Zachrání se říční delfín? Je jich jen 17

rst, BBC
4. 7. 2006 0:00
Londýn - Nejohroženějším kytovcem na světě není velryba, ale čínský říční delfín. Poslední výzkum zjistil pouze 17 žijících jedinců.

Zoologové vyvinuli plán na záchranu říčního delfína z řeky Jang-c-ťiang, v současné době pravděpodobně nejohroženějšího savce na světě.

Vědci doufají, že se jim podaří několik delfínovců z řeky vylovit a začít je chovat v nedalekém jezeře, kde budou chráněni proti rybářům, uvádí BBC.

Rybolov, industrializace i lodní doprava

Vzácnému druhu hrozí vyhynutí kvůli nadměrnému rybolovu, který způsobuje nedostatek potravy, dále industrializace a lodní provoz. Často také delfíni uváznou v síti rybářů.

Delfínovec čínský Lipotes vexilliferse je znám také pod jménem baiji nebo čínský jezerní delfín. Je veden v červeném seznamu kriticky ohrožených druhů, který jej popisuje jako "pravděpodobně v současné době nejvíce ohrožený kytovec na světě".

Ke konci minulého roku se v San Diegu sešli zoologové, kteří měli za úkol vytvořit záchranný plán.

I v jezeře se loví

"Plán navrhuje vytvoření rezervace na 21 kilometrů dlouhém jezeře, které se stalo částí Jang-c-ťíang už v 70. letech," říká šéf vědců Samuel Turvey z institutu Zoologie z londýnské zoologické společnosti (ZSL).

Jezero Tchien-e-Čou je domovem také dalšího sladkovodního kytovce sviňuchy hladkohřbeté, což je indicie pro to, že by se zde mohlo dařit i delfínovci.

V jezeře je pro delfíny dostatek potravy a i když se také v jezeře provozuje rybolov, není to v takovém množství jako v řece samotné.

Podle doktora Turveye vzrůstající čínská populace způsobila, že v jezeře zůstala z některých druhů ryb, které baiji loví, pouze jedna tisícina oproti předindustrialní době.

Z řeky do jezera vrtulníkem

"Existuje zde tlak rostoucí lidské populace, industrializace, nadměrný rybolov. Další hrozbou jsou lodní neštěstí nebo různé přehrady, jako jsou Tři soutěsky, nejznámější a největší z nich. To je další hřebíček do rakve."

"Je pravdou, že počty delfínů se zmenšují už po desetiletí. Během období Velkého skoku vpřed zde dokonce existovala továrna, která vyráběla kabelky z delfíních kůží," říká vědec.

Organizace začala hledat někoho, kdo na záchrannou akci poskytne prostředky. Cena je odhadována na 365 000 až 545 000 dolarů (zhruba 8,5 12,5 milionu korun)

Je zapotřebí lodí, pomocí nichž by delfíni byli chyceni, vrtulníků, kterými by delfíni byli přepraveni do jezera, musí být postaveny ohrady a poskytnut veterinářský dozor.

 

Právě se děje

Další zprávy