Zakazují jim řídit. Teď chystají ženy přes web revoluci

Václav Viták
25. 5. 2011 8:55
Revolta v Saúdské Arábii má začít 17. června, úřady se ji snaží udusit v zárodku
Ženy v Saúdské Arábii nesmějí volit, řídit vůz nebo pracovat bez svolení manžela či otce.
Ženy v Saúdské Arábii nesmějí volit, řídit vůz nebo pracovat bez svolení manžela či otce. | Foto: Reuters

Rijád - V Saúdské Arábii hrozí revoluce, která má začít 17. června, a nespokojená populace se již organizuje prostřednictvím sociálních sítí, jak tomu bylo předtím i v jiných arabských zemích.

Úřady proto rychle zasáhly, aby udusily tento protest v zárodku. V neděli zatkly organizátorku kampaně, kterou je dvaatřicetiletá Manal al-Šarífová, a zavřely ji na pět dní za rušení veřejného pořádku a pobuřování.

Těchto přečinů se Manal podle přesvědčení konzervativních kleriků a náboženské policie mutawá dopustila, když se posadila za volant a řídila vůz, což mají ženy v Saúdské Arábii jako jediné zemi na světě zakázáno.

To je také důvod, proč tato mladá odbornice na informační technologie začala organizovat prostřednictvím Twitteru a Facebooku protest, kterým chce tuto situaci změnit.

Ve snaze podpořit svou kampaň také vyjela o víkendu ostentativně do ulic města Dahránu, i když sama ve voze nebyla - doprovázel ji její bratr. Za to je oba zatkla v neděli náboženská policie.

Pro Manal to podle serveru Arab News znamenalo již druhé zatčení ve dvou dnech. Už v sobotu byla na určitou dobu zadržena za to, že umístila na YouTube video, v němž vysvětluje, jaké problémy představuje pro saúdskoarabskou ženu povinnost mít osobního šoféra.

Kampaň a protikampaň

Znepokojené saúdskoarabské orgány již stránku na Facebooku, na níž Manal vyzývá k pořádání demonstrace za právo žen řídit vůz, zablokovaly. Než se tak stalo, vyjádřilo s jejím obsahem souhlas přes 12 000 lidí - žen i mužů.

Odpůrci ženského řízení - opět muži i ženy - zahájili ovšem rychle protiakci. Na síti vyzývají, aby nelegální řidičky byly fyzicky trestány.

Každý muž, který spatří v ulicích ženu za volantem, ji má udeřit svým igalem (kruhovým páskem, který přidržuje kefíji, tradiční mužskou pokrývku hlavy v Saúdské Arábii).

Stoupenkyně řízení ale namítají, že v islámu není nic, co by zakazovalo ženám řídit automobil. Poukazují mimo jiné na skutečnost, že v časech proroka Mohammeda ženy jezdily na oslech a že zvládnout toto zvíře je ve skutečnosti těžší než řídit auto.

Na 600 mužů i žen dokonce poslalo saúdskoarabskému králi Abdalláhovi online petici, v níž ho žádají, aby nařídil propuštění Manal al-Šarífové a dal ženám právo jezdit autem.

Náboženští puritáni však v možnosti, že by saúdskoarabské ženy mohly řídit, spatřují útok Západu na tradice království. Představa, že by žena za volantem byla vystavena pohledu cizích lidí, je pro ně nepřijatelná.

Ekonomický aspekt

Fakt, že ženy v Saúdské Arábii jsou vydány na milost i nemilost mužům, pokud jde o jízdu autem, má velké ekonomické dopady.

V zemi kvůli tomu pracuje podle listu The New York Times přes 800 000 zahraničních řidičů, které si Saúdské Arabky musejí najímat.

Plat šoféra dělá asi 350 dolarů měsíčně a chudší rodiny si stěžují, že to je pro jejich rozpočet příliš velká zátěž. Navíc je zde další velká komplikace.

Foto: Aktuálně.cz

Saúdskoarabská žena si šoféra může najmout sama pouze v případě, že je vdova, nebo rozvedená. Vdané ženy si musejí řidiče najímat na černo, což vede k nelegálnímu trhu těchto služeb a k ještě vyšším nákladům.

Manal al-Šarífová, která pracuje pro státní ropný gigant Aramco, neprotestuje proti nerovnoprávnému postavení žen v Saúdské Arábii poprvé.

Trvá na tom, že v současné Saúdské Arábii musí mít pracující žena možnost řídit vůz. Proto také vyzvala ostatní ženy, aby si 17. června sedly za volant a vyjely na znamení protestu v co největším počtu do ulic.

Saúdské úřady se ale bojí, aby podobná demonstrace nepřerostla náhle v protest proti společenskému systému v zemi jako celku.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy