Světový deštný prales je vážně ohrožen

lem, ČTK
27. 5. 2006 0:01
Mexiko - Plných 95 procent deštných pralesů světa je ohroženo, protože nepodléhají náležité ochraně.
Foto: Aktuálně.cz

Infobox

Prales

PŘEČTĚTE SI:

  • Tropy se rozšiřují a míří do Evropy
  • Africká sucha přinesou katastrofu
  • Keňa je na prahu krize. Sucho zabíjí 

Uvádí se to v nejnovější zprávě Mezinárodní organizace pro ochranu tropických lesů (ITTO).

Plocha lesů se zvětšuje, ale pomalu

Organizace nicméně pochválila, že plocha deštných lesů spravovaných náležitým způsobem v rámci udržitelného rozvoje se zvětšila z asi milionu hektarů v roce 1988 na současných 36 milionů hektarů.

Každoročně ovšem také 12 milionů hektarů lesů zmizí kvůli zemědělským a jiným projektům či těžbě dřeva, další miliony hektarů padnou za oběť ilegálnímu kácení.

"Byl zaznamenán obrovský nárůst ilegálního kácení lesů, což snižuje ceny dřeva, které je těženo legálně v rámci udržitelného rozvoje," řekl spoluautor studie ITTO Duncan Poore.

ITTO prověřila za čtyři roky 814 milionů hektarů tropických deštných lesů ve 33 zemích. Viditelné pokroky zaznamenali ekologové v Bolívii, Ghaně, Gabonu, Peru či Brazílii. Kácení zde údajně probíhá do značné míry tak, že tropické lesy neničí.

Budoucnost stále nejistá

V takových státech jako Nigérie a Filipíny ale podle studie v současnosti nezbývají téměř žádné původní lesy. V dalších zemích, třeba v Libérii či v Kongu, snahy o ochranu deštného pralesa maří válečné konflikty. Situace je povážlivá i v Indonésii či v Pobřeží slonoviny.

"Odlesňování pokračuje. Pokud bude postupovat nynějším tempem, zmizí do 50 let polovina tropických lesů," varoval výkonný ředitel ITTO Manoel Sobral Filho.

"Je nepopiratelné, že budoucnost většiny tropických lesů je nadále vážně ohrožena. Lidé evidentně nepochopili, že lesy mohou přinášet ekonomické zisky, aniž by byly ničeny," podotkl Filho.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 29 minutami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 56 minutami

Dálnici D10 uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu

Dálnici D10 ve směru na Prahu uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu, který se převrátil na bok. Část návěsu zasahuje také do jízdního pásu v druhém směru, kde je provoz sveden do jednoho jízdního pruhu. Při nehodě se nákladnímu autu prorazila nádrž a unikala nafta, řekla mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Michaely Novákové se kolize obešla bez zranění.

Policisté na místo vyjeli ve 13:30, kamion měl podle polského řidiče technickou závadu. Po nehodě zůstal ležet na středových svodidlech. Podle Novákové byl v podvečer provoz na Prahu jedním pruhem obnoven zhruba na čtvrt hodiny, aby mohla odjet část čekajících aut. "Ale už je to zase zavřené," uvedla mluvčí kolem 18:00.

Další zprávy