Světový deštný prales je vážně ohrožen

lem, ČTK
27. 5. 2006 0:01
Mexiko - Plných 95 procent deštných pralesů světa je ohroženo, protože nepodléhají náležité ochraně.
Foto: Aktuálně.cz

Infobox

Prales

PŘEČTĚTE SI:

  • Tropy se rozšiřují a míří do Evropy
  • Africká sucha přinesou katastrofu
  • Keňa je na prahu krize. Sucho zabíjí 

Uvádí se to v nejnovější zprávě Mezinárodní organizace pro ochranu tropických lesů (ITTO).

Plocha lesů se zvětšuje, ale pomalu

Organizace nicméně pochválila, že plocha deštných lesů spravovaných náležitým způsobem v rámci udržitelného rozvoje se zvětšila z asi milionu hektarů v roce 1988 na současných 36 milionů hektarů.

Každoročně ovšem také 12 milionů hektarů lesů zmizí kvůli zemědělským a jiným projektům či těžbě dřeva, další miliony hektarů padnou za oběť ilegálnímu kácení.

"Byl zaznamenán obrovský nárůst ilegálního kácení lesů, což snižuje ceny dřeva, které je těženo legálně v rámci udržitelného rozvoje," řekl spoluautor studie ITTO Duncan Poore.

ITTO prověřila za čtyři roky 814 milionů hektarů tropických deštných lesů ve 33 zemích. Viditelné pokroky zaznamenali ekologové v Bolívii, Ghaně, Gabonu, Peru či Brazílii. Kácení zde údajně probíhá do značné míry tak, že tropické lesy neničí.

Budoucnost stále nejistá

V takových státech jako Nigérie a Filipíny ale podle studie v současnosti nezbývají téměř žádné původní lesy. V dalších zemích, třeba v Libérii či v Kongu, snahy o ochranu deštného pralesa maří válečné konflikty. Situace je povážlivá i v Indonésii či v Pobřeží slonoviny.

"Odlesňování pokračuje. Pokud bude postupovat nynějším tempem, zmizí do 50 let polovina tropických lesů," varoval výkonný ředitel ITTO Manoel Sobral Filho.

"Je nepopiratelné, že budoucnost většiny tropických lesů je nadále vážně ohrožena. Lidé evidentně nepochopili, že lesy mohou přinášet ekonomické zisky, aniž by byly ničeny," podotkl Filho.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Sedm lidí zemřelo při explozi v čínské továrně na pyrotechniku

Sedm lidí zemřelo a 13 dalších bylo raněno při explozi v továrně na zábavní pyrotechniku v centrální čínské provincii Chu-nan. Informovala o tom dnes agentura AP.

Správa města Liou-jang uvedla, že výbuch nastal ve středu ráno a že výroba byla nelegální. Tým sestavený k vyšetření neštěstí vyslýchá zadržené manažery podniku. Ve čtvrtek byla ve městě pozastavena výroba veškeré zábavní pyrotechniky.

Podobné incidenty nejsou v Číně výjimkou. Přibývá jich zejména před oslavami nového lunárního roku, které nadcházející rok připadají na 25. ledna.

Další zprávy