Jedna z velkých nejistot v počítačových modelech používaných k předpovědím spočívá v otázce, jak bude klima reagovat na zvyšující se množství skleníkových plynů.
"Mnoho našich modelů naznačuje, že v budoucnu dojde k poklesu oblačnosti, což znamená, že mraky budou odrážet méně slunečního světla zpět do vesmíru, více ho bude pohlcováno na povrchu a to bude působit jako zesilovač oteplení, které bychom získali z oxidu uhličitého," řekl BBC News Robin Hogan z Evropského střediska pro střednědobou předpověď počasí.
Družici o hmotnosti 2,3 tuny vynesla do vesmíru raketa Falcon 9 společnosti SpaceX. Misi řídí Evropská kosmická agentura, která ji označila za dosud nejsložitější projekt této organizace v oblasti pozorování Země, a japonská vesmírná agentura JAXA.
Od schválení projektu až do úterního startu uplynulo dvacet let. Earthcare bude kroužit kolem Země ve výšce asi 400 kilometrů.
Satelit má čtyři přístroje, které budou pracovat ve vzájemné součinnosti, aby získaly informace, které klimatologové hledají. Nejjednodušší z nich je imager. Jde o kameru, která bude pořizovat snímky, aby poskytla kontext měřením provedeným ostatními třemi přístroji.
Evropský ultrafialový laser Earthcare uvidí tenké, vysoko položené mraky a vrcholky mraků níže. Bude také detekovat malé částice a kapičky aerosoly v atmosféře, které ovlivňují vznik a chování mraků.
Japonský radar se podívá do mraků, aby zjistil, kolik vody nesou a jak se sráží ve formě deště, krup a sněhu. A radiometr bude zjišťovat, kolik energie dopadající na Zemi ze Slunce se odráží nebo vyzařuje zpět do vesmíru.
"Rovnováha mezi tímto celkovým množstvím vycházejícího záření a množstvím přicházejícím ze Slunce zásadně ovlivňuje naše klima," uvedla Helen Brindleyová z britského Národního centra pro pozorování Země. "Pokud tuto rovnováhu změníme, například zvýšením koncentrace skleníkových plynů, snížíme množství vycházející energie v porovnání s tím, co přichází, a klima se ohřeje," dodala.
Falcon 9 launches the @ESA_EO EarthCARE mission, first stage booster returns to Earth pic.twitter.com/mTcZ4D3Ct1
— SpaceX (@SpaceX) May 29, 2024
Kromě dlouhodobé klimatické perspektivy budou data Earthcare využívána i ke zlepšení aktuálních předpovědí počasí. Například to, jak se bude vyvíjet bouře, bude ovlivněno počátečním stavem jejích mraků, jak je družice pozorovala o několik dní dříve.