Vědci našli nový druh žraloka kladivouna

rst, BBC
12. 6. 2006 13:10
Columbia - Vědci objevili ve vodách severozápadního Atlantského oceánu u břehů Jižní Karolíny nový typ žraloka podobného kladivounovi.

Žralok je podobný kladivounu bronzovému, avšak doposud nebyl klasifikován a pojmenován. Genetický výzkum však odhalil, že tento žralok je od běžného kladivouna "geneticky odlišný". Zpráva o objevu byla zveřejněna v magazínu Marine Biology.

Američtí vědci tvrdí, že zvíře se zdá být raritou, která se vyskytuje pouze ve vodách u pobřeží Jižní Karolíny, ačkoliv se může objevit i ve vodách kolem Floridy.

Žraloka objevil profesor biologie z univerzity v Jižní Karolíně Joe M. Quattro. O kladivouna se začal zajímat, když studoval jiné druhy pobřežních ryb.

Infobox

Kipunji

Objevy na Aktuálně.cz

  • Vědci nalezli v Indonésii ztracený ráj 

Pobřežní jesle

"Vody Jižní Karolíny slouží jako takové jesle pro mnoho nám neznámých druhů a oblast by proto měla být více chráněná," řekl Quattro.

Vědci plánují připevnit na žraloka vysílačku, aby porozuměli více jeho putování.

Ali Hood, odbornice z britské sekce organizace Shark Trust, byla z objevu nadšena. "Celkem je ve volné přírodě zaznamenáno pouze 454 druhů žraloka, takže je vzrušující, když se objeví další," řekla BBC.

"Tento objev jasně ukazuje, jak může být malá část pobřeží důležitá pro určité druhy, a je tedy důležité budovat žraločí rezervace oblast po oblasti."

 

Právě se děje

Další zprávy