Do války s Koreou se nikomu nechce

man, AP
10. 10. 2006 12:44
New York/Soul - Vojenská operace proti Severní Koreji je nepravděpodobná. Velmoci v čele s USA ale plánují tamní komunistický režim hospodářsky pořádně přiškrtit.
Filipínští demonstrani protestují v Manile proti severokorejskému jadernému testu.
Filipínští demonstrani protestují v Manile proti severokorejskému jadernému testu. | Foto: Reuters

V Radě bezpečnosti OSN už koluje japonský návrh, který předpokládá přísné embargo vůči KLDR a už tak dost izolovanou zemi ještě více "odstřihne" od okolního světa.

Konec létání do KLDR?

Na stole je například úplný zákaz přistávání severokorejských letadel v zahraničí, uzavření všech přístavů severokorejským lodím, uvalení embarga na dovoz vojenského materiálu a "luxusního" zboží do KLDR.

Přístroj, zaznamenávající severokorejskou explozi.
Přístroj, zaznamenávající severokorejskou explozi. | Foto: reuters

Tokio a Washington také chtějí, aby se svět více zabýval falšováním peněz, které ve velkém provádějí úřady v Severní Koreji. Je známo, že řada diplomatů a dalších zástupců KLDR v zahraničí pašuje drogy a dává do oběhu falešné bankovky, zejména dolarové.

Není zatím jasné, kdy o sankcích bude jednat Rada bezpečnosti. Rezoluce může být podle diplomatů z New Yorku hotová možná na konci týdne.

Ani dosud největší severokorejský spojenec - Čína - zatím nevyloučil přijetí tvrdých sankcí. Peking se od jaderného testu distancoval a nezvykle tvrdě severokorejský režim zkritizoval.

Nicméně hlas Číny a Ruska jakožto stálých členů Rady bezpečnosti s právem veta bude při hlasování na půdě OSN klíčový.

Severokorejská ekonomika je životně závislá na dodávkách čínských potravin, pohonných hmot a dalšího zboží. Pokud Kim Čong-il přijde o čínskou pomoc, bude KLDR hrozit humanitární katastrofa.

Čína: Slovo válka ani nevyslovujte

Čína každopádně varovala, že nechce ani slyšet o žádné vojenské intervenci vůči KLDR.

"Něco takového je naprosto nepředstavitelné," řekl na tiskové konferenci mluvčí čínského ministra zahraničí Liu Jinchao.

Ani americký prezident George Bush se nezmínil o možnosti útoku. Vzhledem k angažovanosti USA v Iráku a Afghánistánu a krizi s Íránem považuje ve Spojených státech málokdo válku s KLDR za realistickou alternativu.

Nový japonský premiér Šinzó Abe oznámil, že odpověď Severní Koreji musí být "klidná, ale rozhodná". Zároveň vyloučil, že by Japonsko samo vzhledem k vývoji v regionu začalo usilovat o jadernou bombu.

Jižní Korea se zatím omezila jen na prohlášení, že možná přeruší se severem veškerý dialog.

 

 

Právě se děje

Další zprávy