Věřit lze jedině mrtvým bělochům, hlásal Mugabe. Z hrdiny Zimbabwe se stal diktátor

Radim Klekner Radim Klekner
Aktualizováno 21. 11. 2017 17:08
Robert Mugabe, který byl kdysi ve své zemi oslavován jako vůdce osvobozenecké války, rezignoval na funkci prezidenta. Od středy byl v domácím vězení. Z hrdiny se Mugabe změnil v krutého diktátora a nakonec starého nemocného muže. Vojáci se obávali, že chtěl předat prezidentskou funkci své o 41 let mladší ženě.
Robert Mugabe.
Robert Mugabe. | Foto: Reuters

Harare - Své politické protivníky fyzicky likvidoval, umlčoval, označoval za homosexuály a posílal do vězení.

Třiadevadesátiletý zimbabwský politik Robert Mugabe, kterého armáda ve středu poslala do domácího vězení, byl ještě před týdnem nejdéle sloužícím prezidentem na světě. V úterý pod hrozbou impeachmentu na funkci rezignoval.

Mrtvý bílý muž - dobrý bílý muž

Mugabe vedl v bývalé Jižní Rhodesii osvobozenecký boj proti rasistickému režimu Iana Smitha. Po řadě let nadvlády bělošské menšiny se v roce 1980 konaly první svobodné volby - a Mugabe se stal premiérem, který se ve světě těšil jistému uznání.

Konec Smithova režimu pomáhala zprostředkovat vláda britské premiérky Margaret Thatcherové. Už tehdy tušila, že běloši to po desítkách let utlačování černošské většiny nebudou mít lehké.

V Zimbabwe tak brzy propukla občanská válka, kterou provázely zločiny proti lidskosti. Když skončila, Mugabe sjednotil obě znesvářená křídla veteránů boje za nezávislost do Zimbabwské africké národní unie - Vlastenecké fronty (ZANU-PF).

Na druhé straně ale začal s tím, čeho se Londýn obával. Pustil se coby prezident do pronásledování bělošské menšiny.

Jeho veteráni útočili na farmy patřící někdejším majitelům plantáží, vyháněli je i černošské dělníky a zabírali jejich půdu. O své domovy tehdy přišlo na 700 tisíc lidí.

"Jediný bílý muž, kterému lze důvěřovat, je mrtvý bílý muž," pronesl podle listu The Independent při jedné příležitosti Mugabe.

Jako záminku k útokům na bělošské farmy si jeho veteráni vzali pozemkovou reformu, která přitom nebyla schválena v lidovém referendu. Mugabe ji ale nechal v roce 2000 protlačit parlamentem, který mezitím začal diktátorsky ovládat. Díky tomu mohl znárodnit půdu bělochů - bez náhrady.

Mugabe se také čím dál více uchyloval k rasistickým výrokům. Bílou menšinu vinil ze všech možných zel, která jeho zemi stihla.

Ekonomické vzdělání a upadající země

Mugabe se narodil v roce 1924 ve městě Kutama v provincii Západní Mašonaland. Chodil do misijní školy a pak do prestižní Kutama College, pokládané za jednu z nejlepších středních škol v Africe.

Studoval na jihoafrické Fort Hare University a později na dalších čtyřech vysokých školách. Vesměs v rámci korespondenčních kurzů, kterých se účastnil z vězení, kam jej poslal Ian Smith pro pobuřování.

Započal také dráhu učitele v Zambii a Ghaně, ale již v roce 1961 se vrátil do vlasti a přidal se k maoismem silně ovlivněnému hnutí ZANU. Ve vězení si odseděl deset let a po svém propuštění řídil osvobozenecký boj ze sousedního Mosambiku.

Mezitím stihl na dálku vystudovat například ekonomii na univerzitě v Londýně. Přitom právě ekonomika byla později zásadním problémem Zimbabwe, v jehož čele Mugabe usedl.

Země bohatá na nerostné suroviny dostala hned několik osudových ran: prošla si válkou za osvobození, potom válkou občanskou a nakonec přišla zmíněná pozemková reforma.

Na konci toho všeho byla zemědělská půda, která ležela ladem. Obyvatelstvo někdejší obilnice Afriky začalo trpět hladem.

Mugabe reagoval tím, že nechal zběsile tisknout místní měnu. V roce 2008 byla inflace v zemi tak vysoká, že bochník chleba stál několik milionů zimbabwských dolarů, poznamenává britská stanice BBC.

Žena "velmi silného charakteru"

Mugabeho vláda se pro zemi stala takovou pohromou, že si to v posledních týdnech uvědomili i prezidentovi někdejší spojenci z řad armády. A uskutečnili nekrvavý státní převrat - ačkoliv se tomuto označení stále vyhýbají.

Nelíbil se jim nejenom starý, nemocný diktátor, ale především perspektiva, že by předal moc své dvaapadesátileté ženě a tím zajistil kontinuitu režimu, který vybudoval.

O Grace Mugabeové se zimbabwský prezident vždy vyjadřoval v superlativech.

"Je to žena velmi pevného charakteru," prohlašoval o ní. "Lid ji velice akceptuje."

Mugabeová je ale především známa opulentním způsobem života a nákupy v nejluxusnějších módních salonech v Londýně, zatímco obyvatelstvo její země strádá.

To, že by měl kvůli svému zdravotnímu stavu odejít z funkce, Mugabe dlouho odmítal připustit.

Před dvěma lety ale upadl před televizními kamerami při vystupování z letadla, připomíná britský list The Guardian. A v září letošního roku přednášel před parlamentem stejnou řeč, jakou četl o měsíc dříve, aniž si to uvědomoval.

Mugabe dříve říkal, že funkci složí pouze v případě, že o tom rozhodne vládnoucí strana. Jakýkoliv dialog odmítal. Nakonec pod hrozbou sesazení rezignoval.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Zemřela literární historička a mluvčí Charty 77 Marie Rút Křížková

Ve věku 84 let v pátek zemřela literární historička a mluvčí Charty 77 Marie Rút Křížková. Zásadní měrou se zasloužila o vydání díla básníka Jiřího Ortena, věnovala se také literární tvorbě v terezínském ghettu.

Marie Rút Křížková se narodila v roce 1936 ve středočeském Miličíně. V roce 1968 absolvovala dálkově Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, obor čeština ­ pedagogika, specializace literární historie. Působila jako učitelka, vychovatelka, odborná pracovnice v Památníku Terezín a Středočeské galerii v Praze. Za normalizace byla Křížková lesní dělnicí a třídičkou pošty. Své zážitky z té doby sepsala do díla Svědectví, které nemohlo být vysloveno. Mluvčí Charty 77 byla od února 1983 do ledna 1984.

Křížková má tři dcery. Jednou z nich je herečka a moderátorka Ester Janečková, která je nemanželským dítětem divadelního režiséra a dramaturga Oty Ornesta, staršího bratra Jiřího Ortena.

před 2 hodinami

Basketbalistky USK v EL na závěr bubliny v Turecku porazily Gdyni

asketbalistky USK Praha dnes ve třetím kole Evropské ligy porazily Gdyni 85:76. Výběr trenérky Natálie Hejkové tak úvodní část základní skupiny v Istanbulu zakončily s bilancí dvou vítězství a jedné porážky. Zbývající tři zápasy, ve kterých se bude hrát o dvě místa ve čtvrtfinále, čekají český celek v lednu.

Hráčky USK k zápasu nastoupily den po výhře 80:79 nad Lyonem, v prvním utkání v protikoronavirové bublině v Turecku v úterý podlehly 70:77 domácímu Fenerbahce. Gdyně naopak v Turecku prohrála obě dosavadní utkání ve skupině a ani proti Pražankám neuspěla.

Po vyrovnané první čtvrtině se ve druhé podařilo USK odskočit a po prvním poločase vedl 42:34. Největší zásluhu na tom měla pivotka Brionna Jonesová, která si v úvodním dějství připsala 16 bodů a sedm doskoků. Alyssa Thomasová k vedení přispěla 13 body, osmi doskoky a pěti asistencemi.

Po přestávce hráčky USK drama nepřipustily a vedení postupně navýšily až na rozdíl 17 bodů. Nakonec vyhrály 85:76 a před druhou částí základní skupiny, kde se od 19. do 21. ledna bude hrát o dvě postupová místa, mají stejnou bilanci jako Lyon a Fenerbahce. Gdyně je s třemi porážkami poslední.

Nejlepší střelkyní zápasu byla s 28 body a deseti doskoky Jonesová. Americká pivotka odehrála celý zápas stejně jako její krajanka Thomasová, která s bilancí 19 bodů, 11 doskoků a 12 asistencí zaznamenala triple-double. V dresu Gdyně byla s 24 body nejlepší Alice Kuneková.

Evropská liga basketbalistek - 3. kolo:

Skupina B (Istanbul):

Gdyně - USK Praha 76:85, Fenerbahce Istanbul - Lyon 70:84.

Tabulka:

1. Lyon 3 2 1 252:207 5
2. USK Praha 3 2 1 235:232 5
3. Fenerbahce Istanbul 3 2 1 227:224 5
4. Gdyně 3 0 3 203:254 3

 

Další zprávy