Svět potrestal KLDR tvrdými sankcemi

sim, pat, čtk
15. 10. 2006 20:32
New York - Mocnosti zastoupené v Radě bezpečnosti OSN schválily tvrdou rezoluci vůči Severní Koreji. Ta považuje další zvýšení tlaku za vyhlášení války. Uvnitř: GRAFIKA - JADERNÝ KLUB

Rezoluce, kterou v sobotu v noci prosadily Spojené státy, je reakcí na test jaderné zbraně, kterou Pchjongjang provedl minulé pondělí.

Říká se v ní, že komunistická republika svou zkouškou "ohrozila mezinárodní mír a bezpečnost". Požaduje, aby Severní Korea okamžitě ukončila svůj jaderný program a vrátila se k jednacímu stolu.

"V odpovědi na severokorejskou provokaci posílíme naši vojenskou spolupráci se spojenci, zvláště pokud jde o balistické střely proti případné severokorejské agresi," řekl po přijetí rezoluce prezident USA George Bush.
"V odpovědi na severokorejskou provokaci posílíme naši vojenskou spolupráci se spojenci, zvláště pokud jde o balistické střely proti případné severokorejské agresi," řekl po přijetí rezoluce prezident USA George Bush. | Foto: Reuters

Rezoluce obsahuje finanční a zbrojní sankce. Povoluje ostatním zemím kontrolovat lodní náklad buď vyvážený ze Severní Koreje, nebo dovážený do této země. Toto opatření by mělo zamezit tomu, aby se do KLDR dostaly jakékoli technologie a součástky, které by jí mohly posloužit k výrobě nekonvenčních zbraní.

Požaduje též, aby národy zmrazily zahraniční konta osob a firem z KLDR, pokud mají jakoukoli návaznost na zbrojní programy. Text obsahuje také embargo na prodej/nákup tanků, bojových lodí, letounů či raket; dokonce se vztahuje i na luxusní zboží. Zakazuje cestování pro severokorejské představitele.

Rezoluce je tvrdá, výklad nejednoznačný

Podle prvních reakcí bude nyní představovat hlavní problém uplatňování rezoluce. Čína již odmítla provádět kontroly dodávek zboží nelíbí se jí ani vidina amerických inspekcí lodí plujících poblíž čínského pobřeží. I Rusko se nadále brání příliš tvrdému postupu a prosazuje diplomatické řešení krize. Ruský jaderný vyjednávač Alexandr Alexejev dnes tlumočil slib Severní Koreje dostát svým dřívějším závazkům ohledně denuklearizace Korejského poloostrova.

Podle Alexejeva, který po návštěvě KLDR přicestoval do Jižní Koreje, Pchjongjang nevyloučil obnovu šestistranných rozhovorů o severokorejském jaderném programu, které stagnují od loňského podzimu.

Česká republika bude uplatňovat sankce, jež z rezoluce RB OSN vyplývají, sdělil dnes ČTK ministr zahraničí Alexandr Vondra, který zároveň ocenil, že se nakonec podařilo dosáhnout jednotného postoje rady. "Věříme, že rezoluce napomůže tomu, aby se Severní Korea navrátila k šestistranným rozhovorům, k čemuž ji i Česká republika opakovaně vyzývá. Sankční rezoluci ještě musíme podrobně prostudovat, sankce ale budeme samozřejmě uplatňovat," uvedl.

Pchongjang: Prudká reakce

KLDR rezoluci zcela a ostře odmítla.

Vyslanec severokorejské vlády Pak Džil Jon oznámil, že země dál povede nukleární testy. "Jiná reakce na nepřátelskou politiku Spojených států není možná," uvedl. "Pokud budou USA dál zvyšovat tlak na KLDR, budeme to považovat za vyhlášení války. A bude pokračovat v zavádění fyzických protiopatření," prohlásil Pak v souladu s dřívějším avizem Pchjongjangu.

Severokorejský zmocněnec pro OSN Pak Džil Jon (vpravo) a jeho krajan, diplomat Ri Song-hjom, opouštění jednání Rady bezpečnosti.
Severokorejský zmocněnec pro OSN Pak Džil Jon (vpravo) a jeho krajan, diplomat Ri Song-hjom, opouštění jednání Rady bezpečnosti. | Foto: Reuters

Podobu protiopatření nespecifikoval.

Obvinil rovněž RB OSN, že měří dvojím metrem. Proti USA, které zbrojí výrazně více, žádné sankce nezavádí. Spojené státy navíc podle něj posilováním armády v regionu zvyšují napětí na Korejském poloostrově. "Každý svrchovaný národ má právo zvolit si vlastní způsob obrany. Toto právo má i Severní Korea," řekl rozzlobený diplomat.

Na druhé straně japonský premiér Šinzó Abe dnes prohlásil, že jeho země uvažuje ještě o uvalení dodatečných sankcí proti KLDR. Japonsko zavedlo vlastní jednostranná opatření proti Severní Koreji již v pátek. Povahu uvažovaných sankcí Abe neupřesnil, pouze uvedl, že budou v souladu se zněním rezoluce Rada bezpečnosti OSN. "Právě se jimi (dodatečnými sankcemi) zabýváme a chceme udělat konečné rozhodnutí," prohlásil premiér.

Prudká reakce Pak Džil Jona zaskočila přítomné emisary. Kenzo Ošima, velvyslanec Japonska při OSN, řekl reportérům Reuters: "Jsem překvapen. Ale vlastně to nebylo zcela nečekané."

Americký ambasador John Bolton pak chování Severokorejců přirovnal k dnes již legendální scéně z roku 1960, kdy naštvaný Nikita Chruščov na zasední Valného shromáždění zul vlastní botu a začal s ní mlátit o stůl.

Rusko žádalo změnu rezoluce

John Bolton, velvyslanec USA při OSN.
John Bolton, velvyslanec USA při OSN. | Foto: Reuters

Rezoluce byla přijata po mnohahodinovém jednání. A to bez námitek, podpořilo ji všech patnáct členů. "Svět je v boji proti severokorejskému jadernému programu jednotný," prohlásil prezident USA George Bush.

Obstrukce dělala před hlasováním pouze ruská delegace, která dostala z Moskvy nové instrukce, na jejichž základě měla z rezoluce zmizet jakákoli zmínka o článku VII Charty OSN, který umožňuje použití síly.

Tento článek nakonec rezoluce neobsahuje - americký vyslanec při OSN Bolton však oznámil, že v okamžiku, kdy některá země embargo poruší, okamžitě na to RB OSN bude reagovat.

Infobox
Autor fotografie: Reuters

Infobox

Co obsahuje rezoluce

  • výzvu ke spolupráci všech zemí při kontrole zásilek směřujících do KLDR a ze Severní Koreje s cílem zabránit nezákonnému obchodování s jadernými, chemickými a biologickými zbraněmi a s tím spojenými materiály
  • zákaz obchodovat s KLDR s bitevními tanky, obrněnými vozidly, dělostřeleckými systémy velké ráže, bojovými letouny, bojovými vrtulníky, bojovými loděmi, raketami a raketovými systémy
  • zákaz obchodovat s KLDR s veškerými materiály, zařízením a technologiemi, které by mohly přispět k rozvoji severokorejských programů týkajících se jaderných zbraní, balistických střel či jiných zbraní hromadného ničení
  • zákaz dovozu luxusního zboží do KLDR
  • výzvu ke zmrazení účtů, dalších aktiv a ekonomických zdrojů, které vlastní nebo přímo či nepřímo kontrolují osoby spojené se severokorejskými nekonvenčními zbraněmi
  • možnost uvalit cestovní sankce na osoby podporující či propagující severokorejskou politiku nebezpečných zbrojních programů a na jejich rodiny za předpokladu, že jejich jména schválí sankční výbor RB OSN
  • odsouzení jaderného testu oznámeného Severní Koreou 9. října 2006 a výzvu, aby KLDR neprováděla další jaderný či raketový test a aby se okamžitě vrátila ke Smlouvě o nešíření jaderných zbraní
  • výzvu, aby se KLDR "zcela, ověřitelně a nenávratně" vzdala všech nukleárních zbraní a stávajících jaderných programů a programů balistických střel
  • výzvu všem zemím zdržet se jakýchkoli akcí, které by mohly zhoršit napětí
  • výzvu všem zemím zintenzivnit diplomatické snahy a usnadnit brzkou obnovu šestistranných rozhovorů KLDR, Jižní Koreje, Číny, Ruska, USA a Japonska s cílem přesvědčit Pchjongjang, aby se zřekl jaderných ambicí.

Zdroj: ČTK

Dále si o jaderné krizi přečtěte

Původní návrh rezoluce byl ještě mnohem ostřejší. Čína ovšem dala - podle CNN - poměrně jasně najevo, že nepodpoří odstřižení Severní Koreje od dodávek ropy a potravin, které do země putují převážně právě z Číny.

Tyto články proto Spojené státy z návrhu odstranily.

Sankce závazné pro všechny

Sankce obsažené v návrhu rezoluce spadají pod článek sedm Charty OSN, a jsou proto závazné pro všechny členské státy.

Na rozhodnutí Rady bezpečnosti nečekalo Japonsko. Vláda v Tokiu v pátek schválila zpřísnění vlastních jednostranných sankcí vůči komunistickému režimu v Pchjongjangu. Japonci zakázali veškeré dovozy ze Severní Koreje a nepouštějí jakékoli její lodě do svých přístavů. Japonsko také nepouští na své území severokorejské občany, s výjimkou těch, kteří tam mají bydliště.

Sankce vyhlášené Japonskem se mohou Severní Koreje dotknout poměrně citelně. Severokorejci dopravovali na lodích do japonských přístavů k prodeji například kraby či škeble a odváželi zpátky použitá auta, motorky či kola.

Rezoluce žádá Severní Koreu, aby dodržela dohodu z roku 2005, v níž slíbila, že se vzdá svého jaderného programu výměnou za humanitární pomoc a bezpečnostní záruky. Text obsahuje také embargo na luxusní zboží a zákaz cestování pro severokorejské představitele.

Do oblasti by se měla příští týden vydat americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová. Navštíví Čínu, Jižní Koreu a Japonsko a pokusí se získat představitele těchto zemí pro ostrý postoj Spojených států.

PŮVODNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z KOREJSKÉHO POLOOSTROVA:

Foto: Aktuálně.cz

Pětapadesát kilometrů k hrozbě: Jihokorejská metropole Soul je nejbližším velkoměstem k hranici zřejmě nové jaderné velmoci.

Foto: Aktuálně.cz
Na hranici mezi Severní a Jižní Koreou nová válka nezačne. Protože ta předchozí tady ještě neskončila. Čtyři kilometry široké a 248 kilometrů dlouhé demilitarizované pásmo odděluje dvě země - a do jisté míry dva rozdílné světy od roku 1953, kdy znepřátelené korejské státy podepsaly příměří.
Foto: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Další zprávy