Otče, je to tvůj konec, radí Kaddáfímu syn. Povládnu já

Martin Novák Martin Novák
4. 4. 2011 10:14
Libyjský režim po dvou týdnech bombardování a izolace hledá cestu z krize
Sajf Islám Kaddáfí.
Sajf Islám Kaddáfí. | Foto: Reuters

* Poradce Kaddáfího syna Sajfa Isláma jednal v Londýně, náměstek ministra zahraničí v Aténách * Povstalci se zatím k možnosti vlády Kaddáfího syna nevyjádřili * Bombardování Libye mezinárodní koalicí vstoupilo do třetího týdne

Tripolis - Dva týdny a dva dny od začátku spojeneckého bombardování se objevují první zprávy, naznačující ochotu režimu Muammara Kaddáfího k ústupkům.

Diktátorův syn Sajf Islám, který byl považován dříve za jeho pravděpodobného nástupce, podle zdrojů z Tripolisu navrhuje, aby v rámci dohody o příměří otec odstoupil.

Vládu by převzal sám na přechodnou dobu, během které by vznikl nový systém a uskutečnily by se volby.

O plánu, který údajně podporuje i další Kaddáfího syn Sádí, informoval deník Guardian a po něm i New York Times.

Listy se odvolávají na rozhovory, které vedl v Londýně Muhammad Ismáil, poradce Sajfa Isláma Kaddáfího. Zmínka o návrhu prý také padla v rozhovoru mezi Muammarem Kaddáfím a bývalým generálním tajemníkem OSN Kofim Annanem.

Libyjský vůdce zatím rezolutně odmítal jakékoliv výzvy k odstoupení a tvrdil, že je připraven zemřít jako mučedník a Libyi nikdy neopustí.

Mezinárodní izolace, nemožnost prodávat ropu a spojenecké bombardování však Kaddáfího režim postavily do složité situace.
Navíc vůdce opouštějí i někteří jeho dlouholetí spolupracovníci. Minulý týden "dezertovali" ministr zahraničí Músa Kúsa i nově jmenovaný velvyslanec při OSN Alí Trekí.

Libyjský povstalec u města Briga.
Libyjský povstalec u města Briga. | Foto: Reuters

Východní část země ovládají rebelové, frontová linie je nyní ve městě Briga. Povstalci mají také stále v moci i některá města na západě země, včetně části třetího největšího města Misuráty.

V neděli večer letadla mezinárodní koalice bombardovala vládní tanky a obrněná vozidla v Misurátě.

Ochotu vyjednávat a uzavřít příměří dal najevo v neděli večer v Aténách také náměstek libyjského ministra zahraničí Abdálatí Ubajdí.

Přijel jako zvlášní Kaddáfího vyslanec, aby předal poselství řeckému premiérovi. Novinářům řekl, že vláda má zájem na ukončení bojů.

"Vypadá to, že libyjské vedení hledá nějakou rychlou cestu z krize, nějaké řešení," řekl po jednání v Aténách řecký ministr zahraničí Dimitris Droutsas.

Otázkou je, zda povstalci a vůbec Libyjci budou s plánem, aby zemi vedl Kaddáfí rodinný příslušník, souhlasit. Nenávist k režimu je velmi silná a Sajf Islám ještě před třemi týdny vyhrožoval rebelům rozdrcením.

Znalci libyjských poměrů poukazují i na rozpory přímo v diktátorově rodině. Zatímco Sajf Islám a Sádí se mohou klonit ke kompromisům, další Kaddáfího synové Chámis a Mutassím mají pověst "tvrdých hochů."

Chámis velí elitní 32. brigádě, která má na svědomí životy mnoha civilistů ve městech Misuráta a Zavíja.


 

 

Právě se děje

Další zprávy