Západ vyzývá Bahrajn po nočním masakru k umírněnosti

Václav Viták
17. 2. 2011 21:02
Metrpole Manáma je v rukou armády, platí výjimečný stav
Foto: Reuters

Manáma - Bahrajnská opozice odmítá noční brutální zásah policie proti demonstrantům a hodlá na protest proti němu odejít z parlamentu.

Abdal Džalíl Chalíl, poslanec opozičního parlamentního bloku Sdružení národní muslimské dohody (Vifák), sdělil agentuře Reuters, že ten, kdo nařídil útok proti demonstrujícím lidem, tak "učinil s cílem zabíjet".

Bahrajnské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že při noční policejní akci zahynuli tři lidé a 231 jich bylo zraněno. Situace je však nepřehledná, v nemocnicích je údajně řada vážně zraněných lidí.

Nemilosrdný noční zásah proti protestujícím, kteří stejně jako lidé v arabských zemích severní Afriky žádají reformy a demokratizaci, již kritizují vysocí západní představitelé.

Agentura Reuters sdělila s odvoláním na nejmenovaného člena Obamovy administrativy, že se vládní představitelé USA dnes chystají telefonicky spojit s bahrajnskými a naléhat na ně, aby zmírnili svůj tvrdý přístup.

Britský ministr zahraničí William Hague vyzval bahrajnské bezpečnostní síly ke zdrženlivosti a vládnoucí královskou rodinu k politickým reformám.

V Manámě je výjimečný stav

Manáma je v tuto chvíli pod kontrolou armády, která také vyhlásila výjimečný stav. Přístup na Perlové náměstí, z něhož zvláštní policejní jednotky v noci nemilosrdně vytlačily protestující, nyní blokují obrněné transportéry a tanky.

Foto: Aktuálně.cz

Cílem je zjevně nepřipustit obdobu událostí na egyptském náměstí Tahrír, které nakonec vedly k pádu prezidenta Mubaraka.

Šíitský blok Vifák, který má v čtyřicetičlenném parlamentu sedmnáct křesel, požaduje rezignaci kabinetu, aby bylo možno vytvořit vládu národní jednoty. Abdal Džalíl Chalíl, vůdce Vifáku v parlamentu, označil noční policejní zásah za "zvěrstvo".

Agentuře Reuters sdělil, že šedesát lidí je stále nezvěstných, a neví se, zda jsou ve vězení, či se někde skrývají.

Policie si v noci na Perlovém náměstí počínala nemilosrdně - demonstranty rozehnala během pouhých dvaceti minut.

Nepokoje už výrazně zasáhly i do motosportu. Pořadatelé už zrušili víkendový závod asijské série GP2, v níž se měl představit i český pilot Josef Král. A v ohrožení je i březnový závod formule 1. Právě tam by měl přitom nový ročník šampionátu odstartovat.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Dámský gambit na Netflixu vidělo 62 milionů lidí, v Česku je druhý

Minisérii z šachového prostředí Dámský gambit, ve které hlavní roli ztvárnila Anya Taylor-Joyová, na platformě Netflix vidělo 62 milionů lidí. Firma čísla sledovanosti obvykle nezveřejňuje, činí tak jen v případě mimořádných úspěchů. Netflix zveřejnil 23. října všech sedm dílů Dámského gambitu, které od té doby patří do desítky nejsledovanějších pořadů v USA, Velké Británii, Argentině nebo Izraeli. Momentálně je minisérie druhou nejžádanější položkou Netflixu v Česku, hned za čtvrtou řadou seriálu Koruna.

Podle Netflixu dále Dámský gambit obecně posílil zájem o šachy. Hledání tohoto slova na Googlu stouplo dvojnásobně, uživatelé serveru eBay.com dvakrát častěji hledají předměty související s šachami a webu Chess.com se pětinásobně zvýšil počet zaregistrovaných uživatelů.

Další zprávy