Západ vyzývá Bahrajn po nočním masakru k umírněnosti

Václav Viták
17. 2. 2011 21:02
Metrpole Manáma je v rukou armády, platí výjimečný stav
Foto: Reuters

Manáma - Bahrajnská opozice odmítá noční brutální zásah policie proti demonstrantům a hodlá na protest proti němu odejít z parlamentu.

Abdal Džalíl Chalíl, poslanec opozičního parlamentního bloku Sdružení národní muslimské dohody (Vifák), sdělil agentuře Reuters, že ten, kdo nařídil útok proti demonstrujícím lidem, tak "učinil s cílem zabíjet".

Bahrajnské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že při noční policejní akci zahynuli tři lidé a 231 jich bylo zraněno. Situace je však nepřehledná, v nemocnicích je údajně řada vážně zraněných lidí.

Nemilosrdný noční zásah proti protestujícím, kteří stejně jako lidé v arabských zemích severní Afriky žádají reformy a demokratizaci, již kritizují vysocí západní představitelé.

Agentura Reuters sdělila s odvoláním na nejmenovaného člena Obamovy administrativy, že se vládní představitelé USA dnes chystají telefonicky spojit s bahrajnskými a naléhat na ně, aby zmírnili svůj tvrdý přístup.

Britský ministr zahraničí William Hague vyzval bahrajnské bezpečnostní síly ke zdrženlivosti a vládnoucí královskou rodinu k politickým reformám.

V Manámě je výjimečný stav

Manáma je v tuto chvíli pod kontrolou armády, která také vyhlásila výjimečný stav. Přístup na Perlové náměstí, z něhož zvláštní policejní jednotky v noci nemilosrdně vytlačily protestující, nyní blokují obrněné transportéry a tanky.

Foto: Aktuálně.cz

Cílem je zjevně nepřipustit obdobu událostí na egyptském náměstí Tahrír, které nakonec vedly k pádu prezidenta Mubaraka.

Šíitský blok Vifák, který má v čtyřicetičlenném parlamentu sedmnáct křesel, požaduje rezignaci kabinetu, aby bylo možno vytvořit vládu národní jednoty. Abdal Džalíl Chalíl, vůdce Vifáku v parlamentu, označil noční policejní zásah za "zvěrstvo".

Agentuře Reuters sdělil, že šedesát lidí je stále nezvěstných, a neví se, zda jsou ve vězení, či se někde skrývají.

Policie si v noci na Perlovém náměstí počínala nemilosrdně - demonstranty rozehnala během pouhých dvaceti minut.

Nepokoje už výrazně zasáhly i do motosportu. Pořadatelé už zrušili víkendový závod asijské série GP2, v níž se měl představit i český pilot Josef Král. A v ohrožení je i březnový závod formule 1. Právě tam by měl přitom nový ročník šampionátu odstartovat.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy