Trojice vydala v New Yorku společně 123stránkovou zprávu, ve které vyzývá Radu bezpečnosti OSN, aby podnikla akci proti Severní Koreji za její "neslýchanou" bilanci v oblasti lidských práv. Informovala o tom agentura AP.
Elie Wiesel je laureát Nobelovy ceny za literaturu a Kjell Magne Bondevik bývalý norský premiér.
|
Autoři zprávy zdůrazňují, že spory kolem jaderného programu KLDR by neměly zastínit tamní smrtící politické represe. Rada bezpečnosti by se naopak měla zaměřit na to, jak režim diktátora Kim Čong-ila zachází s 23 miliony obyvatel země.
![Infobox](http://cdn.xsd.cz/resize/9caaf9fe25d031928b047241b68db30c_resize=576,432_.jpg?hash=8bf3a15ca84a4014b7bd2a98e38532d0)
Rada bezpečnosti OSN přijala 9. října rezoluci, která zavádí proti KLDR sankce za její pokusný jaderný výbuch. Havel, Wiesel a Bondevik ale vyzývají OSN, aby se severokorejskou otázkou zabývala také z hlediska lidských práv. "Nikde na světě nejsou dnes lidská práva porušována tak jako v KLDR, kde její vedení páchá zločiny proti lidskosti," řekl AP Bondevik.
Zpráva, která byla sepsána právnickou firmou DLA Piper a nevládní organizací Americký výbor pro lidská práva v Severní Koreji, žádá od Rady bezpečnosti přijetí rezoluce, která by zemi netrestala, ale požadovala by neomezený přístup humanitárních pracovníků do KLDR, propuštění všech politických vězňů a vstup vyšetřovatelů OSN v oblasti lidských práv.