Ceaušesku se bránil silou. Stalinistický systém v Rumunsku utnula krvavá revoluce

Ceaušesku se bránil silou. Stalinistický systém v Rumunsku utnula krvavá revoluce
Útěk Ceaušeska ale neznamenal konec násilí. Část příslušníků Securitate, vojsk ministerstva vnitra a Vlasteneckých gard ostřelovala mnoho budov v Bukurešti, včetně sídla televize. Stříleli i do demonstrantů. Proti nim bojovala armáda. V ulicích Bukurešti a dalších měst nastal chaos.
Mezi lidmi například vzbudila velké pohoršení zpráva, že oběti střelby ze 17. prosince tajná policie zpopelnila a popel nasypala do říčního kanálu na okraji města.
Dav demonstrantů pak pronikl do budovy a Ceaušescu s manželkou Elenou, několika členy politbyra a tělesnými strážci odletěl ve vrtulníku ze střechy. Málem to nestihl, zasekl se totiž výtah a skupina musela poslední patra jít pěšky do schodů.
Členové popravčí čety po vynesení rozsudku Ceaušeskovi a jeho manželce svázali ruce za zády a pár odvedli na dvůr. Ve tři hodiny odpoledne 25. prosince dvojici zastřelili.
Foto: Reuters
Martin Novák Dan Poláček Martin Novák, Dan Poláček
Aktualizováno 25. 12. 2020 22:24
Polsko, Maďarsko, Německá demokratická republika, Bulharsko, Československo. V takovém sledu šly za sebou v roce 1989 změny v zemích bývalého východního bloku. V prosinci zůstával komunistický režim u moci pouze v Rumunsku. Do chvíle, než se demonstranti sešli 15. prosince v Temešváru na západě země. O deset dní později už nově ustanovená Fronta národní spásy nechala popravit diktátora Ceaušeska.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 45 minutami

Vláda prodloužila firmám příspěvek Antivirus A do konce letošního roku, a to na náhrady pro lidi v karanténě

Vláda dnes prodloužila do konce roku firmám příspěvek Antivirus A. Jde o náhrady pro lidi v karanténě. Na tiskové konferenci po jednání vlády to oznámila ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Maximální částka podpory činí 80 procent z vyplacené mzdy včetně odvodů, přičemž nejvyšší měsíční částka příspěvku na jednoho zaměstnance činí 39 000 Kč.

Z Antiviru stát poskytuje příspěvky na mzdy od loňského 12. března firmám, na něž dopadla nařízená protiepidemická omezení a koronavirová krize. Naposledy vláda rozhodla o prodloužení Antiviru A v červnu, a to do konce letošního října.

Zdroj: ČTK
Další zprávy