Nanulak: Grizzly a lední medvěd v jednom

rst, ČTK, BBC
14. 5. 2006 16:54
Ottawa - První kříženec medvěda grizzlyho a ledního medvěda ve volné přírodě byl registrován v severní Kanadě.

Prokázaly to testy DNA u zastřeleného jedince, který měl bílou srst s hnědými skvrnami, napsaly internetové stránky BBC.

Podle kanadských expertů jde o potomka samce grizzlyho a samice ledního medvěda. Zastřelen byl minulý měsíc americkým lovcem na ostrově Banks v kanadském Severozápadním území.

Poprvé ve volné přírodě

V Kanadě již dlouho kolují zvěsti o výskytu podivuhodně zbarvených medvědů na územích, kde se teritoria zmíněných dvou druhů překrývají. Dosud však byli tito hybridní živočichové známi pouze z chovu v zoologických zahradách.

"Věděli jsme, že je to teoreticky možné, poněvadž jejich přirozená životní prostředí se trošičku překrývají a také jejich období páření se trošičku překrývají," uvedl kanadský zoolog Ian Stirling. "Toto je ale poprvé, co to bylo zaznamenáno ve volné přírodě," dodal.

Podle vědců došlo k výjimečnému spojení zřejmě v teritoriu obývaném ledními medvědy, kam se občas vydávají i medvědi grizzly v honbě za potravou po procitnutí ze zimního spánku.

Nanuk+Aklak = Nanulak

Kanadští zoologové nyní vymýšlejí pro nové zvíře jméno. Většina návrhů je odvozena z anglických názvů grizzly bear a polar bear a zahrnuje takové jazykové výtvory jako "pizzly" či "grolar bear".

Z eskymáckého názvu pro ledního medvěda (nanuk) a pro grizzlyho (aklak) zase vznikl návrh "nanulak".

 

Právě se děje

Další zprávy