Egyptská bouře se dál šíří, Bahrajn hlásí čtyři mrtvé

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
17. 2. 2011 8:35
Bahrajnská policie zasáhla proti demonstrantům, nejméně tři lidé zemřeli
Bahrajská policie demonstrace rozhání už několik dní
Bahrajská policie demonstrace rozhání už několik dní | Foto: Reuters

Manáma - Na ostrově Bahrajn v Perském zálivu pokračují protivládní protesty, které jsou zřejmě inspirovány nedávnými bouřemi v Egyptě a Tunisu.

Pořádková policie dnes před rozedněním rozbila tábor demonstrantů na centrálním náměstí v hlavním městě Manáma.

Policisté proti demonstrantům použili slzný plyn a gumové projektily. Nejméně dva lidé byli podle svědků a opozice zabiti, třetí demonstrant později podlehl zraněním v nemocnici. Lékařské zdroje mluví však již o čtyřech mrtvých.

Zraněno bylo podle opozičních zdrojů kolem 95 lidí, z nichž někteří jsou v kritickém stavu.

"Ať už rozhodl o útoku proti protestujícím kdokoli, učinil tak s cílem zabíjet," řekl agentuře Reuters poslanec opozičního parlamentního bloku Sdružení národní muslimské dohody (Vifák) Abdal Džalíl Chalíl. "Je to de facto terorismus," prohlásil.

K náměstí se po zásahu přesunulo více než 50 obrněných vozidel a tanků, napsala agentura Reuters s odvoláním na očité svědky.

Podle agentury AP na Perlové náměstí napochodovaly stovky policistů s obušky. Několik set metrů od náměstí byl slyšet výbuch. "Napadli náměstí, kde stovky lidí trávily noc ve stanech," řekl agentuře AFP sedmatřicetiletý Fadl Ahmad. Podle sedmnáctiletého Džaafara Džaafara policie demonstranty bila pendreky.

Zatím potvrzeni dva mrtví

Bahrajnské ministerstvo vnitra v prohlášení, které citovala televize Al-Džazíra, uvedlo, že "bezpečnostní síly evakuovaly oblast Perlového náměstí od protestujících poté, co byly vyzkoušeny všechny příležitosti k dialogu s nimi, na což někteří odpověděli pozitivně a v klidu odešli".

Náměstí se po zásahu policie téměř vylidnilo. Zůstaly na něm jenom prázdné stany a přikrývky. Policie pak prý pronásledovala demonstranty v přilehlých ulicích.

Poslanec za opoziční šíitský parlamentní blok Vifák řekl, že muži z náměstí utekli, ale pro některé ženy a děti to nebylo tak snadné a na náměstí zůstaly. Potvrzena prý byla dvě úmrtí. "Další lidé jsou v kritickém stavu," řekl.

Deset tisíc demonstrantů

Protivládní nepokoje v Bahrajnu inspirované zřejmě podobnými protesty v Tunisku a Egyptě vypukly v pondělí. Většinu demonstrantů tvořili šíité, kteří si dlouhodobě stěžují na to, že je vláda sunnitské dynastie přehlíží a diskriminuje. Do dnešního zásahu si nepokoje vyžádaly dva mrtvé.

V úterý obsadilo centrum hlavního města údajně až 10 000 protestujících lidí. Ve středu tu tisíce účastníků průvodu k uctění památky druhé oběti nepokojů požadovaly demisi premiéra.

Podle AP dnešní zásah představuje zásadní změnu taktiky bahrajnských úřadů. Pondělní střety policie s demonstranty vyvolaly ostrou kritiku ze strany západních spojenců včetně USA a policie se při středečních demonstracích držela zpět.

Sunnnité a šíité představují dvě hlavní větve islámu s odlišným názorem na to, kdo je nástupcem proroka Mohameda.

 

Právě se děje

před 14 minutami

V liberecké nemocnici zemřel muž zraněný při výbuchu v Hamru

Kvůli úternímu neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Dnes zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Řekl to mluvčí nemocnice Václav Řičář. "Zemřel na následky svých zranění," uvedl Řičář. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump slíbil, že ještě před volbami zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku

Americký prezident Donald Trump slíbil, že před prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku. Šéf Bílého domu to ve čtvrtek napsal na Twitteru. Zda to bude daňové přiznání, které Trump vytrvale odmítá publikovat a kvůli němuž ho žalují opoziční demokraté, není z prezidentova tweetu zřejmé.

Opozice, usilující o prosazení ústavní žaloby prezidenta kvůli takzvané ukrajinské kauze, vede proti Trumpovi boj hned na několika frontách. Jednou z nich jsou právě daňová přiznání, jejichž zveřejnění sice americké zákony prezidentům nenařizují, ale od dob Richarda Nixona je to v USA běžné. Trump se dosud hájil tím, že jeho majetek je auditován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy