Mubarak "už to vzdal", chce prý umřít doma v Egyptě

ČTK ČTK
16. 2. 2011 18:20
"Není mrtvý, ale není mu vůbec dobře a odmítá odejít," řekl saúdskoarabský činitel
Husní Mubarak se setkal s libyjským vůdcem Muammarem Kaddáfím ve městě Marsa Matruh na egyptské straně hranice 16. října 1989.
Husní Mubarak se setkal s libyjským vůdcem Muammarem Kaddáfím ve městě Marsa Matruh na egyptské straně hranice 16. října 1989. | Foto: Reuters

Šarm aš-Šajch (Egypt) - Svržený egyptský prezident Husní Mubarak "už to vzdal" a chce zemřít v letovisku Šarm aš-Šajch na pobřeží Rudého moře, kam se uchýlil poté, co jeho vládu ukončilo lidové povstání. Agentuře Reuters to řekl oficiální saúdskoarabský činitel, který si nepřál být jmenován.

Dvaaosmdesátiletý Mubarak v posledních letech trpěl řadou zdravotních problémů a v březnu loňského roku podstoupil v Německu operaci žlučníku. Zprávy o dalším zhoršování jeho zdravotního stavu se začaly kupit poté, co v pátek odstoupil po třech desítkách let u moci.

Zmíněný činitel uvedl, že Saúdská Arábie se nabídla Mubarakovi coby hostitel, ale egyptský exprezident je odhodlaný strávit poslední dny ve své domovině. "Není mrtvý, ale není mu vůbec dobře a odmítá odejít. V zásadě to vzdal a chce umřít v Šarm aš-Šajchu," dodal činitel.

Mubarak se nechal slyšet, že chce zemřít v Egyptě, už minulý týden v projevu k osmdesátimilionovému národu, kdy se ještě snažil z posledních sil udržet u moci.

V rezidenci v Šarm aš-Šajchu trávil Mubarak v posledních letech čím dál víc času. Čistý vzduch vanoucí od moře mu tu pomáhal zotavovat se ze zdravotních potíží. Přes moře se dá dohlédnout na břehy Saúdské Arábie, kam se uchýlil tuniský prezident Zín Abidín bin Alí, kterého lidová revolta svrhla minulý měsíc. Právě tuniská zkušenost podle analytiků inspirovala egyptské protestní hnutí, jež si vynutilo Mubarakovu rezignaci.

V Šarm aš-Šajchu, ležícím na špičce Sinajského poloostrova, Mubarak v dobách svého prezidentování také často přijímal světové představitele a toto místo se stalo dějištěm řady mezinárodních summitů i roky trvajících izraelsko-palestinských mírových rozhovorů.

Mnozí z těch, kdo se postupně propracovali k deziluzi z Mubarakovy vlády, teď míní, že právě láska k Šarm aš-Šajchu lépe než cokoli jiného dokládá, jak moc se Mubarak vzdálil každodenním problémům obyčejných Egypťanů.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy