Ceaušescu se bránil silou. Stalinistický systém v Rumunsku utnula krvavá revoluce

Ceaušescu se bránil silou. Stalinistický systém v Rumunsku utnula krvavá revoluce
Útěk Ceaušeska ale neznamenal konec násilí. Část příslušníků Securitate, vojsk ministerstva vnitra a Vlasteneckých gard ostřelovala mnoho budov v Bukurešti, včetně sídla televize. Stříleli i do demonstrantů. Proti nim bojovala armáda. V ulicích Bukurešti a dalších měst nastal chaos.
Mezi lidmi například vzbudila velké pohoršení zpráva, že oběti střelby ze 17. prosince tajná policie zpopelnila a popel nasypala do říčního kanálu na okraji města.
Dav demonstrantů pak pronikl do budovy a Ceaušescu s manželkou Elenou, několika členy politbyra a tělesnými strážci odletěl ve vrtulníku ze střechy. Málem to nestihl, zasekl se totiž výtah a skupina musela poslední patra jít pěšky do schodů.
Členové popravčí čety po vynesení rozsudku Ceaušeskovi a jeho manželce svázali ruce za zády a pár odvedli na dvůr. Ve tři hodiny odpoledne 25. prosince dvojici zastřelili.
Foto: Reuters
Martin Novák Dan Poláček Martin Novák, Dan Poláček
Aktualizováno 24. 12. 2022 13:58
Polsko, Maďarsko, Německá demokratická republika, Bulharsko, Československo. V takovém sledu šly za sebou v roce 1989 změny v zemích bývalého východního bloku. V prosinci zůstával komunistický režim u moci pouze v Rumunsku. Do chvíle, než se demonstranti sešli 15. prosince v Temešváru na západě země. O deset dní později už nově ustanovená Fronta národní spásy nechala popravit diktátora Ceaušeska.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.

Šestá zpráva nyní uvádí, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud chce změny dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech tohoto století. Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia, tvrdí IPCC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy