Zakazují jim řídit. Teď chystají ženy přes web revoluci

Václav Viták
25. 5. 2011 8:55
Revolta v Saúdské Arábii má začít 17. června, úřady se ji snaží udusit v zárodku
Ženy v Saúdské Arábii nesmějí volit, řídit vůz nebo pracovat bez svolení manžela či otce.
Ženy v Saúdské Arábii nesmějí volit, řídit vůz nebo pracovat bez svolení manžela či otce. | Foto: Reuters

Rijád - V Saúdské Arábii hrozí revoluce, která má začít 17. června, a nespokojená populace se již organizuje prostřednictvím sociálních sítí, jak tomu bylo předtím i v jiných arabských zemích.

Úřady proto rychle zasáhly, aby udusily tento protest v zárodku. V neděli zatkly organizátorku kampaně, kterou je dvaatřicetiletá Manal al-Šarífová, a zavřely ji na pět dní za rušení veřejného pořádku a pobuřování.

Těchto přečinů se Manal podle přesvědčení konzervativních kleriků a náboženské policie mutawá dopustila, když se posadila za volant a řídila vůz, což mají ženy v Saúdské Arábii jako jediné zemi na světě zakázáno.

To je také důvod, proč tato mladá odbornice na informační technologie začala organizovat prostřednictvím Twitteru a Facebooku protest, kterým chce tuto situaci změnit.

Ve snaze podpořit svou kampaň také vyjela o víkendu ostentativně do ulic města Dahránu, i když sama ve voze nebyla - doprovázel ji její bratr. Za to je oba zatkla v neděli náboženská policie.

Pro Manal to podle serveru Arab News znamenalo již druhé zatčení ve dvou dnech. Už v sobotu byla na určitou dobu zadržena za to, že umístila na YouTube video, v němž vysvětluje, jaké problémy představuje pro saúdskoarabskou ženu povinnost mít osobního šoféra.

Kampaň a protikampaň

Znepokojené saúdskoarabské orgány již stránku na Facebooku, na níž Manal vyzývá k pořádání demonstrace za právo žen řídit vůz, zablokovaly. Než se tak stalo, vyjádřilo s jejím obsahem souhlas přes 12 000 lidí - žen i mužů.

Odpůrci ženského řízení - opět muži i ženy - zahájili ovšem rychle protiakci. Na síti vyzývají, aby nelegální řidičky byly fyzicky trestány.

Každý muž, který spatří v ulicích ženu za volantem, ji má udeřit svým igalem (kruhovým páskem, který přidržuje kefíji, tradiční mužskou pokrývku hlavy v Saúdské Arábii).

Stoupenkyně řízení ale namítají, že v islámu není nic, co by zakazovalo ženám řídit automobil. Poukazují mimo jiné na skutečnost, že v časech proroka Mohammeda ženy jezdily na oslech a že zvládnout toto zvíře je ve skutečnosti těžší než řídit auto.

Na 600 mužů i žen dokonce poslalo saúdskoarabskému králi Abdalláhovi online petici, v níž ho žádají, aby nařídil propuštění Manal al-Šarífové a dal ženám právo jezdit autem.

Náboženští puritáni však v možnosti, že by saúdskoarabské ženy mohly řídit, spatřují útok Západu na tradice království. Představa, že by žena za volantem byla vystavena pohledu cizích lidí, je pro ně nepřijatelná.

Ekonomický aspekt

Fakt, že ženy v Saúdské Arábii jsou vydány na milost i nemilost mužům, pokud jde o jízdu autem, má velké ekonomické dopady.

V zemi kvůli tomu pracuje podle listu The New York Times přes 800 000 zahraničních řidičů, které si Saúdské Arabky musejí najímat.

Plat šoféra dělá asi 350 dolarů měsíčně a chudší rodiny si stěžují, že to je pro jejich rozpočet příliš velká zátěž. Navíc je zde další velká komplikace.

Foto: Aktuálně.cz

Saúdskoarabská žena si šoféra může najmout sama pouze v případě, že je vdova, nebo rozvedená. Vdané ženy si musejí řidiče najímat na černo, což vede k nelegálnímu trhu těchto služeb a k ještě vyšším nákladům.

Manal al-Šarífová, která pracuje pro státní ropný gigant Aramco, neprotestuje proti nerovnoprávnému postavení žen v Saúdské Arábii poprvé.

Trvá na tom, že v současné Saúdské Arábii musí mít pracující žena možnost řídit vůz. Proto také vyzvala ostatní ženy, aby si 17. června sedly za volant a vyjely na znamení protestu v co největším počtu do ulic.

Saúdské úřady se ale bojí, aby podobná demonstrace nepřerostla náhle v protest proti společenskému systému v zemi jako celku.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Další zprávy