delfín

Na tureckém pobřeží uhynula za poslední měsíc stovka delfínů, zamotali se do rybářských sítí

Na tureckém černomořském pobřeží uhynul za poslední měsíc neobvykle velký počet delfínů. Jen od Istanbulu po přístavní město Sinop, ležící zhruba v polovině severního pobřeží Turecka, se našlo od konce února asi sto mrtvých delfínů obecných. Informoval o tom deník Daily Sabah. Podle něj většina delfínů uhynula zřejmě proto, že se zamotala do rybářských sítí.

Neobvyklé je podle tureckých expertů také to, že delfíni připlouvají nyní tak blízko pobřeží, od něhož se obyčejně drží dál. Podle deníku Daily Sabah to může být způsobeno i větším provozem v Černém moři v souvislosti s válkou na Ukrajině. Může jít i o důsledek klimatických změn.

Úhyn delfínů zkoumá i odborník ze sinopské univerzity Ugur Özsandikçi, podle něhož situace souvisí také s rybářskými aktivitami. "Příčina jejich úhynu je běžná, ale počet mrtvých delfínů je neobvykle vysoký," řekl Özsandikçi agentuře Anadolu. Jen u pobřeží Istanbulu se například 11. března našlo 24 mrtvých delfínů a minulý týden objevili 13 uhynulých delfínů na plážích provincie Sinop.

Turecký institut pro námořní výzkum v této souvislosti apeloval na rybáře, aby častěji kontrolovali své sítě a snažili se zachyceným delfínům pomoci.

Zdroj: ČTK
Pokračovat