Ankara - Cigaretový dým či vodní dýmky patří v očích Evropanů neodmyslitelně ke koloritu orientálních kaváren, čajoven a bazarů.
Zákonem nařízené omezení kouření ale z Evropy zvolna postupuje na východ. Turecký parlament schválil zákon, který po vzoru členských zemí EU vykazuje kuřáky ze všech veřejných uzavřených prostor, včetně restaurací, stadiónů a nádraží.
Zákaz začne platit v polovině příštího roku a prosadil ho premiér Recep Tayip Erdogan, který se netají odporem a nepřátelstvím ke kouření a cigaretám.
V Turecku ovšem podle statistik patří k menšině. Turci totiž ve spotřebě cigaret na obyvatele výrazně převyšují všechny evropské země a patří v tomto ohledu na celém světě k absolutní špičce.
Aktivními kuřáky jsou dvě třetiny dospělých tureckých mužů, ročně se v zemi spotřebuje na patnáct miliard cigaret. Kouří údajně i téměř každé desáté dítě starší sedmi let.
Turecko na aktuálně.cz
- Jací jsou Turci? Gurmáni a parádníci
- Turecko povede Gül. Armáda se bojí islamizace
Kromě toho je Turecko velkým tabákovým producentem. Cigarety patří k největším exportním položkám země. Nápis Turkish Blend pod obrázkem velblouda na cigaretách značky Camel se stal legendou.
Panují ale pochybnosti, zda Turci vůbec budou nařízení dodržovat. Už od loňska se oficiálně nesmí kouřit v nemocnicích, některých úřadech, vlacích a autobusech, ale nikdo si s tím příliš hlavu neláme.
"Často je vidět lidi, kteří si zapálí cigaretu hned vedle cedule oznamující zákaz kouření," napsal reportér agentury Reuters.
Majitelé restaurací a barů se k zákazu stavějí pochopitelně negativně, protože jim hrozí za porušení vysoké pokuty. Až pět tisíc tureckých lir (téměř 80 tisíc korun).
"Jsme zemí, která zakazuje nebo nařizuje leccos. Od způsobu odvádění daní před dopravní předpisy až k omezování kouření či zákazu mučení zatčených. Problémemem ale je, že se málo z toho v praxi dodržuje," upozornil Murat Yetkin, komentátor vlivného deníku Radikal.