Krvavá revoluce v Rumunsku na unikátních snímcích. Před 30 lety popravili Ceaušeska

Krvavá revoluce v Rumunsku na unikátních snímcích. Před 30 lety popravili Ceaušeska
K velkému počtu obětí přispěl po 22. prosinci i fakt, že se ke zbraním dostali civilisté.
Mezi lidmi například vzbudila velké pohoršení zpráva, že oběti střelby ze 17. prosince tajná policie zpopelnila a popel nasypala do říčního kanálu na okraji města.
Dav demonstrantů pak pronikl do budovy a Ceaušescu s manželkou Elenou, několika členy politbyra a tělesnými strážci odletěl ve vrtulníku ze střechy. Málem to nestihl, zasekl se totiž výtah a skupina musela poslední patra jít pěšky do schodů.
Členové popravčí čety po vynesení rozsudku Ceaušeskovi a jeho manželce svázali ruce za zády a pár odvedli na dvůr. Ve tři hodiny odpoledne 25. prosince dvojici zastřelili.
Foto: Reuters
Martin Novák Dan Poláček Martin Novák, Dan Poláček
Aktualizováno 25. 12. 2019 18:02
Polsko, Maďarsko, Německá demokratická republika, Bulharsko, Československo. V takovém sledu šly za sebou v roce 1989 změny v zemích bývalého východního bloku. V prosinci zůstával komunistický režim u moci pouze v Rumunsku. Do chvíle, než se demonstranti sešli 15. prosince v Temešváru na západě země. O deset dní později už nově ustanovená Fronta národní spásy nechala popravit diktátora Ceaušeska.

 

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Americký prezident Donald Trump svolil, aby demokrat Joe Biden dostával každodenní zprávu, kterou pro prezidenta zpracovávají tajné služby

Zdroj: ČTK
Další zprávy