Zakazují jim řídit. Teď chystají ženy přes web revoluci

Václav Viták
25. 5. 2011 8:55
Revolta v Saúdské Arábii má začít 17. června, úřady se ji snaží udusit v zárodku
Ženy v Saúdské Arábii nesmějí volit, řídit vůz nebo pracovat bez svolení manžela či otce.
Ženy v Saúdské Arábii nesmějí volit, řídit vůz nebo pracovat bez svolení manžela či otce. | Foto: Reuters

Rijád - V Saúdské Arábii hrozí revoluce, která má začít 17. června, a nespokojená populace se již organizuje prostřednictvím sociálních sítí, jak tomu bylo předtím i v jiných arabských zemích.

Úřady proto rychle zasáhly, aby udusily tento protest v zárodku. V neděli zatkly organizátorku kampaně, kterou je dvaatřicetiletá Manal al-Šarífová, a zavřely ji na pět dní za rušení veřejného pořádku a pobuřování.

Těchto přečinů se Manal podle přesvědčení konzervativních kleriků a náboženské policie mutawá dopustila, když se posadila za volant a řídila vůz, což mají ženy v Saúdské Arábii jako jediné zemi na světě zakázáno.

To je také důvod, proč tato mladá odbornice na informační technologie začala organizovat prostřednictvím Twitteru a Facebooku protest, kterým chce tuto situaci změnit.

Ve snaze podpořit svou kampaň také vyjela o víkendu ostentativně do ulic města Dahránu, i když sama ve voze nebyla - doprovázel ji její bratr. Za to je oba zatkla v neděli náboženská policie.

Pro Manal to podle serveru Arab News znamenalo již druhé zatčení ve dvou dnech. Už v sobotu byla na určitou dobu zadržena za to, že umístila na YouTube video, v němž vysvětluje, jaké problémy představuje pro saúdskoarabskou ženu povinnost mít osobního šoféra.

Kampaň a protikampaň

Znepokojené saúdskoarabské orgány již stránku na Facebooku, na níž Manal vyzývá k pořádání demonstrace za právo žen řídit vůz, zablokovaly. Než se tak stalo, vyjádřilo s jejím obsahem souhlas přes 12 000 lidí - žen i mužů.

Odpůrci ženského řízení - opět muži i ženy - zahájili ovšem rychle protiakci. Na síti vyzývají, aby nelegální řidičky byly fyzicky trestány.

Každý muž, který spatří v ulicích ženu za volantem, ji má udeřit svým igalem (kruhovým páskem, který přidržuje kefíji, tradiční mužskou pokrývku hlavy v Saúdské Arábii).

Stoupenkyně řízení ale namítají, že v islámu není nic, co by zakazovalo ženám řídit automobil. Poukazují mimo jiné na skutečnost, že v časech proroka Mohammeda ženy jezdily na oslech a že zvládnout toto zvíře je ve skutečnosti těžší než řídit auto.

Na 600 mužů i žen dokonce poslalo saúdskoarabskému králi Abdalláhovi online petici, v níž ho žádají, aby nařídil propuštění Manal al-Šarífové a dal ženám právo jezdit autem.

Náboženští puritáni však v možnosti, že by saúdskoarabské ženy mohly řídit, spatřují útok Západu na tradice království. Představa, že by žena za volantem byla vystavena pohledu cizích lidí, je pro ně nepřijatelná.

Ekonomický aspekt

Fakt, že ženy v Saúdské Arábii jsou vydány na milost i nemilost mužům, pokud jde o jízdu autem, má velké ekonomické dopady.

V zemi kvůli tomu pracuje podle listu The New York Times přes 800 000 zahraničních řidičů, které si Saúdské Arabky musejí najímat.

Plat šoféra dělá asi 350 dolarů měsíčně a chudší rodiny si stěžují, že to je pro jejich rozpočet příliš velká zátěž. Navíc je zde další velká komplikace.

Foto: Aktuálně.cz

Saúdskoarabská žena si šoféra může najmout sama pouze v případě, že je vdova, nebo rozvedená. Vdané ženy si musejí řidiče najímat na černo, což vede k nelegálnímu trhu těchto služeb a k ještě vyšším nákladům.

Manal al-Šarífová, která pracuje pro státní ropný gigant Aramco, neprotestuje proti nerovnoprávnému postavení žen v Saúdské Arábii poprvé.

Trvá na tom, že v současné Saúdské Arábii musí mít pracující žena možnost řídit vůz. Proto také vyzvala ostatní ženy, aby si 17. června sedly za volant a vyjely na znamení protestu v co největším počtu do ulic.

Saúdské úřady se ale bojí, aby podobná demonstrace nepřerostla náhle v protest proti společenskému systému v zemi jako celku.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy