Zbyly z něj jen kosti. Záchranáři v Mosulu vyprošťují těla obětí, které padly před mnoha měsíci

Hana Vařáková Hana Vařáková
24. 7. 2017 11:31
Dobyli jsme Mosul, hlásila před více než dvěma týdny irácká armáda. Město osvobodila z rukou takzvaného Islámského státu za pomoci mezinárodní koalice vedené Spojenými státy. Mosul je však zcela zdevastovaný, zejména jeho západní část, kde probíhaly nejtěžší boje. V ulicích jsou stále mezi hromadami trosek také stovky lidských těl. Ta ve čtyřicetistupňových vedrech hnijí, všude je cítit pach smrti. Záchranáři nemají potřebné vybavení, jejich práce tak probíhají jen pomalu.
Staré město v Mosulu.
Staré město v Mosulu. | Foto: Reuters

Mosul - Osmačtyřicetiletá Sumaja Sarhanová čeká u trosek domu v mosulském Starém městě na záchranáře. Její bratr zemřel už před třemi měsíci při náletu. Vyprostit jeho tělo z trosek však zatím nebylo možné, protože v ulicích zuřily boje.

"Bydleli jsme naproti a několikrát jsme zkoušeli jeho tělo dostat ven. Ale bylo to příliš nebezpečné, protože se tam bojovalo. Dneska ho konečně vytáhli z trosek," svěřila se Sarhanová reportérce listu The Washington Post.

"Zbyly z něj jen kosti. Jen kosti," dodává se slzami v očích.

Poté, co irácká armáda za pomoci mezinárodní koalice vedené USA předminulý týden dobyla zpět baštu samozvaného Islámského státu Mosul, se pomalu odkrývá zkáza, kterou za sebou těžké boje o město zanechaly.

V ulicích Starého města v západní části Mosulu, kde ještě před pár dny zuřila válka, jsou stále vidět stovky hnijících těl bojovníků i civilistů.

Ještě více jich však leží pod troskami budov.

Záchranáři teď ve čtyřicetistupňových vedrech prohledávají totálně zdemolované domy a hledají v nich lidské ostatky. Všude je cítit pach smrti.

Na zprávy o svých blízkých stále čekají stovky rodin. Další sice vědí, kde byli jejich příbuzní zabiti, ale nemohou se k nim dostat.

Jsme vyčerpaní

Jednotka záchranářů z civilní obrany, která v této nejzdevastovanější části města zajišťuje odklízení těl, čítá 25 mužů, jeden buldozer, vysokozdvižný vozík a nákladní automobil na odvoz ostatků.

Irácká armáda oslavuje vítězství na Islámským státem v Mosulu.
Irácká armáda oslavuje vítězství na Islámským státem v Mosulu. | Foto: Reuters

"Naši muži dělají tuhle práci prakticky s holýma rukama. Máme jen buldozer, vysokozdvižný vozík a nějaké pomůcky. Práce pokračují, ale jsme vyčerpaní," říká velitel jednotky Rabía Ibrahim Hasan.

Právě kvůli nedostatečnému vybavení postupují záchranářské práce pomalu. Velitel jednotky žádal úřady o navýšení fondů, ale zatím nedostal žádnou odpověď.

Záchranáři mezitím našli stovky těl lidí, kteří se udusili pod troskami. Některá těla ale nechávají bez povšimnutí hnít na ulici. Jsou to ostatky džihádistů. Na ulici zůstávají jako výstraha jejich kolegům, kteří by se chtěli pokusit z města uprchnout.

Mosulské Staré město.
Mosulské Staré město. | Foto: Reuters

"Dneska to jde pomalu. Hlavně ženy a děti," říká jeden ze záchranářů Daúd Salem Mahmúd. Sklání se nad zelenou plátěnou taškou, která je na zemi vedle těla mladé ženy. V tašce je kromě iráckého pasu také vizitka svatebního fotografa a pár šperků.

Práci záchranářů sleduje jednadvacetiletý Ahmed Salem, který říká, že tato žena byla jeho příbuzná. Zemřela při náletu spolu s dalšími sedmi bratranci a sestřenicemi. Jejich těla už jsou zabalená v pytlech a naložená na korbě auta.

Nemají se kam vrátit

V mosulském Starém městě stálo před válkou na pět tisíc domů. Celá třetina z nich byla podle OSN zničená během posledních tří týdnů bojů o Mosul.

Foto: Reuters

V Mosulu, druhém největším městě v Iráku, žily dva miliony lidí. Pak ale přišli teroristé z radikální organizace Islámský stát. V červnu 2014 vyhlásil jejich vůdce Abú Bakr Bagdádí chalífát v severní části Iráku včetně Mosulu a také na severu Sýrie.

Z Mosulu v následujících třech letech uprchlo před násilím, které tu rozpoutali džihádisté, více než milion lidí.

Část z nich se nyní do města vrací, ale mnozí zjišťují, že se nemají kam vrátit. Více než 10 tisíc domů bylo částečně nebo úplně zničených při náletech nebo pozemních bojích. Z leteckých snímků je vidět, jak vypadal Mosul před válkou a po ní.

Mosul byl donedávna hlavní baštou bojovníků z tzv. Islámského státu. Sem podle CNN přicházeli lidé ze západních zemí, kteří se chtěli přidat k teroristům.

Z nelegálního prodeje ropy z nedalekých ropných polí čerpali džihádisté prostředky na chod samozvaného chalífátu a boj proti irácké armádě a jejím spojencům. Proto bylo klíčové pro iráckou vládu získat Mosul zpátky pod svou kontrolu.

Islamisté byli navíc podle posledních zpráv velmi blízko tomu, aby sestrojili špinavou bombu.

Foto: Reuters

Dlouhých devět měsíců

Osvobozování Mosulu trvalo devět měsíců. V lednu byli džihádisté vyhnáni z východní části města a boje se potom soustředily do čtvrtí na západě včetně Starého města.

Mezinárodní koalice vedená Spojenými státy podpořila pozemní operaci irácké armády leteckými útoky. Ty nejničivější přišly v polovině března a také koncem května, kdy bomby zničily velkou část arzenálu radikálů z Islámského státu. O život však zároveň přišly stovky mosulských civilistů.

Vítězství nad Islámským státem v Mosulu oznámil irácký premiér Hajdar Abádí 10. července.

I po tomto datu je ale ještě občas slyšet střelbu a exploze v některých částech města, kde se  pohybují poslední zbytky radikálů. Nad městem létají vrtulníky, které se snaží situaci monitorovat.

 

Právě se děje

Další zprávy