Mubarak "už to vzdal", chce prý umřít doma v Egyptě

ČTK ČTK
16. 2. 2011 18:20
"Není mrtvý, ale není mu vůbec dobře a odmítá odejít," řekl saúdskoarabský činitel
Husní Mubarak se setkal s libyjským vůdcem Muammarem Kaddáfím ve městě Marsa Matruh na egyptské straně hranice 16. října 1989.
Husní Mubarak se setkal s libyjským vůdcem Muammarem Kaddáfím ve městě Marsa Matruh na egyptské straně hranice 16. října 1989. | Foto: Reuters

Šarm aš-Šajch (Egypt) - Svržený egyptský prezident Husní Mubarak "už to vzdal" a chce zemřít v letovisku Šarm aš-Šajch na pobřeží Rudého moře, kam se uchýlil poté, co jeho vládu ukončilo lidové povstání. Agentuře Reuters to řekl oficiální saúdskoarabský činitel, který si nepřál být jmenován.

Dvaaosmdesátiletý Mubarak v posledních letech trpěl řadou zdravotních problémů a v březnu loňského roku podstoupil v Německu operaci žlučníku. Zprávy o dalším zhoršování jeho zdravotního stavu se začaly kupit poté, co v pátek odstoupil po třech desítkách let u moci.

Zmíněný činitel uvedl, že Saúdská Arábie se nabídla Mubarakovi coby hostitel, ale egyptský exprezident je odhodlaný strávit poslední dny ve své domovině. "Není mrtvý, ale není mu vůbec dobře a odmítá odejít. V zásadě to vzdal a chce umřít v Šarm aš-Šajchu," dodal činitel.

Mubarak se nechal slyšet, že chce zemřít v Egyptě, už minulý týden v projevu k osmdesátimilionovému národu, kdy se ještě snažil z posledních sil udržet u moci.

V rezidenci v Šarm aš-Šajchu trávil Mubarak v posledních letech čím dál víc času. Čistý vzduch vanoucí od moře mu tu pomáhal zotavovat se ze zdravotních potíží. Přes moře se dá dohlédnout na břehy Saúdské Arábie, kam se uchýlil tuniský prezident Zín Abidín bin Alí, kterého lidová revolta svrhla minulý měsíc. Právě tuniská zkušenost podle analytiků inspirovala egyptské protestní hnutí, jež si vynutilo Mubarakovu rezignaci.

V Šarm aš-Šajchu, ležícím na špičce Sinajského poloostrova, Mubarak v dobách svého prezidentování také často přijímal světové představitele a toto místo se stalo dějištěm řady mezinárodních summitů i roky trvajících izraelsko-palestinských mírových rozhovorů.

Mnozí z těch, kdo se postupně propracovali k deziluzi z Mubarakovy vlády, teď míní, že právě láska k Šarm aš-Šajchu lépe než cokoli jiného dokládá, jak moc se Mubarak vzdálil každodenním problémům obyčejných Egypťanů.

 

Právě se děje

před 16 minutami

V rozvodněné řece na Slovensku se utopily tři ženy, snažily se zachránit psy

Tři ženy přišly o život v rozvodněné řece ve městě Revúca na středním Slovensku, když se ve středu pokusily zachránit před záplavami psy z útulku. Novinářům to ve čtvrtek řekl premiér Peter Pellegrini.

Policie původně informovala o jedné oběti v rozvodněné řece a ještě ráno uvedla, že po dalších dvou pohřešovaných ženách pátrá. "Žel, všechny tři, je to již potvrzeno, o svůj život v rozvodněné řece přišly," řekl později Pellegrini.

V důsledku vydatných lijáků a vichru se kvůli popadaným stromům vylila z koryta řeka Muráň, která teče nedaleko útulku. Když se do něj dostala voda, zveřejnily jeho pracovnice prosbu o pomoc. Autem přijely pomoci jejich kolegyně z útulku v Rožňavě, naložily psy, ale na zpáteční cestě se ztratily. Jedna z nich stihla zavolat na tísňovou linku, že se topí, pak bylo spojení přerušeno.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 18 minutami

Student školy na východě Ruska střílel na spolužáky, jednoho z nich zabil

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na stavební škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student.

V nemocnici skončili tři mladí lidé ve věku 17, 19 a 20 let, všichni museli podle oblastních úřadů podstoupit operaci. Dva z nich jsou podle lékařů ve vážném stavu, mají četná střelná poranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy