Po jaderném testu KLDR se bude zbrojit

pat, Reuters, AP
9. 10. 2006 14:48
Praha / Soul - Úspěšný jaderný test podle expertů neznamená, že Severní Korea má jadernou bombu použitelnou k útoku. Předvídají ale, že rozpoutá závody ve zbrojení.

Jakkoli všechny světové mocnosti tvrdě odsoudily severokorejskou jadernou zkoušku, co vyvolává vážné obavy, není to, co se stalo v pondělí nad ránem na střelnici Havderi poblíž města Kildžu, ale co může následovat.

Experti se domnívají, že Severní Korea zatím nedisponuje tak vyspělou technologií, aby dokázala sestrojit bombu dostatečně malou pro některou z jejích raket. Samotné vystavení členského průkazu do klubu jaderných mocností však podle nich stačí na to, aby se ve východní Asii rozjelo nové kolo zbrojení.

Severokorejští vojáci hlídkují v Panmunjomu. Podle zpravodajských služeb je KLDR připravena provést jaderný test.
Severokorejští vojáci hlídkují v Panmunjomu. Podle zpravodajských služeb je KLDR připravena provést jaderný test. | Foto: Reuters

Podzemní test jaderné bomby dnes nad ránem provedla komunistická Severní Korea. Svět ji ostře odsoudil.

Rozpočty na obranu porostou

"Bomba je něco, čemu se nic nevyrovná. Dá se s jistotou předpovědět, že budeme svědky závodu ve zbrojení. Všechny vlády v regionu budou nuceny zvednout své rozpočty na obranu," předpověděl pro agenturu AP Peter Beck, šéf soulské kanceláře Mezinárodní krizové skupiny.

Infobox

Kolik má Severní Korea jaderných bomb?

  • Přesně určit to není možné, podle některých odhadů jednu až dvě, podle jiných osm i více
  • Američtí experti letos došli k závěru, že KLDR má dostatek plutonia na výrobu až 13 bomb.
  • Analytici předpokládají, že pokud je jaderný reaktor v Yongbyonu plně funkční, bude mít z něj KLDR dost plutonia pro výrobu jedné bomby ročně.
  • CIA se domnívá, že díky jadernému programu rozvíjenému mimo tento reaktor může Severní Korea získávat dvě i více bomb ročně.

Japonsko sice v bezprostřední reakci uvedlo, že neplánuje změnu své dosavadní politiky, kdy odmítalo vlastnictví jaderných zbraní, zda u toho stanovisko setrvá, však jisté není.

Tokio je zbrojením Severní Koreje bezprostředně ohroženo a pokud by se rozhodlo pro zahájení jaderného programu, disponuje obrovskými zásobami plutonia. Bývalý japonský premiér Nakasone před měsícem navrhl, aby Japonsko znovu výrobu jaderných zbraní zvážilo.

Japonce děsí vzpomínka na Hirošimu

Nový japonský premiér Šinzó Abe je navíc ostrým kritikem Pchjongjangu a přimlouvá se za změnu pacifistické ústavy, která by měla japonským ozbrojeným silám pružněji reagovat na mezinárodní krize. Vzpomínka na shození jaderných bomb na Hirošimu a Nagasaki na konci druhé světové války přitom vyvolává v Japonsku stále zděšení.

Jakákoli změna japonské politiky by vyvolala okamžitou odezvu Jižní Koreje, která je vůči Japonsku na základě historických zkušeností velmi podezřívavá. "Jde o nebezpečnou hru, která může spustit jaderné vyzbrojování ostatních zemí," řekl po jednání s japonským premiérem jihokorejský prezident Ro Mu-hjon.

Petr Suchý, expert na bezpečnostní politiku a vbedoucí katedry mezinárodních vztahů a evropských studií na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity
Petr Suchý, expert na bezpečnostní politiku a vbedoucí katedry mezinárodních vztahů a evropských studií na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity | Foto: fss.muni.cz

Ve střednědobé perspektivě může severokorejský test ovlivnit i Českou republiku, tvrdí Petr Suchý, expert na bezpečnostní politiku.

Náměstek jihokorejského ministra zahraničí už prohlásil, že provedený jaderný test může dát Japoncům záminku k tomu, aby se také pustilo do výroby nukleárních zbraní. To by podle něj spustilo v celém východoasijském regionu sérii reakcí, která by ohrozila bezpečnost celé oblasti.

Stranou nemusí zůstat ani Tchaj-wan

Kromě Jižní Koreje by se do jaderného programu mohl pustit také Tchaj-wan.

"Jestliže Severní Korea svůj jaderný program ospravedlňuje tím, že čelí zastrašování ze strany supervelmoci, Tchaj-wan může s úspěchem uvést stejný argument," citovala agentura AP Ralpha Cossu z Pacifického fora.

Foto: Reuters

"Nepřehlížejme ani jihovýchodní Asii. Barma hovoří o tom, že by ráda získala výzkumný reaktor a Indonésie i Vietnam uvažují o rozvoji jaderné energetiky," doplnil Cossa.

Analytici nevylučují ani to, že v reakci na severokorejskou zkoušku mohou k obnovení jaderných testů přistoupit i dosavadní jaderné mocnosti jako Spojené státy, Indie nebo Čína.

Jak Japonsko, tak Jižní Korea jako největší američtí spojenci v oblasti až dosud spoléhali při své obraně proti případnému útoku na Washington. Spojené státy však podel expertů v roce 1991 stáhly z Jižní Koreje své taktické jaderné zbraně, a to v reakci na ukončení studené války.

 

Právě se děje

Další zprávy