Začal klíčový arabský summit. Přinese mír?

rak
28. 3. 2007 15:57
Rijád - Nejsledovanější setkání Ligy arabských států posledních let má velké ambice: zabránit nejpalčivějším krizím regionu tím, že skoncuje s historickým konfliktem mezi Izraelem a arabským světem.

Infobox

Hlavní cíle rijádského summitu:

  • Obnovení mírového plánu s výhledem na ukončení arabsko-izraelského konfliktu
  • Izrael by se měl stáhnout za hranice z roku 1967 a uznat palestinský stát, včetně východního Jeruzaléma jako jeho hlavního města
  • Předejít kolapsu Iráku a jeho úpadku do násilné anarchie
  • Vyřešení politické krize v Libanonu

Jako základ slouží tzv. saúdská mírová iniciativa - mírový plán, který představila Saúdská Arábie poprvé v roce 2002.

Dokument Izraeli v podstatě nabízí, že výměnou za stažení z okupovaných palestinských území a východního Jeruzaléma s ním arabské a islámské země navážou diplomatické vztahy.

"Teď je to naléhavé, hlavně kvůli zvyšujícímu se vlivu Iránu," řekl listu The Washington Post šéf egyptské kanceláře respektovaného panarabského deníku Aš-Šarq Al-Awsat Abdel-Moneím Mustafa.

"USA tlačí na vyřešení palestinského problému, protože už pochopily, že vše je propojené; nemůžete mít mír v Iráku bez míru a stability v Palestině. Projekt širšího Blízkého východu začíná v Palestině, ne v Iráku."

Kaddáfí summit bojkotuje

Hlavy států, jejich ministři, generální tajemník OSN Pan Ki-mun, nebo "ministr zahraničí" EU Javier Solana ti všichni budou do čtvrtka jednat v saúdské metropoli Rijádu. Z 22 arabských zemí přijelo 21 zástupců.

Setkání bojkotuje pouze Libye. Tamní vůdce Muammar Kaddáfí řekl televizi Al-Džazíra, že summit rozdmýchá rozpory mezi muslimy a podnítí konfrontaci s Íránem.

Zároveň arabské státy obvinil, že si nechávají rozkazovat od americké ministryně zahraničí Condoleezzy Riceové.

"Nezúčastním se summitu, který rozděluje islám na dvě skupiny a štve proti sobě navzájem šííty a sunnity," citovala agentura AFP Kaddáfího, jehož země má se Saúdskou Arábií napjaté vztahy.

Moře míru...

Přestože Saúdové platí v posledních měsících za čilé politické vyjadnavače, neočekávají experti během summitu zásadní průlom.

Palestinský prezident Mahmúd Abbás nicméně Izrael vyzval, aby nabídku mírového plánu přijal.

"Budete žít v moři míru, které začíná v Nouakchottu (hlavním městě Mauretánie - pozn. red.) a končí v Indonésii. Pokud bude tato iniciativa zničena, nevěřím, že v budoucnu přijde další podobná možnost," řekl Abbás.

...a bozi války

Izrael zatím zachovává zdrženlivý postoj. Premiér Ehud Olmert minulý týden prohlásil, že je ochoten učinit "zásadní, bolestné a nepříjemné ústupky" ve snaze podpořit mír na Blízkém východě.

Saúdský král Abdulláh a syrský prezident Bašár Asad se potkali už včera. Bylo to poprvé od loňské libanonské války.
Saúdský král Abdulláh a syrský prezident Bašár Asad se potkali už včera. Bylo to poprvé od loňské libanonské války. | Foto: Reuters

Plán z roku 2002 by podle něj mohl být vhodným základem. I tak má vůči němu výhrady. Týkají se hlavně otázky palestinských uprchlíků a konečné podoby hranic.

Jeho slova potvrdila i izraelská ministryně zahraničí Cipi Livniová. Palestinci podle ní stále nesplnili první bod tzv. Cestovní mapy, který počítá s odmítnutím teroru.

"V současné situaci je nemožné dosáhnout politického urovnání s Palestinci," řekla šéfka izraelské diplomacie s tím, že ji prezident Mahmúd Abbás zklamal.

"Co jsme měli sílu v arabském světě udělat, to jsme udělali,"  řekl listu Telegraph o předkládaném mírovém plánu saúdský ministr zahraničí Princ Saúd al-Fajsal.

Dodal, že teď je řada na Izraeli. Pokud nepřijme arabský návrh výměnou za uznání své existence, bude židovský stát podle Fajsala dán nadále na milost "bohům války".

 

Právě se děje

Další zprávy