Londýn - Nemocný britský chlapec Charlie Gard, o jehož osud svedli jeho rodiče sledovanou právní bitvu s londýnskou nemocnicí, v pátek zemřel. S odvoláním na rodiče o tom informoval britský list The Daily Mail. Případ jedenáctiměsíčního chlapce vyvolal vlnu solidarity po celém světě.
"Náš krásný chlapeček odešel, jsme na tebe pyšní, Charlie," citoval The Daily Mail chlapcovu matku.
Když se Connie Yatesová dozvěděla verdikt britského soudu, začala vzlykat. Odmítl jí splnit přání, aby její syn Charlie Gard strávil poslední chvíle svého života doma.
Místo toho v pátek putoval nevyléčitelně nemocný kojenec z nemocnice přímo do hospicu. Tam strávil několik posledních hodin poté, co jej lékaři odpojili od přístrojů, které ho udržovaly při životě, uvedl britský list The Telegraph.
"Co kdyby to bylo vaše dítě? Nemůžu být ve stejné místnosti jako on," ukázala Yatesová na soudce Nicholase Francise předtím, než ve středu utekla ze soudní síně.
Jedenáctiměsíční Charlie Gard trpěl nevyléčitelným syndromem mitochondriálního vyčerpání, který se projevuje ochabováním svalů a následným poškozením mozku.
Bez pomoci lékařů nemohl dýchat ani se pohybovat. Neviděl, neslyšel.
Britské soudy na jaře nařídily odpojení Charlieho od přístrojů, jeho rodiče přesto boj proti mimořádně vzácnému genetickému onemocnění nevzdávali. A proti verdiktům se odvolali.
Převoz do Spojených států?
Pár s odpojením Charlieho od přístrojů od počátku nesouhlasil. Argumentoval experimentální léčbou, kterou mu nabízeli lékaři ve Spojených státech.
Podporu malému Charliemu mezitím vyjadřovaly světové osobnosti včetně papeže Františka nebo amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Právě on na svém twitterovém účtu podporoval léčbu v USA.
If we can help little #CharlieGard, as per our friends in the U.K. and the Pope, we would be delighted to do so.
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) July 3, 2017
Jenže soudy dávaly za pravdu lékařům z londýnské nemocnice Great Ormond Street Hospital, kde malý kojenec ležel. Ti s převozem od počátku nesouhlasili a prosazovali odpojení od přístrojů.
Sami rodiče nakonec v pondělí žádost na transport do USA stáhli. Vyšlo totiž najevo, že na experimentální léčbu je už pozdě, protože došlo k nenávratnému poškození mozku dítěte.
Místo domova hospic
Bylo tedy jasné, že doktoři Charlieho odpojí od přístrojů. Muselo se jen rozhodnout, jakým způsobem chlapec stráví poslední chvíle svého života.
Místo domova byl zvolen hospic. Tedy zařízení, které má pacientům umožnit důstojné umírání. Přesun přístrojů, ať už domů, nebo do hospicu, soud odmítl jako příliš nákladný a komplikovaný.
Zároveň bylo stanoveno, že chlapec bude odpojen v pátek.
Charlieho matka se ještě do čtvrtečního poledne snažila najít specialistu, který by jejímu synovi poskytl potřebnou péči včetně přístrojů. A tím by o několik dní prodloužil jeho život, i když ne doma.
Na svůj facebookový účet umístila vzkaz: "Urgentní! Potřebujeme specialistu, který by nám pomohl s pobytem Charlieho v hospicu. Prosím, napište nám e-mail, pokud můžete pomoci. Chceme jenom trochu klidu s naším synem."
Yatesová přitom dotyčnému nabídla i peníze.
Do čtvrtečního poledne, tedy termínu, který jí nařídil soud, se však Charlieho matce nepodařilo nikoho sehnat, uvedla agentura Reuters.
Activists rally for Charlie Gard; case back in court Monday https://t.co/B8HmlyJ3Jr pic.twitter.com/HPEQ1cnToC
— USA TODAY (@USATODAY) July 24, 2017