O Mugabeho úmrtí na Twitteru informoval také současný prezident Emmerson Mnangagwa. Ten ve svém příspěvku Mugabeho označil za " otce zakladatele Zimbabwe" a uvedl, že jeho smrt oznamuje s "hlubokým zármutkem".
Podle BBC Mugabe zemřel v Singapuru, kde byl hospitalizován od dubna. Exprezident se v uplynulých deseti letech v Singapuru léčil opakovaně.
Cde Mugabe was an icon of liberation, a pan-Africanist who dedicated his life to the emancipation and empowerment of his people. His contribution to the history of our nation and continent will never be forgotten. May his soul rest in eternal peace (2/2)
— President of Zimbabwe (@edmnangagwa) September 6, 2019
Mugabe po sobě zanechal Zimbabwe s rozvrácenou ekonomikou, kterou sužuje vysoká nezaměstnanost, hyperinflace i nedostatek potravin. Mimo jiné vyvlastnil zimbabwské bělošské farmáře, čímž zemi, dříve přezdívanou obilnice Afriky, přivedl do velké bídy.
Vzorový typ afrického diktátora
Levicový autokrat Mugabe, který byl jedním z největších hrdinů války za nezávislost Zimbabwe (1972-1979), byl nejprve v letech 1980 až 1987 premiérem, funkci prezidenta zastával následujících 20 let. Vyhrál patery prezidentské volby (v letech 1990, 1996, 2002, 2008 a 2013), v době odstoupení v roce 2017 byl ve svých 93 letech nejstarší hlavou státu na světě (například britská královna Alžběta II. je o dva roky mladší).
Západ jej roky obviňoval z porušování lidských práv, opozice mu zase vyčítala, že zruinoval ekonomiku země dříve přezdívané obilnice Afriky. Někteří příznivci ale v Mugabem dlouhodobě viděli hrdinu boje za nezávislost, který bojuje za práva obyčejných lidí. Kritiku Západu i mnohých afrických států Mugabe vytrvale ignoroval, za příčinu všeho zla v zemi označoval bývalou mocnost Británii. Opozice, bělošští farmáři, odboráři, obchodníci i novináři byli podle něj "prodejní zrádci".
Právě konfiskace tisíců farem patřících bělošským Zimbabwanům na přelomu tisíciletí přivedla zemi do velké bídy. Vyvlastněné majetky prezident předával svým stoupencům, většinou veteránům z války za nezávislost, kteří o zemědělství neměli ani ponětí.
Jihoafrický biskup a nositel Nobelovy ceny za mír Desmond Tutu o něm jednou řekl, že se stal "vzorovým typem afrického diktátora".
Učitel vychovaný jezuity
Robert Gabriel Mugabe se narodil 21. února 1924 v misi Kutama severovýchodně od Harare (tehdy se nazývalo Salisbury) v tehdejší britské kolonii Rhodesie. Pochází z kmene Zezuru a vychovali ho jezuité. Dálkově studoval filozofii a ekonomii v Jihoafrické republice a práva v Británii. Později působil jako učitel v tehdejší Jižní Rhodesii (nyní Zimbabwe) či v Ghaně. V roce 1960 vstoupil do politiky, kdy se podílel na založení Afrického lidového svazu Zimbabwe (ZAPU), později stál také u vzniku Afrického národního svazu Zimbabwe - Vlastenecké fronty (ZANU-PF).
V 60. letech byl Mugabe za svoji politickou činnost vězněn, do roku 1980 pobýval v emigraci v Mosambiku. V letech 1980 až 1987 a 1989 až 1990 byl ministrem obrany. V prosinci 1979 se zúčastnil ústavní konference v Londýně, která rozhodla o budoucnosti země. Předsedou vládnoucí ZANU-PF byl od roku 1980 až do listopadu 2017.
Mugabeho pád vyvolal armádní převrat z 15. listopadu 2017, po kterém vojáci drželi autoritářského prezidenta i jeho manželku v domácím vězení. Armádě se nelíbilo, že Mugabe 6. listopadu odvolal viceprezidenta Emmersona Mnangagwu podporovaného generály. Bývalý ministr pro národní bezpečnost Mnangagwa loni v srpnu Mugabeho v čele země nahradil poté, co vyhrál prezidentské volby.
Bělochy předhodit psům
Po získání nezávislosti země v roce 1980, kdy Mugabe hlásal marxismus, byl považován za architekta mezinárodně vychvalované politiky smíření mezi černými a bílými obyvateli země. Od února 2000, kdy prohrál referendum o posílení pravomocí prezidenta, podporoval zábory bělošských farem v zemi.
Sankce Západu proti Zimbabwe jsou v platnosti od roku 2002 kvůli porušování lidských práv a zásad demokracie. Zmrazení účtů a zákaz cest do USA a zemí EU se týká Mugabeho a jeho blízkých, stejně jako představitelů významných místních firem.
Mugabe vystupoval ostře proti homosexuálům - přirovnal je k "nestvůrám horším než psi a prasata" a řekl, že si nezaslouží žádná práva. V roce 1996 zase prohlásil, že většina bělochů v zemi (asi 100 000 lidí) by patřila zastřelit a jako "zdechliny předhodit supům a psům".
Mugabe byl od srpna 1996 podruhé ženatý, za manželku měl Grace Marufuovou (54), svou bývalou sekretářku. Mají spolu tři děti. První dáma, známá svou vznětlivostí a láskou k nakupování, měla v Zimbabwe značný vliv. Mugabeho první manželka Sarah "Sally" Hayfronová (pocházela z Ghany, vzali se v roce 1961) zemřela v roce 1992. Měli jednoho syna Nhamodzenyika, který zemřel v roce 1966 ve třech letech v Tanzanii na cerebrální malárii.