zlatým nápisem (19 000 korun). Německá kancléřka Angela Merkelová Trumpovým věnovala luxusní psací soupravu (119 000 korun), francouzský prezident Emmanuel Macron zase historickou mapu USA z 18. století (25 000 korun).

Babiš nepodlézá Rusku ani Číně, u Trumpa je na něj připravený hvězdný tým, říká Kolář:

Babišova schůzka s Trumpem je pro Česko důležitá, máme příležitost znovu nastoupit do vlaku, který nám ujel, míní bývalý velvyslanec v USA Petr Kolář. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy