Konec kouření v Evropě, nezapálíte si ani vodní dýmky

Lenka Málková
1. 1. 2008 9:30
Evropa přestává kouřit Uvnitř: GRAFIKY
Kouření zakázáno!
Kouření zakázáno! | Foto: Reuters

Paříž/Berlín - Pro muslimy je kouření vodní dýmky relaxací. Francie, kde žijí více než čtyři miliony přistěhovalců z muslimských zemí, proto bude od Nového roku řeší velký problém.

Více než osm set "kuřáren vodních dýmek", čajoven a šíša barů bude muset zavřít, nebo vyhradit své prostory nekuřákům.

Zákaz kouření v kuřárnách je směšný

Manažer čajovny L'Elies Samy Boughida tvrdí, že zákon zakazující kouření v "kuřárnách" je směšný.

"Všichni se ptají, co s námi bude. Zákon je směšný. Lidé, kteří chodí do mého baru, si přijdou zakouřit a je to jejich volba," cituje jeho slova britský Guardian.

Kouření na veřejných prostranstvích, nádražích, ve školách či nemocnicích bylo ve Francii zakázáno již v únoru. Nyní přišly na řadu také restaurace a typické francouzské kavárny.

Kde se v Evropě nekouří a co je stále ještě dovoleno - GRAFIKU NAJDETE ZDE

Jejich majitelé se bouří. Majitel malé kavárny L'Atelier s několika stoly Alexis Zhan se obává nejhoršího. Na rozdíl od obřích "kuřáren" a restaurací není možné místo pro nekuřáky v malých kavárnách oddělit.

"Nemáme jinou možnost, než se stát nekuřáckou kavárnou," říká. "A tím samozřejmě ztratíme, protože lidé si sem chodí kupovat cigarety a pokud nebudou moct kouřit, půjdou jinam."

Protesty však nebere francouzská vláda vážně. Ministryně zdravotnictví Roselyne Bachelotová má v tomto ohledu jasno. "Je to otázka veřejného zdraví. Strach ze zákona není oprávněný," říká.

"Kouření cigaret, dýmek i pití alkoholu je špatné. Ale my nenutíme lidí, aby sem chodili," argumentuje vlastník čajovny Sami Berhouma. "Lidé by měli mít možnosti žít, jak chtějí. Myslel jsem, že Francie je zemí svobody, rovnosti a bratrství, ale svobodu zde nevidím."

Francie je národ milovníků cigaret. Na následky kouření zde však ročně zemře 60 tisíc osob.

Kouření omezuje také Německo

Od 1. ledna 2008 se nekouří ani v německých úřadech, školách či v nemocnicích. Zatímco v Dolním Sasku nebo Bádensku-Württembersku je kouření zakázáno všude, v ostatních spolkových zemích jsou pravidla mnohem mírnější.

V chaosu federálního uspořádání tak není lehké se orientovat. "Německo bude mít džungli protikuřáckých úprav," poznamenal nedávno časopis Focus.

Evropa tak pomalu přestává kouřit. Jako první přistoupilo k zákazu kouření v restauracích v roce 2004 Irsko. Kouřit se nesmí ani v barech v Británii. Částečné zákazy kouření vyhlásily i Belgie, Litva, Španělsko, Kypr, Slovinsko a Nizozemsko.

Nejmladšími členy klubu "nekuřáckých" zemí se během léta staly Estonsko, Finsko a Dánsko.

Česko zaostává

V České republice zatím platí pouze zákon zakazující kouření ve veřejně přístupných místech jako jsou školy, kina, divadla, státní úřady. Narozdíl od jiných členských států není omezováno kouření v restauracích, barech a kavárnách.

Poslední novinkou je rozhodnutí Českých drah zakázat kouření ve všech vlacích, které vstoupilo v platnost s novým jízdním řádem - 9. prosince. Vedení drah reagovalo na kroky vlád v sousedních zemích. Od září se totiž nekouří ve vlacích v Rakousku a Německu, kam směřuje většína mezinárodních spojů.

Evropa zákazy podporuje

Se zákazem kouření je však Evropa srozuměna. Průzkum popularity protikuřáckého tažení, který byl zveřejněn loni 31. května u příležitosti Světového dne bez tabáku, ukázal, že se zákazem souhlasí osmdesát procent dotázaných.

Zatímco počty kuřáků v rozvojových zemích rostou geometrickou řadou, západní státy se pomalu, ale jistě snaží s neduhem kouření zatočit.

Podle Světové zdravotnické organizace zemře jen v tomto století na nemoci způsobené kouřením více než miliarda lidí.

"Tabák je špatný produkt. Zabijí polovinu těch, kteří se jej rozhodnou užívat," tvrdí expert Douglas Bettcher. "Ročně je to 5,4 milionu lidí, což se rovná pádu obřího letadla každou hodinu".

 

Právě se děje

před 56 minutami

Zábranský bude hrát ve Finsku za Jukurit Mikkeli

Hokejový obránce Libor Zábranský bude působit ve finském klubu Jukurit Mikkeli. Dvacetiletý hráč, který v této sezoně hostoval z Komety Brno v Karlových Varech, na severu Evropy podepsal dvouletou smlouvu.

Bývalý kapitán juniorské reprezentace se loni vrátil do Evropy po třech sezonách, které strávil v zámoří. Nezamířil ale do mateřské Komety, kterou vlastní jeho otec, ale hrál za Karlovy Vary. V dresu Energie nasbíral v 51 zápasech základní části extraligy 14 bodů za sedm branek a stejný počet asistencí. Ve čtyřech utkání play off se neprosadil.

Do Jukuritu si Zábranského vybral nový trenér a hvězda finského hokeje Olli Jokinen. "Je mi ctí hrát za klub s takovou historií. Vždy jsem chtěl působit ve Finsku a už se nemohu dočkat, až do Mikkeli přijedu. Věřím, že příští sezonu dokážeme velké věci," uvedl Zábranský na webu svého nového zaměstnance. V současnosti se seniorskou reprezentací chystá na přípravné zápasy proti Rakousku.

V aktuální sezoně oblékali dres předposledního týmu finské soutěže obránce Jakub Galvas a útočník Šimon Stránský. Oba by měli mít smlouvu i na příští sezonu, Galvas se však zřejmě bude snažit prosadit v zámoří, kde jej draftovalo Chicago.

Další zprávy