Nemocný kojenec, kterého chtějí lékaři odpojit od přístrojů, zůstane v Británii. Na léčbu je pozdě

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
24. 7. 2017 15:51
V posledních pěti měsících žila Velká Británie sporem o jedenáctiměsíčního chlapce Charlieho Garda. Trpí nevyléčitelnou nemocí a britští lékaři tvrdili, že pro kojence bude nejlepší, když ho odpojí od přístrojů. S tím ale rodiče nesouhlasili a požadovali, aby ho povolili odvézt do USA na experimentální léčbu. Po několika zamítavých verdiktech měl v pondělí celý případ projednat londýnský vrchní soud. Rodiče ale nečekaně stáhli svoji žádost o převoz. Na americkou léčbu už je prý příliš pozdě.
Connie Yatesová a Chris Gard - rodiče nemocného chlapce.
Connie Yatesová a Chris Gard - rodiče nemocného chlapce. | Foto: Reuters

Londýn - Malý Charlie Gard je jedním z šestnácti dětí, které trpí nevyléčitelným syndromem mitochondriálního vyčerpání. Nevidí, neslyší a bez pomoci lékařů nemůže dýchat ani se hýbat.

Mezi doktory a chlapcovými rodiči se před téměř půl rokem rozhořel spor o jeho budoucnost.

Rodiče chtěli převoz Charlieho do Spojených států, kde by podstoupil experimentální léčbu. Lékaři z londýnské nemocnice Great Ormond Street Hospital (GOSH) ale tvrdili, že pro jedenáctiměsíčního chlapce by bylo nejlepší odpojit ho od přístrojů.

Spor řešilo několik soudů. Právě toto pondělí ho dostal na stůl londýnský vrchní soud, který měl v blízké době vynést verdikt - převézt Charlieho do USA, nebo nepřevézt?

Chlapcovi rodiče ale nakonec v pondělí stáhli svou žádost. Podle jejich advokáta, kterého citovala agentura Reuters, vypršel čas na úspěšnou americkou léčbu.

V USA měl Charlieho léčit doktor Michio Hirano. Poté, co ale minulý týden viděl nejnovější chlapcův rentgenový snímek, sdělil rodičům, že už se o alternativní léčbu u kojence nepokusí. 

Lékařské vyšetření předložila soudu v pátek také právnička Katie Gollopová, která zastupuje nemocnici. Podle ní nové vyšetření nepřineslo sebemenší obrat k lepšímu.

Charlieho matka u soudu prohlásila, že kdyby syn experimentální léčbu podstoupil dříve, mohl žít normální život. Dodala, že už se nikdy nedozví, co by se stalo, kdyby Charlie tu možnost dostal. "Prostě jsme mu chtěli dát šanci na život," řekla.

Nyní se Charlieho rodiče chtějí s nemocnicí domluvit na tom, jak přesně budou postupovat při ukončení Charlieho života. 

Rodiče útoky na nemocnici odsoudili

Pět měsíců trvající spor rozděloval britskou společnost. 

Na e-mailových adresách lékařů se množily vulgární vzkazy. Podle nemocnice byli její zaměstnanci vystaveni šikaně jak na internetu, tak v ulicích britské metropole.

"Doktoři i zdravotní sestry obdrželi v uplynulých týdnech tisíce urážlivých zpráv včetně výhrůžek smrtí," stojí v prohlášení, které nemocnice v sobotu vydala.

Přestože Charlieho rodiče odmítali názory britských doktorů, výhrůžky jednomyslně odsoudili. Podle deníku The Guardian uvedli, že by nic takového nikdy neschvalovali.

"Bez úžasné péče doktorů by náš syn už ani nebyl naživu a není dne, kdy bychom si toto neuvědomovali," prohlásila Charlieho matka Connie Yatesová.

"I přes vzájemné konflikty jsme si vždycky maximálně vážili všech zaměstnanců, kteří neúnavně pracují v nemocnici GOSH," dodávají shodně rodiče. Oni sami taky dennodenně dostávají drsné vzkazy.

Nemocnice se s celou záležitostí obrátila na policii.

"Lidé mají různé názory a my to akceptujeme. Ale je tu jistá hranice, která by neměla být překročena. Už tak náročnou situaci to dělá ještě horší," zdůrazňují Charlieho rodiče.

Podpora Charliemu

Na převoz Charlieho do USA dosud finančně přispělo více než 83 tisíc lidí. Celkem jde o více než 1,3 milionu liber (asi 37 milionů korun). Co bude nyní s penězi, není jasné.

V minulosti Charlieho převoz do USA podpořili například americký prezident Donald Trump nebo papež František

 

Právě se děje

Další zprávy