Západ vyzývá Bahrajn po nočním masakru k umírněnosti

Václav Viták
17. 2. 2011 21:02
Metrpole Manáma je v rukou armády, platí výjimečný stav
Foto: Reuters

Manáma - Bahrajnská opozice odmítá noční brutální zásah policie proti demonstrantům a hodlá na protest proti němu odejít z parlamentu.

Abdal Džalíl Chalíl, poslanec opozičního parlamentního bloku Sdružení národní muslimské dohody (Vifák), sdělil agentuře Reuters, že ten, kdo nařídil útok proti demonstrujícím lidem, tak "učinil s cílem zabíjet".

Bahrajnské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že při noční policejní akci zahynuli tři lidé a 231 jich bylo zraněno. Situace je však nepřehledná, v nemocnicích je údajně řada vážně zraněných lidí.

Nemilosrdný noční zásah proti protestujícím, kteří stejně jako lidé v arabských zemích severní Afriky žádají reformy a demokratizaci, již kritizují vysocí západní představitelé.

Agentura Reuters sdělila s odvoláním na nejmenovaného člena Obamovy administrativy, že se vládní představitelé USA dnes chystají telefonicky spojit s bahrajnskými a naléhat na ně, aby zmírnili svůj tvrdý přístup.

Britský ministr zahraničí William Hague vyzval bahrajnské bezpečnostní síly ke zdrženlivosti a vládnoucí královskou rodinu k politickým reformám.

V Manámě je výjimečný stav

Manáma je v tuto chvíli pod kontrolou armády, která také vyhlásila výjimečný stav. Přístup na Perlové náměstí, z něhož zvláštní policejní jednotky v noci nemilosrdně vytlačily protestující, nyní blokují obrněné transportéry a tanky.

Foto: Aktuálně.cz

Cílem je zjevně nepřipustit obdobu událostí na egyptském náměstí Tahrír, které nakonec vedly k pádu prezidenta Mubaraka.

Šíitský blok Vifák, který má v čtyřicetičlenném parlamentu sedmnáct křesel, požaduje rezignaci kabinetu, aby bylo možno vytvořit vládu národní jednoty. Abdal Džalíl Chalíl, vůdce Vifáku v parlamentu, označil noční policejní zásah za "zvěrstvo".

Agentuře Reuters sdělil, že šedesát lidí je stále nezvěstných, a neví se, zda jsou ve vězení, či se někde skrývají.

Policie si v noci na Perlovém náměstí počínala nemilosrdně - demonstranty rozehnala během pouhých dvaceti minut.

Nepokoje už výrazně zasáhly i do motosportu. Pořadatelé už zrušili víkendový závod asijské série GP2, v níž se měl představit i český pilot Josef Král. A v ohrožení je i březnový závod formule 1. Právě tam by měl přitom nový ročník šampionátu odstartovat.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Zastupitelé západoněmecké obce z vedení sesadili člena neonacistické strany

Západoněmeckou obec Waldsiedlung již nevede člen krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) Stefan Jagsch, v úterý ho zastupitelé odvolali a ve funkci ho vystřídala zástupkyně křesťanských demokratů (CDU). Informovala o tom agentura DPA.

Jagsch byl do funkce zvolen v září, a to i s pomocí hlasů CDU, sociálních demokratů (SPD) a liberálů (FDP), což vyvolalo na celoněmecké úrovni tvrdou kritiku. NDP je totiž označována za neonacistickou a zavedené strany s ní spolupracovat odmítají.

Ačkoli CDU, FDP a SPD oficiálně s NPD nespolupracují, zastupitelé těchto tří stran v hesenského Waldsiedlungu, kde žije asi 2600 lidí a který je součástí obce Altenstadt, to nerespektovali. Následnou kritiku odmítali s tím, že nikdo jiný o tuto funkci, která byla volná od června, zájem neměl a že stranická příslušnost nehrála žádnou roli.

Další zprávy