Ženy pracují stále častěji, ale za míň

lem, ČTK
8. 3. 2007 14:30
Brusel - Zaměstnanost žen v EU roste. Podle zprávy Evropské komise zastávají ženy tři ze čtyř nově vytvořených pracovních míst. Platy mají ale nadále nižší. Uvnitř: STATISTIKA
Vladimír Špidla, evropský komisař pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti
Vladimír Špidla, evropský komisař pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti | Foto: Ludvík Hradilek

Přestože ženy dosahují vyššího vzdělání, jejich míra zaměstnanosti a plat jsou v porovnání s muži nadále nižší. I o tom se má jednat na dnes zahájeném dvoudenním zasedání Evropské rady v Bruselu.

Plat o 15 procent nižší

"Ženy jsou hnací silou růstu zaměstnanosti v Evropě, avšak stále existuje velké množství překážek, které jim brání v tom, aby mohly v plné míře realizovat svůj potenciál," prohlásil při té příležitosti Vladimír Špidla, evropský komisař pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti.

Mzdová nerovnost v EU
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Mzdová nerovnost v EU

Rozdíly mezi muži a ženami(v procentech)

Malta

4

Portugalsko 5 Belgie 6 Itálie 7 Slovinsko 8 Řecko 9 Polsko 10 Maďarsko 11 Irsko 11 Francie 12 Španělsko 13 Rumunsko 13 Lucembursko 14 EU - průměr 15 Litva 15 Švédsko 16 Bulharsko 16 Dánsko 17 Lotyšsko 17 Rakousko 18 Nizozemsko 18 Česko 19 Finsko 19 Velká Británie 20 Německo 22 Estonsko 24 Slovensko 24 Kypr 25

 

Zdroj: Evropská komise

Od roku 2000 bylo v Evropské unii vytvořeno osm milionů pracovních míst, z nichž celých šest milionů obsadily ženy. Růst zaměstnanosti žen je však nejviditelnější v odvětvích, v nichž ženy převažují a která jsou obecně méně placena.

Ženy také zaujímají stále větší procento mezi absolventy vysokých škol. Momentálně jde o 59 procent z celkového počtu úspěšných studentů.

Ačkoli je ale počet žen, které dokončují vysokoškolské vzdělání, vyšší než počet mužů, jejich míra zaměstnanosti zůstává o 15 procent nižší než u mužů a to stejné platí i o platech.

"I když ženy nyní v oblasti dosaženého vzdělání a celoevropské míře zaměstnanosti předčí muže, jsou stále nedostatečně placeny a vydělávají v průměru za hodinu práce o 15 % méně než muži," dodal Špidla.

Ve světě je to podobné

Obdobnou zprávu vydala u příležitosti Mezinárodního dne žen také Mezinárodní organizace práce (ILO).

"Rozdíly mezi muži a ženami se zmenšují, avšak pomalu," konstatovala zpráva.

Bohužel však pokračuje feminizace špatně placených povolání, zejména v zemědělství a ve službách, konstatuje dále ILO.

"V roce 2004 tři pětiny chudých pracujících tvořily ženy a vše naznačuje, že je tomu tak i nadále," uvedla expertka organizace Dorothea Schmidtová.

Nejhůř je v Africe a na Blízkém východě

Nerovnost mezi muži a ženami v míře zaměstnanosti se nejkřiklavěji projevuje na Blízkém východě a severu Afriky, kde práci mají dvě ženy z deseti, ale sedm z deseti mužů.

Nerovnost mezi muži a ženami v míře zaměstnanosti se nejkřiklavěji projevuje na Blízkém východě a severu Afriky.
Nerovnost mezi muži a ženami v míře zaměstnanosti se nejkřiklavěji projevuje na Blízkém východě a severu Afriky. | Foto: Reuters

Některé údaje podle Mezinárodní organizace práce naznačují, že "v řadě profesí může globalizace pomoci se zmenšováním mzdových rozdílů".

Avšak čím je daný region světa chudší, tím více místním ženám hrozí, že skončí v řadách laciné pracovní síly.

Dívkám také více než chlapcům hrozí, že nedokončí školní docházku, protože budou muset jít vydělávat či se starat o domácnost.

 

Právě se děje

Další zprávy