Google prorazil egyptskou blokádu, pomáhá demonstrantům

Tomáš Fránek
1. 2. 2011 14:25
Google oznámil, že zjistil, jak mohou Egypťané posílat zprávy i přes blokádu úřadů
Foto: Reuters

Praha - Internetový gigant, společnost Google, se aktivně zapojil do protestů Egypťanů proti vládě prezidenta Husního Mubaraka.

Firma totiž oznámila, že našla způsob, jak mohou Egypťané posílat do světa zprávy i přes vládní blokádu internetu.

Ve spolupráci s Twitterem a hlasovou službou SayNow, kterou Google koupil teprve před týdnem, jde totiž za pomoci hlasových zpráv na speciální telefonní čísla poslat vzkaz přímo na Twitter.

Jsme s vámi

Hlasové zprávy poslané na speciální čísla tak jsou okamžitě převedeny na textové zprávy.

"Stejně jako mnoho lidí sledujeme s napětím novinky z Egypta a přemýšleli jsme, jak pomoci lidem v zemi. Během víkendu jsme přišli s myšlenkou využít hlasové služby," uvedli ve společném blogu produktový manažer Google Abdel Karim-Mardini a zakladatel SayNow Ujjwal Singh.

Zprávy z Egypta jsou na twitter.com/speak2tweet. "Doufám, že naše služba pomůže lidem v Egyptě zůstat ve spojení v těžké době," uvedli Singh a Mardini.

V pondělí přestal v Egyptě fungovat poslední velký poskytovatel internetových služeb, společnost Noor Group. Ta přestala podle bezpečnostní společnosti Renesys fungovat ve 23:00 egyptského času.

Siciální služby proti režimu

Podle agentury Reuters další čtyři velké firmy nabízející internet už nefungují od čtvrtka.

Kritici režimu demonstrace svolávali právě přes sociální sítě Twitter a Facebook.

Inspirací pro Egypťany byla revolta v Tunisku, která svrhla na začátku roku dlouholetého diktátora Zina Abidína bin Alího. V Tunisku sehrály sociální sítě při svolávání demonstrantů velmi důležitou roli.

Google je největší světový vyhledávač. Čistý zisk Googlu v posledním čtvrtletí vzrostl meziročně o 29 procent na 2,5 miliardy dolarů (45 miliard korun) a zisk na akcii stoupl o 65 centů na 8,75 dolaru.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy