Libyjci se začali bouřit proti Kaddáfímu

Martin Novák Martin Novák
16. 2. 2011 9:45
Demonstrace propukla ve městě Benghází, které je baštou opozice
Foto: Reuters

Tripolis - Libye dlouho zůstávala jednou z mála arabských zemí, kterých se protivládní protesty a demonstrace zatím nedotkly.

Až dodneška.

Podle svědků se stovky, možná tisíce lidí v noci bouřily ve městě Benghází na severovýchodě země. Policie zasáhla vodními děly a střelbou gumovými projektily.

"Skupina lidí začala skandovat hesla proti Muammaru Kaddáfímu a pak se přidávali další a další," uvedl jeden Libyjec pro stanici BBC.

Benghází je druhým největším městem Libye a je známou baštou Kaddáfího odpůrců. Základ režimu totiž tvoří příslušníci kmene, ke kterému patří Kaddáfí, zatímco lidem z východu plukovník nedůvěřuje.

Benghází si stěžuje na to, že je diskriminováno a dostává méně peněz ze státního rozpočtu než jiné oblasti země.

Středeční demonstrace začala po zatčení právníka, který několikrát veřejně kritizoval vládu. Lidé vyšli do ulic a žádali jeho propuštění. Nyní je muž podle zpráv z místa znovu na svobodě, ale protesty pokračují.

Na čtvrtek je přes inernet svolána demonstrace do Tripolisu a exilové organizace vyzývají Kaddáfí, aby rezignoval a předešel tak krveprolití.

Foto: Aktuálně.cz

Kaddáfí stál v čele vojenského převratu, který v roce 1969 svrhl krále Idríse. Ačkoliv nemá oficiální funkci, má nadále v zemi hlavní slovo. Kritici a odpůrci jeho vlády jsou pronásledováni.

Není vyloučeno, že vládu zamýšlí předat svému synovi Saífu Islámovi, který jménem vlády často vyjednává v zahraničí a poskytuje rozhovory západním médiím.

Libye měla od sedmdesátých let špatné vztahy se Západem kvůli podpoře různých teroristických skupin, vyzbrojovala například Irskou republikánskou armádu.

Po atentátu na letadlo společnosti Panam nad skotským Lockerbie v roce 1988 čelil Tripolis sankcím. Odvolány byly až poté, co je Kaddáfí vydal k soudu do Nizozemska.

Libye je bohatá na ropu a patří k největším exportérům suroviny do západní Evropy. Právě díky ropě se Libyjci těší vyšší životní úrovní než většina sousedních Egypťanů.


 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených z USA

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených ze Spojených států. Oznámilo to dnes čínské ministerstvo financí, podrobnosti ani konkrétní množství ale podle agentury Reuters nesdělilo. Osvobození od cel se bude přiznávat na základě žádostí jednotlivých firem. Peking zavedl 25procentní cla na americkou sóju a vepřové loni v červenci jako odvetné opatření za cla, která předtím na jeho zboží uvalil Washington.

Krok čínské vlády přichází uprostřed americko-čínských jednání o první fázi obchodní dohody nebo o přechodné obchodní dohodě, která by měla zmírnit obchodní válku mezi oběma největšími ekonomikami světa. Obchodní válka trvá už 17 měsíců a zrušení cel zavedených za jejího trvání představuje klíčový bod jednání.

Rozhodnutí čínské vlády je dobrou zprávou pro americké zemědělce, kteří tvoří klíčovou voličskou skupinu prezidenta Donalda Trumpa i Republikánské strany. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Austrálii sužují lesní požáry, ohrožují největší město Sydney

Severně od australského města Sydney hasiči bojují s rozsáhlými požáry. Ve státě Nový Jižní Wales v minulých týdnech napočítali podle stanice BBC až 100 ohnisek, ve čtvrtek vzhledem k nepříznivému počasí požáry zesílily. Největší australské město Sydney zahalil hustý dým. Od října přišlo v zemi kvůli ohňům o život šest lidí a zničeno bylo na 700 domů.

Hoří také ve státech Viktorie, Jižní Austrálie a Queensland. Agentura Reuters uvedla, že na východě země je 150 ohnisek, ale teď se hasiči zaměřili na osm ohňů, jež ohrožují pětimilionové Sydney. "Jsou velmi silné a očekává se, že se budou šířit na východ, bohužel k více osídleným místům, vesnicím a k izolovaným obydlím," řekl Shane Fitzsimmons z místní hasičské služby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy